Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 5/2018 (269)

NA POCZĄTEK

6
Z ŻYCIA KOALICJI, Z ŻYCIA OPOZYCJI ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
8
NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA SYGNALISTA
10
JUTRO ZACZYNA SIĘ DZIŚ KRZYSZTOF FEUSETTE
11
TRENDY I OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
11
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
12
"POLSKA POWSTANIE, BY ŻYĆ" JAN PIETRZAK
13
WYROK ZA ŻART BRONISŁAW WILDSTEIN
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
RECEPTA NA SAMOTNOŚĆ MARTA KACZYŃSKA
16
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
17
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
18
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

20
JAK WROBILI GEN. BŁASIKA MAREK PYZA

POLSKA W DAVOS

28
Z PREZYDENTEM ANDRZEJEM DUDĄ ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI
31
Z PREMIEREM MATEUSZEM MORAWIECKIM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI

KRAJ

34
OPERACJA "URODZINY HITLERA" STANISŁAW JANECKI
37
ZMIANA W "GOŚCIU NIEDZIELNYM" I CO DALEJ KONRAD KOŁODZIEJSKI
40
Z PIOTREM MULLEREM ROZMAWIA PIOTR CZARTORYSKI-SZILLER
42
ZEJŚCIE Z BAGNETÓW PIOTR SKWIECIŃSKI
46
WIRTUALNA MODA NA POLSKĘ DORIAN URBANOWICZ
48
KASTA CELEBRYTÓW KRZYSZTOF FEUSETTE

SIECI KULTURY

67
Z HALINĄ ŁABONARSKĄ ROZMAWIA PIOTR ZAREMBA
71
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
72
PADEREWSKIEGO NIGDY DOSYĆ ADAM CIESIELSKI
73
ORBITOWSKI: POWROTY I UCIECZKI JERZY KOPAŃSKI
74
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
76
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

78
POKOLENIE ŚNIEŻYNEK ALEKSANDRA RYBIŃSKA
81
TOWIAŃSZCZYZNA WOJCIECH WENCEL
82
ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ WOJCIECH RESZCZYŃSKI
83
TOMASZ MORUS DARIUSZ KARŁOWICZ

ŚWIAT

84
ATAK NA ROŻAWĘ JAN ROKITA
88
DOOKOŁA EUROPY Z KRYSTYNĄ GRZYBOWSKĄ

GOSPODARKA

90
RZĄDOWE OCZKO W GŁOWIE JANUSZ SZEWCZAK

SPORT

100
KUBICA JAK ROCKY CEZARY KOWALSKI

KUCHNIA

104
MOJE SMAKI: MATEUSZ PAWŁOWSKI JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
105
SŁODKO-SŁONY/WINNICA MAZURKA ANNA MONICKA, ROBERT MAZUREK

NA KONIEC

106
NORMALNA EPOKA PIOTR SKWIECIŃSKI
107
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
108
KANAŁ OBOWIĄZKOWY WIKTOR ŚWIETLIK
109
CZKAWKA Z PRL ALEKSANDER NALASKOWSKI
110
RZADZIEJ NIŻ JOGA ROBERT MAZUREK
111
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
114
LUSTRO MROKU ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Kogo cieszą naziści?

Opowiadanie się po stronie jakiejkolwiek zbrodniczej ideologii jest splunięciem na groby jej ofiar. W przypadku nazistów są to głównie Żydzi zagazowani w obozach śmierci i Polacy zabijani tylko za to, że byli Polakami. To splunięcie na wysiłek żołnierzy Wojska Polskiego, na gruzy Warszawy zamordowanej w powstaniu, na tragedię milionów ludzi. Ktoś, kto tego nie pojmuje, nie kwalifikuje się do tego, aby być Polakiem. Pytanie, czy w ogóle posiada ludzkie uczucia i rozum.

Mimo to debata na ten temat jest jałowa. Bo od razu można było przewidzieć jej ciąg dalszy. Że oto pokazane w TVN obrazki świadczą o tym, że większość Polaków to dobrze zakamuflowani naziści. Że winę ponosi PiS, które rzekomo sprzyjało takim wybrykom. Że stoi za tym Kościół katolicki itd., itp.

Potem ten stek bzdur, niepopartych żadnymi dowodami, trafia do zagranicznych mediów, gdzie tworzy się wizję Polski jako kraju bez mała nazistowskiego, w którym codziennie bije się Murzynów i Żydów na ulicach i który do tej pory nie rozliczył się ze swoich „win” za Holokaust.

Przepraszam, ale w takiej debacie nikt uczciwy, o zdrowych zmysłach oraz o choćby minimalnej wiedzy uczestniczył nie będzie. Mogą to robić jedynie ci, którym wyskoki marginalnej grupki nazistów sprawiają rzeczywistą radość i satysfakcję, dając marne oparcie dla ich mocno naciąganych tez o „faszystowskiej naturze” Polaków.

Konrad Kołodziejski

 

Wielka szansa

W wywiadach, które podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przeprowadziłem (dla wPolityce.pl) z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, wybrzmiewają dobitnie dwie tezy. Pierwsza – że nagonka na Polskę była efektem dostrzeżenia w nas poważnej konkurencji. I druga – że najgorsze za nami; że widać zmianę podejścia i możemy się przebijać z pozytywnymi przekazami o naszych reformach.

– Moi rozmówcy zauważają nacisk na innowacje, rozwój, widoczne także w moim, prezydenckim, wsparciu dla start-upów i polskiej ekspansji gospodarczej za granicą. Wielu tak ambitny program imponuje – mówi prezydent Duda. – Nasz dialog z Brukselą i obrona reform są już dostrzegane. Kiedy pokazuję, że w budżecie za rok 2017 mieliśmy 40 mld więcej, a deficyt jest mniejszy o kilkadziesiąt miliardów mimo przekazania na cele społeczne dużych sum, to moi rozmówcy się zgadzają, że to, co robimy, ma sens; że ten model działa bardzo dobrze – dodaje premier Morawiecki.

Gdy dodamy do tego aktywną obecność w Davos polskich koncernów, w tym Banku Pekao i prezesa Michała Krupińskiego, PZU i prezesa Pawła Surówki, obraz jest pełny.

Polski przykład miał być w zamyśle autorów antypolskiej histerii ostrzeżeniem przed odejściem od skrajnie liberalnego, a często złodziejskiego, modelu. Zaczyna być poważną zachętą. Dla odważnych narodów i mądrych rządów.

 

Michał Karnowski

„Sieci”: Zejście z bagnetów

01.01.1970

Wbrew całości elit można rządzić, ale jest to sytuacja odbierana jako tymczasowa. Lepiej zneutralizować ich większość, tak aby władzy nie kochała, ale też nie odczuwała do niej nienawiści. Może się to stać możliwe, bo obóz rządzący ewoluuje i wrażliwość radykałów określa jego postawę w coraz mniejszym stopniu – na łamach nowego wydania „Sieci” pisze Piotr Skwieciński.

Czytaj więcej

Jak wrobili gen. Błasika – tygodnik „Sieci” ujawnia nagrania z posiedzeń komisji Millera

01.01.1970

Dotarliśmy do nagrania z ostatniego posiedzenia komisji Millera. Dyskusja ekspertów, którzy mają wyjaśnić śmierć państwowej elity, wygląda na farsę. Do ostatnich minut toczone są absurdalne spory, jak zapisać w raporcie to, czym nas karmiono przez długie miesiące, a co nie daje się udowodnić. Przyznają to sami członkowie KBWLLP. Mimo to założone przez nich na początku tezy – wina załogi i naciski ze strony gen. Błasika – zostają podtrzymane, choć nic tu nie trzyma się kupy – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Marek Pyza.

Czytaj więcej

Mamy czym się pochwalić – premier Mateusz Morawiecki na łamach „Sieci”

01.01.1970

Możemy pokazać na własnym przykładzie, co się dzieje, gdy rządy obejmuje obóz polityczny naprawdę wierzący w to, że państwo może służyć społeczeństwu i gospodarce, że państwo to nie jest piąte koło u wozu wielkiego kapitału, że procedury finansowe, podatkowe to nie jest obszar, w którym przestępcy mogą sobie hulać jak wiatr po dzikim polu, że możemy zastosować nowoczesne metody korporacyjne do analizy danych, tzw. big data w służbie prawa – wyjaśnia premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Michałem Karnowskim.

Czytaj więcej

Polska imponuje – prezydent RP, Andrzej Duda na łamach „Sieci”

01.01.1970

Nasz wzrost gospodarczy, sytuacja budżetu, przewidywalne rządy – to jest dostrzegane, nasi partnerzy to widzą, pytają, jak nam się udało pomóc rodzinom, a jednocześnie poprawić sytuację finansów publicznych. Rozumieją też, że musimy zmienić sądownictwo. Często się dziwią, że robimy to dopiero teraz – mówi prezydent Andrzej Duda podczas wywiadu udzielonego Michałowi Karnowskiemu w Davos.

Czytaj więcej

Na łamach nowego numeru tygodnika „Sieci”: Jak wrobili Błasika!

01.01.1970

Najnowszy numer tygodnika „Sieci” ujawnia kulisy tworzenia raportu komisji Millera. Nagrania z ostatniego posiedzenia tej komisji jasno wskazują, że ustalenia ekspertów, którzy mieli wyjaśnić śmierć najwyższych osób w państwie, to okrutna farsa. W nowym numerze „Sieci” szokujące fragmenty stenogramów z posiedzenia komisji.

Czytaj więcej

“Sieci”: Kasta celebrytów według Feusette’a

01.01.1970

Wiele się dziś mówi o nadzwyczajnej kaście sędziów, ale przecież takich kast tworzonych przez ludzi przekonanych o swej wyższości nad innymi mamy w Polsce znacznie więcej. Jedną z nich tworzą artyści celebryci – na łamach tygodnika „Sieci” o poczuciu wyższości polskich celebrytów pisze Krzysztof Feusette.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła