Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 7/2018 (271)

NA POCZĄTEK

6
Z ŻYCIA KOALICJI, Z ŻYCIA OPOZYCJI ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
8
NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA SYGNALISTA
10
KOŚĆ NIEZGODY KRZYSZTOF FEUSETTE
11
KRZYŻ NA BELCE RYSZARD MAKOWSKI
11
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
12
BAT NA OSZUSTÓW JAN PIETRZAK
13
WROGOWIE NARODU BRONISŁAW WILDSTEIN
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
UŻYTECZNA NIEWIEDZA MARTA KACZYŃSKA
16
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
17
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
18
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

20
Z PATRYKIEM JAKIM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
26
NIECZYSTE SUMIENIE ALEKSANDRA RYBIŃSKA
31
WOJNA O PAMIĘĆ GRZEGORZ GÓRNY
34
OBLANY TEST KONRAD KOŁODZIEJSKI
38
PRAWDA NAS WYZWOLI MACIEJ PAWLICKI
42
BROŃMY CZEGOŚ WIĘCEJ PIOTR SKWIECIŃSKI
45
POKÓJ ŁATWO NIE WRÓCI JAN ROKITA
48
HOLOKAUST JAKO "RELIGIA ZASTĘPCZA" BOGDAN MUSIAŁ

KRAJ

52
PUŁAPKA NA OPOZYCJĘ STANISŁAW JANECKI
54
PREZENT ISLAMISTÓW DLA BIAŁEGOSTOKU MAJA NARBUTT
58
POSŁANKA TEŻ MATKA DOROTA ŁOSIEWICZ

SIECI KULTURY

61
Z EMILIĄ KOMARNICKĄ-KLYNSTRA I REDBADEM KLYNYSTRA-KOMARNICKIM ROZMAWIA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
65
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
66
WOJCIECH POKORA: PEŁNIA CZŁOWIECZEŃSTWA PIOTR ZAREMBA
67
FELIKS NOWOWIEJSKI: TWÓRCA BLIŻEJ ZNAJOMY ADAM CIESIELSKI
68
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
70
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

IMPRESJE

# SŁOŃCE W SERCU @ KRZYSZTOF LOGAN TOMASZEWSKI

OPINIE

74
Z PROF. JOHNEM MILBANKIEM ROZMAWIA ALEKSANDRA RYBIŃSKA
77
PRAWDA I KŁAMSTWO WOJCIECH WENCEL
78
VERITATEM DIES APERIT WOJCIECH RESZCZYŃSKI
79
WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE DARIUSZ KARŁOWICZ

HISTORIA

80
STANISŁAW MARUSARZ:DWA SKOKI ŻYCIA MICHAŁ MUZYCZUK

ŚWIAT

84
ZROBIĆ MAŁPĘ PIOTR CYWIŃSKI
86
DOOKOŁA EUROPY Z KRYSTYNĄ GRZYBOWSKĄ

GOSPODARKA

88
Z MAKSEM KRACZKOWSKIM ROZMAWIA MAREK SIUDAJ
92
ROK PODWYŻEK PŁAC JANUSZ SZEWCZAK

KUCHNIA

104
MOJE SMAKI: DARIUSZ WARDZIAK JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
105
SŁODKO-SŁONY/WINNICA MAZURKA A NNA MONICKA, ROBERT MAZUREK

NA KONIEC

106
DZIENNIKARSKIE ZŁUDZENIA PIOTR SKWIECIŃSKI
107
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
108
POZNAJ PO KRETYNIE WIKTOR ŚWIETLIK
109
POLSKA CEGŁA ALEKSANDER NALASKOWSKI
110
CHOPIN NA HEBRAJSKĄ NUTĘ ROBERT MAZUREK
111
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
114
WŁAŚCIWA KOLEJNOŚĆ KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Donosem w Czarneckiego

Jestem korespondentką w Brukseli od 2005 r. Do tej pory Parlament Europejski (PE) zajmował się jedynie słowami, które padały na jego terenie. Abstrahuję od treści i jej nie usprawiedliwiam, ale z formalnego punktu widzenia to jest precedens” – napisała dziennikarka Dominika Ćosić po odwołaniu Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego PE. Utrata stanowiska jest karą za opinię przyrównującą postępowanie pani Róży Thun, głosującej za sankcjami przeciw Polsce, do haniebnych zachowań z okresu II wojny światowej. Politycy Platformy triumfują.

Trudno jednak nie zauważyć, że w poszukiwaniu sposobu pognębienia pisowców znowu poszli na skróty. Podobnie działają w kraju: zamiast poczekać na wybory, organizują pucze i namawiają do sankcji przeciw Polsce.

Pani Róża Thun miała oczywiście prawo, jak każdy człowiek, dochodzić satysfakcji za słowa, które uważa za obrazę, w sądzie. Mogła sama odpowiedzieć ostro, bo nie ma problemu z dostępem do mediów. Wybrała współudział w pozbawieniu Czarneckiego stanowiska. Choć sama jest w partii, której działacze nie wahali się i nie wahają się rzucać najgorszych oskarżeń. Podobnie ludzie mediów III RP coraz częściej wybierają procesy sądowe zamiast polemik. A zaprzyjaźnione sądy nakładają drakońskie kary.

Wygrywają? Raczej przypominają Polakom, jak nie fair grają tzw. elity III RP

Michał Karnowski

 

Czego nie wiemy

Do 10 kwietnia 2018 r. już blisko. A właśnie wówczas komisja badająca tragedię smoleńską kierowana przez Antoniego Macierewicza ma opublikować swój ostateczny raport dotyczący przyczyn katastrofy. W kuluarach trwa jednak dyskusja, czy sztywny (choć przecież nieformalny) termin zakończenia prac jest słusznym rozwiązaniem, choćby z uwagi na czasochłonność niektórych eksperymentów i ogrom zebranego materiału. Do sprawy pośrednio odniósł się Jarosław Kaczyński, stwierdzając: „Lepiej powiedzieć, że pewnych rzeczy nie da się ustalić, niż ustalać je z ryzykiem błędu”. Oznacza to wyraźną zachętę do tego, by komisja ograniczyła się w swoim raporcie do kwestii bezspornych, prezentując jasno także niewiadome. Być może jest to również sygnał, że komisja powinna pracować dłużej.

To wypowiedź znacząca, choć mało zauważona. Jednocześnie warto podkreślić, że wbrew obiegowej opinii sam Jarosław Kaczyński wypowiadał się w przeszłości na temat bezpośrednich przyczyn katastrofy dość ostrożnie, akcentując przede wszystkim konieczność dochodzenia do prawdy. Prawdy, której nie opisała ani komisja MAK, ani komisja Millera. Ta ostatnia – co przedstawiliśmy dwa tygodnie temu na łamach „Sieci” – miała pełną świadomość, że oddaje raport niewiarygodny, pełen – delikatnie rzecz ujmując – publicystycznych, niepopartych wiedzą wtrętów. Cenę płacimy do dziś.

Jacek Karnowski

Na łamach nowego numeru tygodnika „Sieci”: Kulisy bitwy o ustawę o IPN

01.01.1970

Mimo, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, nie milkną komentarze i głosy oburzenia oraz nie ustają naciski na polskie władze. Na łamach nowego wydania „Sieci” minister sprawiedliwości Patryk Jaki wyjaśnia jednak, o co tak naprawdę chodzi w sporze z Izraelem, którym interesuje się cały świat.

Czytaj więcej

Holokaust jako „religia zastępcza”

01.01.1970

Uchwalona przez Sejm 27 stycznia 2018 r. nowelizacja ustawy o IPN wywołała najpoważniejszy od dziesięcioleci kryzys polsko-izraelski. Polskie władze i opinia publiczna są wręcz zszokowane gwałtownością reakcji rządu izraelskiego. Aby zrozumieć tę – z polskiego punktu widzenia trudną do pojęcia – reakcję, należy się zapoznać z wyjątkową rolą pamięci o Holokauście w Państwie Izrael oraz w społeczności żydowskiej na całym świecie, a także miejscem narodu polskiego w tej narracji – pisze na łamach najnowszego tygodnika „Sieci” Bogdan Musiał.

Czytaj więcej

Pułapka na opozycję

01.01.1970

W polskiej polityce nastąpiła zasadnicza zamiana ról: PiS jest modernizatorem, PO hamulcowym i frustratem – pisze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci” Stanisław Janecki.

Czytaj więcej

Nieczyste sumienie

01.01.1970

Historia to jest to, w co ludzie wierzą, a wierzą w to, co im przekazują media: z prawdą historyczną ma to niewiele wspólnego” – ten cytat z monachijskiego dziennika „Süddeutsche Zeitung” świetnie obrazuje, dlaczego walka przeciwko używaniu określenia „polskie obozy zagłady” jest słuszna – pisze Aleksandra Rybińska na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Oblany test opozycji

01.01.1970

Międzynarodowa nagonka na Polskę, której najnowszą odsłoną stał się konflikt z Izraelem, to rodzaj sprawdzianu dla opozycji: czy jest ona w stanie, dla dobra własnego państwa, powstrzymać się od ostrej walki politycznej z PiS? Jak na razie opozycja tego egzaminu nie zdała – pisze na łamach najnowszego wydania tygodnika sieci Konrad Kołodziejski.

Czytaj więcej

Patryk Jaki w tygodniku „Sieci”: Polska obudziła się z letargu

01.01.1970

Sformułowania „polskie obozy śmierci” i „polskie obozy koncentracyjne” to wierzchołek historycznego zakłamania. Powszechność tego kłamstwa pokazuje, jak bardzo państwo polskie zawiodło w obronie podstawowych prawd. Nie pojmuję tej bezradności elit III RP. Patrzyli na to i nic nie robili. Teraz przynajmniej świat wie, że te sformułowania to kłamstwa – mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, w wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła