Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 7/2020 (376)

TEMAT TYGODNIA

6
ATAKUJĄ POLSKĘ, BO SIĘ ROZPYCHA MICHAŁ KARNOWSKI
8
PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI CZŁOWIEKIEM WOLNOŚCI 2019 TYGODNIKA „SIECI” RELACJA Z UROCZYSTEJ GALI
10
STRAŻNIK ETOSU REPUBLIKAŃSKIEGO LAUDACJA BRONISŁAWA WILDSTEINA

NA POCZĄTEK

14
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
16
AKTOR JĄDROWY KRZYSZTOF FEUSETTE
17
KROK W TYŁ DOROTA ŁOSIEWICZ
18
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
20
PERSONALIA I ANOMALIA JAN PIETRZAK
22
NOBEL DLA OPANI BRONISŁAW WILDSTEIN
23
SANKTUARIUM WOLNOŚCI PONAD PODZIAŁAMI MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
24
WALIZKA JAROSŁAWA KRETA MICHAŁ KORSUN
25
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
26
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

KRAJ

28
BRUDZENIE KAMPANII STANISŁAW JANECKI
31
Z LIDIĄ STAROŃ ROZMAWIA EDYTA HOŁDYŃSKA
35
IMPA S, KTÓRY SIĘ POGŁĘBIA JAN ROKITA
38
SPUTNIK, CZYLI ŚWIAT CYRYLICĄ PISANY PIOTR GONTARCZYK
42
JESZCZE POLSKA NIE ZNIKNĘŁA KONRAD KOŁODZIEJSKI
45
Z MARKIEM KOCHANEM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
48
FRANCISZEK I JAN PAWEŁ II: PODOBNI I RÓŻNI GRZEGORZ GÓRNY
50
DZIECI POD PRESJĄ DOROTA ŁOSIEWICZ

SIECI KULTURY

53
Z JANEM HRYNIAKIEM ROZMAWIA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
56
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
57
UROK ROMANTYCZNEJ PIEŚNI ADAM CIESIELSKI
58
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
60
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

62
KOGO BOLI F-35? KONRAD KOŁODZIEJSKI
66
CZEGO TURSKI NIE POWIEDZIAŁ JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI
66
O JAK OPERACJA „POLSKIE ZBRODNIE” HANNA KARP

HISTORIA

70
Z MARCINEM MICHALSKIM ROZMAWIA JOLANTA SOWIŃSKA-GOGACZ

ŚWIAT

74
PODBITE TERYTORIA ALEKSANDRA RYBIŃSKA
77
AMERYKAŃSKO-ROSYJSKA RYWALIZACJA O BIAŁORUŚ MAREK BUDZISZ

GOSPODARKA

80
Z BEATĄ DASZYŃSKĄ-MUZYCZKĄ ROZMAWIA JACEK KARNOWSKI

KUCHNIA

86
MOJE SZLAKI: FRIDA KAHLO JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
87
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

88
NASZA FLOTA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
89
PRZEŁOM W WALCE O SĄDOWNICTWO JERZY JACHOWICZ
90
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
91
PYTAM: DLACZEGO? KATARZYNA ŁANIEWSKA
92
WROŃSKI POWINIEN PRZEPROSIĆ ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
JOKER HOŁOWNIA WIKTOR ŚWIETLIK
94
SKUTECZNOŚĆ I SIŁA ALINA CZERNIAKOWSKA
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
EFEKT PRZEŁOMU RYSZARD MAKOWSKI
97
O STAROŚCI... NA PROGU NOWEGO ROKU CHWILKA LESZEK DŁUGOSZ
98
TECHNOCIASNOTA? ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Ze smutkiem obserwuję polskich opozycjonistów w Parlamencie Europejskim


Nawet ja, Chorwat, ze zdziwieniem, smutkiem i niepokojem obserwowałem relację ze spotkania w Parlamencie Europejskim, kiedy opozycyjni europosłowie i intelektualiści nalegali, aby ich podobnie myślący koledzy z innych krajów wywarli presję na legalny, demokratycznie wybrany, rząd w Polsce. Mogę się tylko domyślać, jak czuli się Polacy.

Byłem zaskoczony tym, do czego jest zdolna totalna opozycja, aby powrócić do władzy w Polsce. Szokuje mnie gotowość do wykorzystania każdej możliwej metody dla własnej korzyści politycznej (oczywiście ukrytej pod maską troski o demokrację). Poszukiwanie sojusznika poza własnym krajem dla wzniecania konfliktów wśród własnych obywateli na dłuższą metę nie może sprzyjać dobru Polski.

Zadziwiające było dla mnie obserwować, jak politycy z innych krajów są gotowi mieszać się w wewnętrzne sprawy nie swoich państw. Hiszpański socjalista Juan Fernando López Aguilar był w tak rewolucyjnym nastroju, że zaofiarował swoją pomoc w obaleniu polskiego rządu, do tego stopnia, że Radosław Sikorski musiał go uspokajać, zwracając mu uwagę na włączone kamery.

Smutno było patrzeć na polskich polityków z układu III RP, jak źle mówią o swojej ojczyźnie.

Pochodzę z kraju, którego wolność wiele kosztowała. W Chorwacji jest nie do pomyślenia, aby poważni politycy, nawet ci lewicowi, podczas tak oficjalnych spotkań wypowiadali się w tak negatywny sposób o demokratycznie wybranym rządzie swojej ojczyzny. Tak jest teraz, nie wiem, jak będzie w przyszłości.

Naiwnie myślałem, że jest tak też w Polsce, w kraju, który również zapłacił ogromną cenę za swoją wolność i niezależność. Apotem zobaczyłem Wojciecha Sadurskiego, który namawia europejskie elity do dalszej presji na Warszawę, bezwstydnie obrażając przy tym polski rząd.

Ale też bardzo niepokojący wydał mi się całościowy obraz Unii Europejskiej oraz sposób, w jaki dziś funkcjonuje i dokąd zmierza. To nie jest dobry kierunek, ponieważ system polityczny, który daje politykowi z Hiszpanii, o którym nic nie wiem i któremu nie przyznałem żadnej legitymacji wyborczej, tak wielką władzę w najważniejszych kwestiach, które dotyczą mnie jako obywatela Chorwacji (piszę teoretyczne), nie ma dobrej przyszłości. Chodzi o system, który wykorzystuje część danej mu suwerenności narodowej do gier politycznych. W tej perspektywie bitwa, którą prowadzi teraz PiS w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości, jest walką, która powinna interesować każdego obywatela UE, mającego inną wizję suwerenności niż ta, która dominuje w brukselskiej biurokracji. Jeśli ta bitwa zostanie przegrana z powodu nacisków z Brukseli, jutro wszystkim nam będzie trudniej walczyć o swoje sprawy.

Na końcu zwracam uwagę, że nie chodzi o zajęcie takiego lub innego stanowiska w bardzo trudnej kwestii dotyczącej reformy sądownictwa w Polsce. Chodzi o coś innego. O wagę ochrony zasady, według której prawo do decydowania o tak ważnych sprawach mają mieć ci, których one najbardziej dotyczą, czyli polscy obywatele.

 

Goran Andrijanić

W tygodniku „Sieci”: Atakują Polskę, bo rośnie w siłę

09.02.2020

W nowym wydaniu „Sieci” publicyści tygodnika wyjaśniają, co leży u podstaw tak zmasowanego ataku na Polskę, zwłaszcza ze strony nieprzychylnych naszemu krajowi komentatorów.

Czytaj więcej

Atakują Polskę, bo się rozpycha

09.02.2020

Za nasilającymi się atakami na Polskę kryje się świadomość konkurentów i przeciwników, że jeszcze kilka lat takiego rozwoju i znajdziemy się w europejskiej ekstraklasiepisze Michał Karnowski na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Wolność to nasza arcypolska wartość

09.02.2020

Nie możemy dać się uśpić, wcisnąć w koleiny bezczynności. Wrogowie wolności kochają bezczynność, chcą marazmu. Nie możemy na nią pozwolić. Tu i teraz odbywa się walka o wolność” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który podczas ubiegłotygodniowej uroczystej gali odebrał statuetkę Człowiek Wolności 2019 tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Lidia Staroń w „Sieci”: To uchwała SN jest kagańcowa

09.02.2020

Część sędziów sprzeciwia się zmianom, tak jak prezesi spółdzielni sprzeciwiają się zmianom w spółdzielczości czy komornicy zmianom w przepisach ich dotyczących. W mojej ocenie to jest walka o władze, a nie o wolne sądy, o niezawisłość sędziowską – analizuje sytuację polskiego wymiaru sprawiedliwości Lidia Staroń, senator niezależna, w rozmowie z Edytą Hołodyńską na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Sputnik, czyli świat cyrylicą pisany

09.02.2020

Sputnik to medium niszowe, choć kilka miesięcy temu spopularyzowane dzięki erupcji intelektu Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora Polski w USA. Właśnie z tej agencji zaczerpnął on wiedzę na temat wyższości samolotów rosyjskich nad amerykańskimi. Zabawne? Niekoniecznie. Ale warto się dowiedzieć, czym jest ów internetowy portal. I jaką rolę odgrywa w przestrzeni publicznej. Piotr Gontarczyk omawia na łamach tygodnika „Sieci” retorykę stosowaną przez rosyjski portal Sputnik.

Czytaj więcej

Dzieci pod presją

09.02.2020

W jednej z warszawskich szkół artystycznych uczeń pierwszej klasy liceum popełnił samobójstwo. To podobno nie pierwsza tego typu sytuacja w tej szkole, wcześniej było już kilka prób samobójczych. W całej Polsce co piąty zgon nastolatka spowodowany jest samobójstwem. To z jednej strony wynik presji, jakiej poddawane są dzieci, a z drugiej – zapaści w psychologii i psychiatrii dziecięcej. Dorota Łosiewicz opisuje na łamach tygodnika „Sieci” stan zdrowia psychicznego u polskich dzieci.

Czytaj więcej

Brudzenie kampanii

09.02.2020

Małgorzata Kidawa-Błońska radykalizuje swoją narrację nt. Andrzeja Dudy i zarzuca prezydentowi zdradę. Co naprawdę kryje się za wizerunkiem „ciepłej, w miarę dystyngowanej panny z dobrego domu?” − zastanawia się na łamach tygodnika „Sieci” Stanisław Janecki.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła