Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

OSTATNI WYWIAD

opublikowano: 28 lutego 2014

Na łamach najnowszego numeru miesięcznika „wSieci Historii” został opublikowany przeprowadzony 31 stycznia br. wywiad Stanisława Żaryna z senatorem Zbigniewem Romaszewskim.

„Wśród ludzi panuje poczucie braku dostatecznej ilości informacji o tym, jak kształtuje się nasza rzeczywistość, co ma na nią znaczący wpływ. Ludzie są zdani na media mainstreamowe i zazwyczaj w codziennym życiu im to nie przeszkadza. Gdy wracają z pracy, siadają przed telewizorem i życie się toczy. Jednak nie są tym do końca usatysfakcjonowani. Szukają wiadomości innych, alternatywnych wobec mainstreamu, które by coś wyjaśniły” -  mówił Zbigniew Romaszewski o  modelu współczesnego odbiorcy i mediach mainstreamowych.

W rozmowie ze Stanisławem Żarynem, senator odniósł się również do doświadczeń związanych z przemianą ustrojową w Polsce.  „Twarde i jasne rozliczenie z czasami PRL było niezbędne. Na bagnie trudno cokolwiek budować. O wiele lepiej byłoby, gdybyśmy te sprawy rozwiązali na początku lat 90. Wtedy, gdy z Janem Olszewskim i Lechem Falandyszem podejmowaliśmy próbę wprowadzenia pierwszej ustawy lustracyjnej. Została przyjęta przez Senat, lecz dalszego biegu nie było. Wtedy próbowaliśmy ruszyć kwestię oceny PRL. Spory problem był też z sądownictwem” – wspominał  Zbigniew Romaszewski.

Na pytanie Żaryna czy „W Polsce często widoczna jest postawa wyczekiwania, że Zachód za nas coś załatwi. Unia da, Unia rozwiąże. Zatraciliśmy w III RP wiarę w siebie?”, senator odpowiedział: „W 1989 r. nie przejmowaliśmy kraju mlekiem i miodem płynącego. To był kraj ze starym, rozpadającym się przemysłem, infrastrukturą itd. Pod pewnymi względami obecnie jest niestety jeszcze gorzej. Na świecie przestaliśmy istnieć gospodarczo, a wtedy mimo wszystko istnieliśmy. Obecnie jesteśmy wyrobnikami, możemy zająć się montażem, jeśli nam coś się zleci. Nauka znalazła się w głębokim kryzysie. Jeśli ktoś pracuje i robi badania, to na ogół stypendyści wyjeżdżający do innych krajów. Na kapitalizm spojrzeliśmy dość prymitywnie”.

Więcej o poglądach  śp. senatora RP Zbigniewa Romaszewskiego na temat polskich mediów, efektów transformacji w Polsce w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii”, w sprzedaży od 27 lutego br.  Miesięcznik dostępny jest także w formie e-wydania oraz w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła