Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Pamiętajmy o bohaterach"

opublikowano: 4 marca 2014

W najnowszym numerze "wSieci" Piotr Zaremba rozmawia z reżyserem "Kamieni na szaniec" Robertem Glińskim.

- Do niedawna środowiska patriotyczne narzekały, że filmów o tej tematyce jest stanowczo za mało. Teraz z kolei pojawia się ze strony kół liberalno-lewicowych konkluzja: po co ciągle kręcić obrazy o martyrologii? - pyta reżyser.

Zapytany o krytykowaną w wielu kręgach tendencję przedstawiania w polskiej kinematografii obrazów o martyrologii Polaków mówi:

- Nie potrafię tu przyjąć postawy księgowego: czy za dużo, czy za mało. Trzeba takie filmy robić. Konflikty, wybory różnych postaw – to jest nadal aktualne. My w „Kamieniach na szaniec” chcieliśmy pokazać współczesnych chłopców. Młodzież, która nie jest spiżowa, lecz ma problemy, rozterki. Choć różni się od dzisiejszej, bo wszystkich dosięga na końcu śmierć. Jak pisał Słowacki „[…] na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!”. Ale przecież „Zośka” chce uwolnić kolegę uwięzionego przez bandytów, czyli gestapo. Czy to nie współczesne? – twierdzi Robert Gliński.

Reżyser „Kamieni na szaniec” odnosi się do fali krytyki, która neguje sens odwoływania się do bohaterów wojennych, którzy reprezentują postawy szowinistyczne i uczą współczesnych Polaków militaryzmu.

- To już biegun absurdu. To nasza historia, trzeba o niej mówić. Jest pytanie, co by było, gdyby teraz spotkało nas coś podobnego. Jestem przekonany, że większość tych tzw. pacyfistów poszłaby na barykady. Nie siedzieliby pod stołem – uważa Gliński.

Piotr Gliński w rozmowie nawiązuje również do pojawiających się interpretacji na temat działalności Szarych Szeregów podczas okupacji niemieckiej.

–  Są i inne wymysły, choćby ich domniemany antysemityzm. Możliwe, że jedni byli antysemitami, inni – nie. Ale na zdjęciach widzimy, jak siedzą nad Wisłą albo się bawią i jest wśród nich Joasia Berland. Ona była Żydówką, wszyscy o tym wiedzieli, ktoś nawet pisał o tym w pamiętniku. Nikt jej nie wydał. Ona była wśród nich – komentuje reżyser.

Więcej o spojrzeniu na przedstawionych w filmie bohaterów z Szarych Szeregów oraz polemice na temat recepcji powieści Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 3 marca br., także w formie  e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety  i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła