„Trzeba dać świadectwo” pod tym hasłem już po raz czwarty przejdzie Gdański Marsz Pileckiego. 13 maja ulicami śródmieścia maszerować będą patrioci, którzy uczczą tym samym pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych Polaków XX wieku.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaprasza na cykl imprez do Centrum Prasowego Foksal. Mnóstwo atrakcji aż do 14 czerwca 2018.
„Peloponez a sprawa polska” - to temat wystąpienia dziennikarza polonijnego z Aten Marka Nadolskiego podczas ostatniego przedwakacyjnego spotkania Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Odbędzie się ono w środę, 6 czerwca o godz. 18 w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5, w ramach cyklu imprez „Maj na Foksal”.
Prawda o największej zbrodni miała być pogrzebana na zawsze…
Wszystko zmienił jeden człowiek.
Film „Katyń – Ostatni świadek” w kinach od 11 maja.
W obsadzie: Robert Więckiewicz, Piotr Stramowski i Alex Pettyfer
Rekonstrukcja zrzutu oddziału cichociemnych ze skokami spadochronowymi, pokaz pirotechniczny, koncert, park linowy – to tylko niektóre z atrakcji, które towarzyszyć będą uroczystości 74. rocznicy zrzutu cichociemnych na placówkę odbiorczą „Imbryk” w Kołakowie (gm. Dąbrówka, pow. wołomiński). 21 kwietnia 2018 r., początek o godz. 17.00.
Zakończył się pierwszy etap 11. plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2017”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach. Na Państwa głosy czekamy do 17 maja.
W kwietniu, w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkunastu polskich miastach Instytut Pamięci Narodowej organizuje 9. przegląd filmowy Echa Katynia. W jego ramach zostaną pokazane filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych.
Serdecznie zapraszamy na promocję najnowszej książki Jarosława Wróblewskiego pt. „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna” w niedzielę, 18 marca 2018 r. o godz. 18:00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37 w Warszawie.
Po spotkaniu autorskim będzie możliwość zwiedzania w X Pawilonie wystawy pt. „Dowody zbrodni” przygotowanej przez IPN. Zawiera ona m.in. przedmioty odnalezione podczas prac poszukiwawczych w Kwaterze Ł.
Europejskie Centrum Biznesu ma zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w III edycji Economic Security Forum ECONSEC 2018, który odbędzie się w Warszawie, w Hotelu Marriott w dniu 15 marca 2018 r. Temat przewodni Forum brzmi:
„Bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze wobec cyber zagrożeń”.
Stowarzyszenie z Unią Europejską i co dalej? Pod takim hasłem 13 i 14 marca trwać będzie XI Forum Europa – Ukraina. W tym czasie do podrzeszowskiej Jasionki przyjadą przedstawiciele rządów i parlamentów oraz instytucji europejskich, polityki, dyplomacji, biznesu i nauki z Europy i Stanów Zjednoczonych.
Już po raz trzynasty, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej organizuje konkurs ekonomiczny dla gimnazjalistów. W tym roku, uczestnicy będą mogli wykazać się znajomością zagadnień związanych z historią polskiego pieniądza na przestrzeni lat 1918-2018. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne. Przewidziano również nagrodę pieniężną dla nauczyciela.
Jubileuszowy dla Polski rok - 2018 będzie też świętowany wyjątkową, VI edycją Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Warszawski Bieg zaprasza hasłem „Warszawo! Na Cytadelę” gdyż tam właśnie, 4 marca tysiące biegaczy i kibiców uczczą pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Kolejny rok pobijania rekordów frekwencji i miejsc gdzie odbywa się Bieg. Na stronie http://tropemwilczym.pl ponad 300 miast, z których wystartuje największa w historii Biegu liczba biegaczy. Każdy znajdzie tam miejsce w swojej okolicy, zapisy jeszcze trwają! W tym roku na biegaczy czekają jubileuszowe pakiety startowe. Koszulki w wyjątkowej graficznej edycji, nowe gadżety, wydany przez IPN komiks z żywo opisanymi przygodami jednego z Bohaterów Niezłomnych.
Już po raz piąty na początku marca w dziesiątkach polskich miast wyrosną “Namioty Wyklętych”. Obozowiska przybliżą historię podziemia antykomunistycznego m.in. poprzez prelekcje, spotkania z kombatantami, wystawy czy gry dla dzieci. Ogólnopolska akcja stowarzyszenia “Studenci dla Rzeczypospolitej” wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Startuje IX. odsłona Kampanii Społecznej „Piękna, bo Zdrowa”
Weź się zbadaj! #cytologiczne
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłasza 25. edycję konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć wszyscy dziennikarze i fotoreporterzy. Termin składania prac mija 15 lutego br. W tym roku przyznane będą nagrody i wyróżnienia w 13 kategoriach tematycznych.
Wiele lat z czarnych kart historii spowodowało, że tysiące Polaków trafiło poza wschodnie granice naszego kraju. Są to osoby, które przez walkę poświęcały swoje życie, młodość i rodziny w imię ojczyzny, broniły jej, by następnie niesprawiedliwie doświadczyć samotności.
Po raz siedemnasty w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej klerycy roku trzeciego będą wystawiać sztukę teatralną. W tym roku na warsztat wzięto dzieło w reżyserii i według scenariusza p. Piotra Furmana, aktora warszawskiego teatru Rampa.