Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Pilis na czacie

opublikowano: 14 listopada 2013
Pilis na czacie lupa lupa

We wtorek 12 listopada o godz. 20.00 odbył się czat z Mariuszem Pilisem, reżyserem, scenarzystą, autorem filmów dokumentalnych, min. „List z Polski” i „Bunt stadionów”. Poniżej prezentujemy zapis rozmowy z czytelnikami.

Co pan sadzi o obecnej sytuacji w Polsce? Istnieje jakaś szansa na poprawę bytu po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość?

Ciężkie pytanie A poważniej? Osobiście czekam na tą zmianę. Mam swoje nadzieje i oczekiwania i mam nadzieję, że PiS z tej historycznej szansy skorzysta w sposób odpowiedzialny i dojrzały. Bo potrzebujemy zmian w każdym niemal obszarze. Nasze państwo mam wrażenie nie działa jak powinno. To nie jest odkrywcze ale tą diagnozę stawia się już powszechnie więc zmiany będą.

Dobry wieczór!
Byłem uczestnikiem wczorajszych obchodów Dnia Niepodległości w Krakowie. Po powrocie do domu przeczytałem wypowiedź Pana Donalda Tuska, w sprawie tego co było powodem zamieszek w Warszawie. Powodem zamieszek było przemówienie Pana Jarosława Kaczyńskiego w Krakowie. Myśli Pan, że premiera stać jeszcze na coś bardziej prostackiego i aroganckiego?

Też czekałem na te salta medialne/werbalne aby przypisać Warszawę do JK. Słabo im idzie, słabo. A czy DT stać na coś bardziej prostackiego i aroganckiego? Oooo z pewnością.

Czy uważa Pan, że patriotyczne oprawy mogą budować świadomość historyczną wśród młodych?

Może nie są w stanie budować w pełni ale z pewnością są w stanie inspirować do samokształcenia a te mechanizmy rozwalają system.

Czy prywatnie jest Pan kibicem sportowym?

Tak J

Czy naprawdę uważa pan że PiS to jedyna opcja na polskiej scenie politycznej ? Co z republikanami / nie istniejąca jeszcze partią Gowina / czy KNP/UPR ~ ?

Pewnie długo można by o tym pisać ale postaram się krótko. PiS jest dzisiaj jedyną (podkreślam dzisiaj) formacją zdolną przejąć władzę. To wynika z logiki sejmowej, sondażowej, społecznej. Formalnie nie istnieje żadna większa, widoczna partia mogąca osiągnąć podobne cele. Może kiedyś ale nie dzisiaj. Może to nie jedyna opcja z szeroko rozumianych środowisk, partii, ugrupowań patriotycznych, prawicowych, konserwatywnych ale jedyna dzisiaj. Więc uważam, że to jedyna opcja.

Bunt stadionów ukazuje kibiców jako świadomych patriotów, mainstream jako degeneratów żądnych krwi. Jak znaleźć w tych obrazach wspólny mianownik?

Panie Łukaszu wspólnym mianownikiem jest środowisko którego dotyczy mój film i zabiegi mainstreamu. Całą resztę pozostawiam Panu. Ostatecznie zawsze traktowałem widza poważnie i raczej pozwalałem mu myśleć samodzielnie niż podsuwałem gotowe odpowiedzi i przepisy.

Czy Pana zdaniem agresja uczestników wczorajszych zajść nie jest przesadą? Łatwo odnieść wrażenie, że dla wielu to po prostu okazja do zadymy.

Emocje 11.11 są od kilku lat bardzo duże. Nie pochwalam takich zachowań ale je rozumiem. Mają swoją logikę. Choć jak widać intensywność tego typu incydentów z roku na rok spada.

 

Panie Mariuszu jakieś nowe filmy w planach?

Przygotowuję się do realizacji filmu o historii, której korzenie tkwią w mrokach II Wojny Światowej a współczesność dopomina się ujawnienia prawdy. To kwestia skomplikowanych relacji niemieckich i polskich bohaterów. Mój wkład w dialog historyczny Jest oczywiście jeszcze kilka ale ten traktuję jako najważniejszy na obecnym etapie. Zbieram środki na realizację. Premiera w październiku 2014.

Czy uważa Pan, że Ruch Narodowy może być realna siłą polityczną?

Rozmiary niezadowolonej młodzieży w Polsce są ogromne. Czy Ruch Narodowy potrafi to ogarnąć? Nie wiem. Po tym co widzę w ostatnich latach to raczej wątpliwe. Daleka jest droga od dużej, ogromnej demonstracji do partii politycznej, która będzie miała silne oddziaływanie na losy Polski.

Czy uważa Pan kibiców za patriotów?

Część z nich z pewnością tak, dużą część. Reszta ma delikatnie mówiąc wiele do nadrobienia w tej kwestii.

Czy łączy Pan zamieszki na marszu niepodległości ze środowiskami kibicowskimi?

Trudno nie łączyć. Ale też łączę z postawą policji, decydentów, narodowców, zadymiarzy etc. Poza wszystkim to nie były zamieszki. Proszę mi wierzyć, zamieszki wyglądają inaczej - vide: Grecja, Egipt, Hiszpania, Anglia

Czy sadzi pan ze w Polsce niebawem dojdzie do "przewrotu"...
Ludzie maja dość obecnego stanu rzeczy i systemu który jawnie okrada Polaków...
wszystkie ważne sprawy zamiata sie pod dywan a nie poważne są pokazywane w mediach...
ludzie maja dość polityki i ja mam nadzieje ze dojdzie do tego ze Polacy sie zbuntują bo parlament...senat to kpina i żart moim skromnym zdaniem...korupcja goni korupcje a ręka rękę myje...

Nie wiem czy dojdzie do takiego "przewrotu" o którym Pan myśli ale myślę, że wystarczy zwycięstwo w wyborach. Przekonującą większością. Wtedy dojdzie do "przewrotu".

Zwycięstwo w wyborach ??? Przez ruskie serwery ???

No mogę sobie wyobrazić, ż ten proces może być przypilnowany. Wymaga to oczywiście wysiłku, samo się nie zrobi ale jest możliwe abyśmy mieli przekonanie, że nikt nas w konia nie robi.

Jak środowisko/a dziennikarskie w Rosji zareagowało/y na wiadomość o zabójstwie Anny Politkowskiej ? Na ile w samej Rosji poruszany jest temat morderstw politycznych ? Czy istnieje wśród Rosjan przyzwolenie na mordowanie przez władze niewygodnych dziennikarzy ?

Ludzie w Rosji się boją. Swoje wiedzą, po cichu o tym rozmawiają ale się boją. Strach wobec władzy ma w Rosji długą tradycję. XXI wiek nie różni się wiele od poprzedniego niestety.

 

 

Dobry wieczór.. Panie Mariuszu, dokładnie...Kraków, Szczecin też, i inne miasta....Jedynie w Warszawie podkładano świnie maszerującym, chciano stworzyć prowokację? Tusk teraz będzie miał na kogo zganiać? To wszystko było celowe? Lecz idea Marszu Niepodległości jest taka jak we wszystkich innych miastach, gdzie odbył sie marsz, bo czyż ludzie z innych miast to nie Polacy ? Co pan sadzi na ten temat ?

Warszawa jest "strefą zero". Władza to wie. Stąd kumulacja wydarzeń. Ale nie wolno się dać wypchnąć z obchodów 11.11. A moim zdaniem o to idzie gra.

Ciężko nie zapytać o wydarzenia z wczoraj. Jak Pan je ocenia?

Te w Krakowie bardzo pozytywnie, te w Warszawie też. Incydenty na stutysięcznym marszu były znikome. Jak przyznał minister Sienkiewicz skala zadymy mniejsza niż w ubiegłym roku. To chyba dobrze, co? Obie demonstracje pobudzają do refleksji nad przyszłością. Pozytywnej refleksji.

To jeszcze jedno pytanie. Czy uważa Pan za realna rzecz koalicje na linii KNP-PiS?

Nie. Dodam tylko, że jeśli KNP się sformalizuje, przetworzy w prawdziwą partię, to tym bardziej nie, co nie oznacza możliwości sojuszy.

Skoro "na sportowo" to: czy nasza reprezentacja w piłce nożnej jeszcze istnieje i czy Nawałka nie nawali?

Mamy świetnych ogranych zawodników. Rozumieją czym jest nowoczesny futbol, bo na co dzień to udowadniają. Czy jakikolwiek polski trener rozumie dzisiaj czym jest nowoczesny futbol na poziomie europejskim. Wątpię. A szkoda. Tez mi się wydaje, że trzeba szukać trenera ze świata.

Witam. Czy zgodzi się Pan z twierdzeniem, że bunt, który Pan opisał rozlał się również na młodzież? Czy zauważa Pan symptomy już nie tylko niezadowolenia, ale wręcz gniewu?

Ja bym powiedział, że te procesy się przenikają bardzo mocno i są raczej symptomem złej kondycji państwa i narodu. Gniew. To dobre słowo na opisanie młodego pokolenia i buntu.

W związku z tym, że wątpi Pan w RN jako siłę zdolna do zagospodarowania młodzieży proszę powiedzieć, czy nie zauważył Pan słabego przyciągania ich przez PIS?

Zauważyłem jak najbardziej, i wcale mi się to nie podoba

Ja np. uważam, że jest odwrotnie. RN mimo słabości strukturalnej i nie oszukujmy się wrogości władzy skupia coraz liczniejsze środowiska młodzieży. Proszę zauważyć, że nigdzie w mediach o RN nie mówi się dobrze, a jednak ludzie sami się do niego podłączają. PIS mimo siły terenowej i finansowej ma w tej materii magnetyzm bardzo słaby.

Oczywiście, że skupia. Ale bezspornym faktem jest też to, że młodzi dzisiaj poszukują formuły. Patrzą w określonym kierunku. A ten cel się nazywa Polska. Jeśli go nie osiągną z jednymi, to zrobią to z drugimi dlatego uważam, że proces jest bardzo płynny i wczesny. Choć skala jest gigantyczna rzeczywiście

 

 

 

 

Szanowni Państwo, dziękuję bardzo za rozmowę i Wasz czas. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie. Dobrej nocy

Dziękujemy Państwu za udział w naszym czacie. Na kolejny zapraszamy w poniedziałek 18 listopada. Dobranoc! 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła