Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Piotrowicz we "wSieci": Koniec bitwy o Trybunał

opublikowano: 16 listopada 2016
Piotrowicz we "wSieci": Koniec bitwy o Trybunał

Reagujemy na krytykę, umiemy wyciągać wnioski, wychodzimy naprzeciw opozycji, uwzględniamy argumenty Komisji Weneckiej.

- Reagujemy na krytykę, umiemy wyciągać wnioski, wychodzimy naprzeciw opozycji, uwzględniamy argumenty Komisji Weneckiej. To chyba dobrze? Czy to też przerobią na zarzut? – mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci” Stanisław Piotrowicz, prawnik, poseł PiS, sprawozdawca projektów ustaw o Trybunale Konstytucyjnym.

- Prezes Andrzej Rzepliński zobaczył, że już nawet najbliżsi współpracownicy od niego odstępują, że nawet składu dziewięcioosobowego nie jest w stanie sklecić, choć wcześniej nie miał z tym problemu. Okazało się, że chętnych do dalszej przygody w łamanie prawa ubywa. Sklecono więc skład pięcioosobowy i uznano, że w tej sytuacji, w której wprost wymagany jest pełen skład, lepiej uniknąć zwarcia w sprawie procedury wyboru prezesa TK – czytamy w wywiadzie tygodnika „wSieci”.

Redaktorzy rozmawiają ze Stanisławem Piotrowiczem także o jego przeszłości oraz o zarzutach, jakie kieruje w stosunku do niego opozycja.

- Jedyną instytucją, która oferowała mi pracę od zaraz, była prokuratura. Po dwóch latach aplikacji zdałem egzamin prokuratorski. Nieskromnie powiem, że najlepiej z całej grupy. Ale tuż przed egzaminem prokurator wojewódzki zorientował się, że nie należę do partii. Dał prosty wybór: albo dopuszczenie do egzaminu i zapisanie się do partii, albo… – opowiada o swoich pierwszych problemach zawodowych poseł.

Zapytany o istotę konfliktu z Trybunałem Konstytucyjnym Stanisław Piotrowicz jasno daje do zrozumienia, co o całej sprawie mówi prawo.

- Trybunał powinien szanować prawo parlamentu do regulowania sposobu pracy TK. To uprawnienie parlamentu wymienione wprost w konstytucji. Gdyby jej twórcy chcieli stworzyć ciało niebieskie raz puszczone w ruch, zrobiliby to. Zdecydowali inaczej – mówi w rozmowie z braćmi Karnowskimi.

Dziennikarze pytają także posła o to, kiedy możemy liczyć na zakończenie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego i jakich rozwiązań możemy się spodziewać.

Wiele wskazuje na to, że moment przywrócenia praworządności [...] jest już bliski. Prezes TK niedługo odchodzi. Nowa ustawa zaś, która jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie, kształtuje tę materię w ten sposób, że Zgromadzenie Ogólne sędziów TK odbędzie się już po zakończeniu kadencji prezesa, w ciągu miesiąca. Ono przyjmie regulamin i przedstawi prezydentowi kandydatów na nowego prezesa – uspokaja Stanisław Piotrowicz.

Cały wywiad do przeczytania na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już od 14 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

 

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła