Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Polska w pierwszej europejskiej lidze – premier na łamach „wSieci”

opublikowano: 17 lutego 2017
Polska w pierwszej europejskiej lidze – premier na łamach „wSieci” lupa lupa

Za kadencji Tuska doszło do kryzysu imigracyjnego i Brexitu. Nie jestem pewna, czy ktoś z takim dorobkiem to najlepsze rozwiązanie dla Europy – podsumowuje premier Beata Szydło kwestię poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w rozmowie z Michałem Karnowskim.

Premier Beata Szydło w trakcie rozmowy z Michałem Karnowskim podsumowuje program 500 plus, którego efekty są już widoczne – wzrost urodzin dzieci. Premier Szydło komentuje także pozycję Polski w Unii Europejskiej. Zauważa, że staliśmy się państwem, z którym należy się liczyć:

Przywódcy europejscy zrozumieli, że popełnili błąd, ufając przekazowi opozycji w ocenie tego, co się dzieje w Polsce. Podobnie wszyscy już wiedzą, że nasze rządy nie są na chwilę, że to trwała zmiana mająca silne poparcie społeczne. […] Pani kanclerz Merkel w rozmowie ze mną w Warszawie stwierdziła, że kluczowa rozmowa o Europie nie może się odbyć bez Polski. Premier wskazała również, w jakim kierunku powinny iść rozważania na temat przyszłości Unii Europejskiej: Najkrócej mówiąc, o powrót do korzeni wspólnoty europejskiej, o oparcie Unii na fundamencie wolnego przepływu towarów, osób, kapitału i usług, wspólnej trosce o bezpieczeństwo. Jest w Europie refleksja, że trzeba się trzymać razem. Postanowienia szczytu NATO w Warszawie zdecydowanie poprawiły nasze bezpieczeństwo. Czasy się zmieniają, więc i Unia Europejska powinna ewoluować, tak aby Europejczycy wiedzieli, iż rzeczywiście zajmuje się ich sprawami. Temu właśnie mają służyć nasze propozycje, które dotyczą wzmocnienia roli parlamentów narodowych oraz reformy unijnych instytucji.

Premier, komentując nieprzychylność mediów niemieckich, dodaje także: Bez wątpienia Polska znalazła się w pierwszej lidze państw kluczowych dla przyszłości Unii Europejskiej. Jesteśmy postrzegani jako kraj dynamiczny, ambitny, mający dobry plan dla siebie. Ten wzrost znaczenia naszego państwa nie wszystkim oczywiście odpowiada i to jest jedna z przyczyn tych ataków na Polskę. Nie możemy oczekiwać, że kiedy zaczęliśmy walczyć o swoje interesy, nadal nas będą poklepywali po plecach.

Premier Szydło odnosi się również do spekulacji dotyczących poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska. Wskazuje m.in., że obecny szef Rady Europejskiej nigdy nie zabiegał o takie poparcie.

Spotykałam się z nim wielokrotnie, nigdy o tym nawet nie wspomniał. Pierwszy raz publicznie o tym, że jest gotów ubiegać się o drugą kadencję, powiedział na spotkaniu szefów rządów na Malcie. Żadnego innego komunikatu w tej sprawie nie było. Ale my też mówimy jasno, że nie personalia są najważniejsze, ale skoncentrowanie się na reformie Unii Europejskiej. Nie trzeba się bać rozmowy na temat zmian w traktatach, nie trzeba się bać otwartej rozmowy na temat przyszłości wspólnoty. Niech i Donald Tusk się w tej sprawie wypowie, niech przedstawi plan zmian, jakąś wizję. To jest przecież szef Rady Europejskiej, za którego kadencji doszło do największych kryzysów w Unii, takich jak kryzys imigracyjny i Brexit. Nie jestem pewna, czy ktoś z takim dorobkiem na czele Rady Europejskiej to jest najlepsze rozwiązanie dla Europy.

Więcej o pozycji Polski w Unii Europejskiej w wywiadzie z premier Beatą Szydło w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 13 lutego, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła