Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Premier: Wolność to nasza arcypolska wartość

opublikowano: 12 lutego 2020
Premier: Wolność to nasza arcypolska wartość lupa lupa

Nie możemy dać się uśpić, wcisnąć w koleiny bezczynności. Wrogowie wolności kochają bezczynność, chcą marazmu. Nie możemy na nią pozwolić. Tu i teraz odbywa się walka o wolność” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który podczas ubiegłotygodniowej uroczystej gali odebrał statuetkę Człowiek Wolności 2019 tygodnika „Sieci”.

W relacji z uroczystej gali Adam Kacprzak zauważa, że Człowieka Wolności redakcja tygodnika „Sieci” wybrała już po raz siódmy. Nagrodę otrzymują co roku ludzie, dla których wolność jest wartością najważniejszą, a jej obrona i szerzenie – codzienną powinnością. List do uczestników uroczystości przekazał Jarosław Kaczyński, również laureat nagrody Człowiek Wolności. Podkreślił w nim, że Mateusz Morawiecki jest osobą „o ogromnych zasługach dla krzewienia rzeczywistej polskiej wolności”.

Adam Kacprzak cytuje słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który… dziękując za przyznaną nagrodę, mówił jednocześnie, że jest ona wielkim zobowiązaniem „do refleksji nad wolnością”. W swoim przemówieniu podkreślał, że wolność to dla niego „wspólne doświadczenie”, a także „wspólnota idei, ideałów i ludzi, którzy dążą do lepszego świata, lepszej Polski”. Przypomniał też o różnych formach wolności w polskiej historii – pracy pozytywistycznej, wysiłkach powstańczych, ale także destrukcyjnej wolności anarchicznej. „Wielkie akty wolnościowe Polaków pokazywały, że rozumiemy wolność w sposób bardzo specyficzny. Jako pewnego rodzaju więź, która jest składnikiem budującym naród, czerpiącym soki żywotne z przeszłości, ale jednocześnie sięgając w przyszłość” – wskazywał. Jak zauważył, „nie możemy tylko z sentymentem patrzeć w przeszłość, musimy z odwagą spojrzeć w przyszłość”. […]

Szef rządu pytał również, czy będziemy w stanie zmierzyć się z wyzwaniami przyszłości.

Już w maju odpowiemy na bardzo ważne pytanie wyborcze. Takim gwarantem ciągłości walki o wolność w coraz to bardziej nowoczesnym wydaniu, ale jednocześnie jak najbardziej polskim, jest prezydent Andrzej Duda. I to jest pytanie, na które Polacy muszą już wkrótce odpowiedzieć, czy chcą takiej gwarancji, kontynuacji takiej wolności, które realizuje hasło republikańskie i hasło Solidarności, że nie ma wolności bez solidarności”.

Podczas uroczystej gali laudację na cześć laureata nagrody, zatytułowaną „Strażnik etosu republikańskiego” wygłosił publicysta tygodnika Bronisław Wildstein, który o premierze Morawieckim powiedział:

To przede wszystkim autor kompetentnej i odpowiedzialnej polityki ekonomicznej, która przynosi konkretne efekty […]. To także przywódca prowadzący do wzrostu znaczenia Polski w relacjach międzynarodowych, zwłaszcza w Unii Europejskiej […]. Premier wie, że dobrobyt swój musimy wypracować sami i nie zastąpią go sztuczki z budżetem państwowym oraz programy społeczne. Ma jednak świadomość, że zdrowa gospodarka wyrosnąć może wyłącznie w państwie sprawiedliwym, w którym prawo nie jest instrumentem w rękach silniejszych i nie stanowi własności prawników; we wspólnocie, która ma poczucie swojej współzależności i jest wobec siebie lojalna […]. Premier Morawiecki rozumie, że nie jesteśmy samotną wyspą, funkcjonujemy w europejskim i globalnym kontekście, co nie oznacza, że mamy podporządkować się mocy silniejszych, ale układ ten otwiera dla nas przestrzeń gry na międzynarodowej szachownicy. Mateusz Morawiecki często odwołuje się do republikańskiego fundamentu naszej wolności, wskazuje, że nawet osobnicza swoboda wyrasta ze wspólnotowego środowiska. Rozumie, co to znaczy prawdziwa wolność. Premier Morawiecki – człowiek wolności.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 10 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła