Prof. Bugaj: najtwardszy lobbing w sprawach podatkowych

opublikowano: 3 października 2014
Prof. Bugaj: najtwardszy lobbing w sprawach podatkowych lupa lupa
Fot. wPolityce.pl

„Opóźnienia w druku ustawy dot. rajów podatkowych mogą nie być przypadkiem...”

Stefczyk.info: Zaskakującą sytuację opisuje „Rzeczpospolita”. Sejm uchwalił ustawę, która miała uniemożliwić wielkim firmom ucieczkę do rajów podatkowych. Jednak Rządowe Centrum Legislacji nie zdążyło jej wydrukować na czas. I okazuje się, że skarb państwa straci aż 3 mld złotych, które nie wypłyną w przyszłym roku do budżetu. Jak to oceniać?


Prof. Ryszard Bugaj: Ta sytuacja mnie nie zaskakuje. Wokół ustaw podatkowych zawsze toczy się najtwardszy lobbing, jaki można sobie wyobrazić. On jest oczywiście niewidoczny dla opinii publicznej, jednak doradcy podatkowi wskazują na jego siłę. To jest bardzo znaczące zjawisko również na poziomie Unii Europejskiej. Tam się zabiega o różnorodne regulacje, za którymi idą bardzo poważne konsekwencje finansowe. Od dłuższego czasu polski system podatkowy, ubezpieczeniowy, finansowy jest uszczuplany, ponieważ podmioty wyszukują różne kruczki prawne, by regulacje obejść.


Tak mogło być i w przypadku ustawy o rajach podatkowych?

 

Mogło tak być. Nie jestem pewien, że te opóźnienia w drukowaniu są przypadkiem. One mogą być wynikiem jakichś działań lobbingowych. One mogły zostać wywołane. Sytuacja jest bardzo poważna. Na razie być może nie stanowi problemu dramatycznego, ponieważ mamy zyski netto z Unii Europejskiej. One nie są tak wysokie, ponieważ płacimy dużą składkę, łożymy dużo na koszty utrzymania kontaktów z Brukselą. Gdy te środki wyschną, to sytuacja stanie się dramatyczna.


Czytaj oryginalny artykuł na Stefczyk.info


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła