Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Prof. Nowak: Putin chce podporządkować sobie całą Europę

opublikowano: 18 marca 2014

Jeśli Zachód się nie ocknie, za parę, może paręnaście lat, czeka nas uzależnienie całego kontynentu od Rosji - mówi sowietolog.

- Putin od kilkunastu lat nastawia swoje służby, swoje państwo, jego armię i gospodarkę na imperialną rekonkwistę. Ćwiczy to na setki rozmaitych sposobów. Dlatego nie traktowałbym wcale lekceważąco tych ćwiczeń, które Putin przeprowadza co dwa lata w ramach manewrów "Północ", gdzie ćwiczy się np. taktyczne uderzenie nuklearne na Warszawę. Robi to po to, żeby postraszyć Polskę przed ewentualnym blokowaniem tej imperialnej rekonkwisty. Nie twierdzę, że Władimir Putin musi uderzać swoją najcięższą maczugą czyli bronią nuklearną. Natomiast twierdzę, że chce zdobywać kolejne kraje. Nie chce ograniczyć się do Krymu, tylko do Ukrainy, ani tylko do terenów dawnego związku Sowieckiego. Chce odzyskać co najmniej dawną strefę wpływów, czyli całą Europę Środkowo- Wschodnią - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info prof. Andrzej Nowak.

Zdaniem wybitnego politologa celem strategicznym, ale formułowanym otwarcie przez otoczenie Władimira Putina jest uzależnienie całej Europy od Rosji: - Pewnie jeszcze parę lat to zajmie, może paręnaście - ale to się stanie jeśli zachód się wcześniej nie ocknie.

Zapytany, czy Putin "udźwignie" gospodarczo aneksję Krymu, historyk odpowiada:

- Jeśli sprawdziłby się ten najdramatyczniejszy scenariusz i rozwój wypadków zacząłby się ocierać o konflikt militarny, to ceny ropy i gazu z całą pewnością pójdą w górę, przynosząc dodatkowe zyski, choćby na krótki czas Władimirowi Putinowi.  Jeśli natomiast ta temperatura politycznego konfliktu zostanie wychłodzona, to Władimir Putin może zyskać coś innego - mianowicie jeszcze jeden dowód swojej nieomylności w oczach swoich "poddanych". Pokaże im, że potrafi być skuteczny, że wszyscy się go boją - na całym świecie. Może tutaj liczyć na ten fenomen, który Adam Mickiewicz opisał w III części Dziadów, gdzie filozofię rosyjskiego niewolnika streścił tym zdaniem: "Ja- niewolnik, ale niewolnik cara całego świata".

Całą rozmowę przeczytasz tutaj.

 


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła