Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Prof. Żaryn: Historia jest niezbędna narodowi

opublikowano: 29 września 2015
Prof. Żaryn: Historia jest niezbędna narodowi
fot. Andrzej Wiktor

"Musimy utworzyć osobną instytucję, która by zajęła się tylko promocją historii Polski poza granicami Kraju, a także reakcją na szkalowanie nas." Zapis czatu z prof. Janem Żarynem.

Jakie główne założenia przyjąłby Pan mając wpływ na naprawę 3 spraw: edukacja historyczna dla polskości w kraju, tworzenie silnej polskiej narracji za granica oraz relacje z Ukraina w kontekście OUN/UPA?

Edukacja historyczna - to przede wszystkim zmiana podstawy programowej, w tym z historii; utworzenie Instytutu, promującego historię zagranicą - posiadającego olbrzymie pieniądze; na Kresach polskich mieszkają Polacy, którzy mają prawo tam być nadal Polakami; tam także jest polskie dziedzictwo, obecnie w rękach Ukrainy, która nie może fałszować przeszłości a dbać o nieswoje dobra kultury (kościoły, pałace, galerie malarstwa polskiego i europejskiego, jak w Winnicy, itd.). A my mamy prawo żądać, by potępili OUN-UPA i by na mogiłach z lat II wojny wreszcie pojawiły się krzyże, a nie krowy - i to bez warunków, czy naiwnych negocjacji. Przyjaźń mierzy się faktami, a nie deklaracjami.

Czy wyniesienie i sprzedaż ważnego dzieła sztuki z Pałacu Prezydenckiego przez jednego z urzędników to nie skandal? Czy prokuratura prowadzi tu już śledztwo? 2. Jak współpracuje się IPN-owi z obecną - miejmy nadzieję, że odchodzącą - władzą? Czy nie utrudnia ona dochodzeń uderzających w przeszłość osób z nią związanych?

1. Jasne, że skandal; przypominają się czasy Cyrankiewicza i innych miłośników sztuki z XX wieku; 2. nie wiem, bo nie należę obecnie do kierownictwa Instytutu, ale myślę, że kierują nim ludzie uczciwi. A instytucja jest bardzo potrzebna Polsce.

Czy można będzie na pana zagłosować w Ząbkach. Na przyjęcie pana do Senatu?

Tak, oczywiście. Startuję do senatu z okręgu nr 40, czyli z powiatów wołomińskiego, legionowskiego, nowodworskiego i zachodniowarszawskiego.

Czy można na Pana zagłosować z zagranicy?

Nie, niestety dla mnie, ale niech się ucieszą z pańskiego pytania moi znajomi i przyjaciele którzy startują do sejmu i senatu (z PiS) w Warszawie.

Pozwolę sobie zadać także drugie pytanie. Dlaczego głos polskich historyków jest tak słabo słyszalny w kwestii historii i polskości Górnego Śląska?

Ale jest za to wiele polskich stowarzyszeń, jak Odra-Niemen, czy Pokolenie, których działacze pilnują polskich interesów na Dolnym i Górnym Śląsku.

Panie Profesorze, przepraszam za trywialne pytanie, ale jestem ciekawy Pańskiej opinii w tej sprawie. Do czego Pańskim zdaniem służy historia, jaki powinien być główny cel tej nauki? Czy zgodziłby się pan z red. Piotrem Zychowiczem, że historia powinna być nauką, która ma służyć wyjaśnieniu prawdy, a nie powinno się jej używać do celów politycznych?

Historia jest nam niezbędna by rozumieć współczesność, a zatem niezbędna do posiadania stanu wolności. Potrzebna narodowi, by trwał i się zmieniał, a nie samolikwidował. Potrzebna by rozumiał sam siebie, by mógł ze sobą po ludzku rozmawiać i się modlić do Boga.

Panie profesorze czy autorzy filmu Wołyń konsultowali się może z IPN? Jakie Pan ma oczekiwania wobec tego filmu fabularnego?

Nie wiem; wiem natomiast, że reżyser jest człowiekiem obdarzonym rzeczywistym talentem, choć jego filmy są wyjątkowo mroczne! Realizm czasem przechodzi w stan naturalizmu.

Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się publikacji na temat Błękitnej Armii Gen. Hallera?

Pewnie, że tak. Gdy będziemy świętować 100 lecie odzyskania niepodległości.

Czy Pana zdaniem śledztwo w Jedwabnem powinno zostać wznowione?

Tak, oczywiście; proszę zobaczyć - pewnie jedynie w internecie - film Artura Janickiego o Jedwabnym; pokazuje autor, jak o wielu rzeczach (faktach) nie wiemy, a interpretacje tworzą się jakbyśmy znali te fakty. Wydaje się , że ofiary - tak pierwsza grupa składająca się z mężczyzn - jak i druga - składająca się głównie z kobiet, dzieci i starców, zostały zamordowane z broni, przed spaleniem w stodole. Nie wiadomo, czy ludność cywilna, to była miejscowa, czy mazurska; czy pod przymusem, czy dobrowolnie uczestniczyła w tym makabrycznym spektaklu. Jest jeszcze więcej pytań.

Witam Panie Profesorze chce tylko poinformować Pana, że jest w naszym okręgu wyborczym i moja rodzina, a jest Nas ponad 20 osób, oddamy na Pana glos. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy sukcesu. PS : Postrzegamy Pana jako Wielkiego Orędownika Patriotyzmu.

Wielkie dzięki, szczególnie za tego WOP-a. Pozdrawiam serdecznie.

Czy wg Pana poziom nauczania historii w polskich szkołach ponadgimnazjalnych jest dostatecznie odpowiedni?

Jestem zwolennikiem powrotu do systemu "4 plus 4" czyli "8 plus 4", a także by historia była nauczana obowiązkowo do matury. Obecnie, średnio, po 1 klasie LO jedynie kilka, do 10% młodzieży wybiera historię na maturze; to już nie chodzi tylko o poziom!

W mojej szkole historię na maturze, z 800 osobowego LO, zdaje 10 osób.

Bardzo dziękuję za tę informację.

Czy pan wie o tym jak postąpi nowy rząd ? Czy rozliczy starych złodziei i kłamców ??

Mam nadzieję, jeśli będzie PiS-owski. A szczególnie należy nam się prawda o tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

Panie profesorze, czy i jak widziałby pan powstanie specjalnej komórki rządowej, która zajmowałaby się reakcją na pomówienia, szkalowania narodu polskiego oraz walką o dobre imię Polski i prawdę historyczną w mediach i na świecie?

Tak, już wielokrotnie o tym mówiłem, że musimy utworzyć osobna instytucję, która by zajęła się tylko promocją historii Polski poza granicami Kraju, a także reakcją na szkalowanie nas. Obecnie istniejące, jak np. MSZ, czy IPN, nawet czynią wiele dobrego, ale ta sfera aktywności nie leży w ich podstawowych kompetencjach. A zatem nie mogą poświęcać uwagi sprawie, która dziś wiąże się ściśle z naszym narodowym bezpieczeństwem.

Panie profesorze, co pan sądzi o niedawnych słowach ambasadora FR w Polsce i wcześniejszej wypowiedzi J.T. Grossa?

Straszne słowa, antypolskie wypowiedzi; mam nadzieję, że nikt w Polsce nie będzie honorować tego człowieka dopóki nas nie przeprosi.

Obawiam się, że nie ma pan racji, wszak J.T. Gross to dla środowiska "Gaz.Wyb." autorytet moralny. Obraża tymi słowami nie tylko mnie, pana i innych jako Polaków, ale także pamięć tych wszystkich, którzy zginęli w czasie wojny z rąk Niemców.

Zgoda na dziś; a jednak mam nadzieję, że niedługo Polacy wybiorą właściwie. A wtedy będziemy honorować także właściwych ludzi.

Witam, jaki obstawia pan wynik poszczególnych partii ?

Wersja zła; PiS wygrywa względnie, ale powstaje koalicja strachu; wersja dobra - PiS wreszcie rządzi i to sam i bierze za to pełną odpowiedzialność. Mam nadzieję, że nie będzie po raz pierwszy SLD, a większe szczęście - że także PSL.

Panie profesorze jak duża jest szansa po objęciu władzy przez PiS na przywrócenie prokuratora Andrzeja Witkowskiego do sprawy wyjaśnienia morderstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki?

Oczywiście, jestem za tym, by dalej szukać faktów i śladów, tropów, które poszerzą naszą wiedzę na temat okoliczności podejmowania decyzji o zabójstwie i śmierci bł. ks. Jerzego. Bóg zna prawdę, więc i nasza chęć dalszego poznawania jej, na pewno mu nie zaszkodzi. Nie jestem jednak pewien, czy akurat pan Witkowski jest dalej skłonny badać tę sprawę.

Co dotychczas Pan zrobił dla zniesienia ograniczeń dostępu do broni palnej i obowiązku ewidencjonowania jej?

Nie jestem zwolennikiem posiadania przez Polaków nieograniczonego dostępu do broni, a zatem niczego nie zrobiłem w tej kwestii. Inna sprawa, że nie miałem tez w życiu takich możliwości, ani kompetencji.

Czat odbył się na naszym profilu na Facebooku. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła