Pszczółkowski: Sprawa mat. wybuchowych nierozwiązana

opublikowano: 2 października 2014
Pszczółkowski: Sprawa mat. wybuchowych nierozwiązana lupa lupa
Fot. M. Czutko

„Nie do przyjęcia jest decyzja, że dodatkowe badania są zbędne”.

Stefczyk.info: Prokuratura wojskowa uznała, że po uzupełnieniu opinii dotyczącej obecności materiałów wybuchowych nie są już potrzebne dalsze badania. Sprawa materiałów wybuchowych na wraku tupolewa jest już zamknięta?


Mec. Piotr Pszczółkowski: Z całą pewnością ta uzupełniona ekspertyza nie powinna kończyć tej sprawy. Z głębokim niepokojem obserwuję treść komunikatu Naczelnej Prokuratury Wojskowej. W nim trzecia opinia uzupełniająca CLKP została uznana za jasną i zupełną. W rozumieniu organu procesowego ta sprawa nie wymaga już dalszego badania. To jest teza, z którą się zupełnie nie zgadzam. Będę zabiegał, by prokuratura zmieniła swoje stanowisko. Ponownie. Pamiętamy, że w czerwcu 2014 roku śledczy również mówili, że temat został zamknięty i wyczerpany. Potem zmienili zdanie. Dobrze się stało, że NPW na swoich stronach internetowych zamieściła opinię prof. Szymańskiego i prof. Kamieńskiej-Treli, a także opinię uzupełniającą CLKP. Dzięki temu każdy może sobie sam wyrobić opinię w tej sprawie. Czytelnicy mogą sprawdzić, czy opinia uzupełniająca stanowi odpowiedź na wątpliwości i uwagi polskich chemików.


Może nie trzeba było tej sprawy już badać?

 

W tej sytuacji mamy różne interpretacje uzyskanych przez CLKP wyników. Różnice są ogromne. Prof. Kamieńska-Trela i prof. Szymański to wybitni specjaliści o niekwestionowanym autorytecie i dorobku. Z drugiej strony mamy biegłych prokuratury, którzy mają swój dorobek. Opinie i oceny tych dwóch grup są radykalnie inne. Oni różnie interpretują wyniki tych samych badań dotyczących obecności materiałów wybuchowych. Niezrozumiała jest więc postawa organu opiniującego, jak i samej prokuratury, by zalecone przez polskich chemików analizy pogłębiające zostały uznane za nieprzydatne. To te właśnie badania mają zweryfikować jednoznacznie, która z tych ocen wyników badań jest dobra.


Jak zatem to stanowisko Pan przyjmuje?

 

Oceniam je jako kompletnie nieracjonalne i kompletnie nie zmierzające do poznania prawdy w zakresie bardzo istotnego elementu ponoć najważniejszej sprawy w Polsce. Nie mogę się zgodzić na takie rozumowanie i działania prokuratury. Wątpliwości interpretacyjne są zbyt duże, a do sprawdzenia, kto ma rację wystarczy poszerzenie badań. Niewykonanie takich badań nie znajduje uzasadnienia.


Ta sprawa budzi wątpliwości jedynie dotyczące rzetelności ekspertyzy, czy również ma swój proceduralny wymiar?

 

Jako prawnik nie aprobuje faktu, że na potrzeby prokuratury jako załączniki w tej sprawie przekazano nie kompletne materiały, ale opracowane przez biegłych. To jedynie fragmenty większych wydruków. To nie pozwala dobrze interpretować wyników. Należało załączyć do ekspertyzy pełne wydruki wyników i wyjątki z tych wydruków.

 
 
Czytaj oryginalny artykuł na Stefczyk.info


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła