E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Rekin w sadzawce

opublikowano: 9 lipca 2013
Rekin w sadzawce lupa lupa
Andrzej Wiktor

Kim jest Donald Tusk? – pytają prof. Ryszarda Legutkę bracia Karnowscy - Jest jednym z bardziej sprawnych przywódców politycznych, jeśli chodzi o umiejętności obsługiwania aparatu politycznego. Jest skuteczny i jednocześnie bardzo bezwzględny. To najbardziej brutalny polski polityk. Kiedyś wielu ta teza szokowała, dziś jest oczywistością. To rekin. Ale rekin w sadzawce. W oceanie nie powalczy – twierdzi prof. Legutko.

Według profesora czekające nas wybory w 2015 roku  „to najważniejsza gra polityczna od 1989 r. Bo jeżeli tym razem się nie uda, Polska będzie dalej się pogrążała, gdyż państwo w obecnej formie straciło wszelką wydolność. Nawet jeżeli pojawi się kolejna szansa – może już w innym pokoleniu – to będziemy zaczynali ze znacznie niższego pułapu”.

W perspektywie możliwych zmian na arenie politycznej, prof. Legutko wymienia, co należałoby zmienić w pierwszej kolejności, po zdobyciu władzy. Twierdzi: „To pytanie do przyszłego premiera. Jednak każda niemal dziedzina wymaga nowego siewu. Szukam w głowie, co by tu zostawić po staremu, i niczego nie znajduję. Można tylko wskazywać dziedziny, które należy zostawić na później”.

Profesor podkreśla: „Jest w nas, Polakach, coś takiego jak tradycyjna słabość polityczna. Byliśmy państwem, które dwukrotnie przestało istnieć, które w przeszłości było niemal mocarstwem i wszystko straciło. Ale cuda się też wydarzały (…)To pokazuje, że drzemie w nas wielki potencjał”.

Obszerna rozmowa z filozofem, europosłem PiS, profesorem Ryszardem Legutką, w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”, w sprzedaży od 8 lipca. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła