Reszczyński: Kolejny deal?

opublikowano: 17 września 2014
Reszczyński: Kolejny deal? lupa lupa
Fot. Archiwum W. Reszczyńskiego

„Umorzenie śledztwa ws. afery zbiega się z podpisaniem sprawozdania prokuratora generalnego”.


Stefczyk.info: Sprawa nagranego przez „gang kelnerów” spotkania ministra Sienkiewicza i prezesa Belki została zakończona. Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące rozmowy, na której szef NBP tłumaczy jak Bank Centralny może wesprzeć rząd. Śledczy uznali, że nie ma żadnych dowodów na przestępstwo. Jak oceniać taką decyzję?


Wojciech Reszczyński: Należę do pokolenia, które zdaje się nie zdąży uwierzyć w niezależność prokuratury. Samo słowo „niezależność” w III RP brzmi zresztą bardzo dziwnie i kontrowersyjnie. Prokuratura zawsze jest narzędziem państwa. Jakiekolwiek uregulowania gwarantujące swobodę działalności prokuratury zatrzymują dla państwa szereg prerogatyw w odniesieniu do prokuratury. Umorzenie śledztwa ws. afery taśmowej, wyjazd Donalda Tuska do Brukseli zbiega się w czasie z decyzją premiera o podpisaniu sprawozdania prokuratora generalnego. Ta decyzja wstrzymywała losy Andrzeja Seremeta.


To ma związek ze sobą?

 

To tak pasuje do siebie, jak najprostsza układanka, jak najprostsza krzyżówka dla dzieci z hasłem typu: „tylna część ciała na cztery litery”. Tak to odbieram. To proste jak drut.


Czyli Donald Tusk otrzymał jakieś gwarancje nietykalności przed wyjazdem?

 

Sądzę, że panowie są w jakimś porozumieniu. Skoro jeden wykonał pewien gest, to drugi wykonał podobny gest... I mamy tego typu reakcje i decyzje. Myśmy nigdy nie dowiedzieli się dlaczego premier Tusk wstrzymywał się tyle razy z podpisaniem sprawozdania prokuratora generalnego. Wiemy, jakie były obiekcje ze strony ministra sprawiedliwości, ale o zastrzeżeniach premiera Tuska nigdy niczego nie wiedzieliśmy. Można więc sądzić, że to było używane jako karta przetargowa.


Samo rozstrzygnięcie prokuratury Pana dziwi?

 

Warto przypomnieć pierwszą reakcję prokuratora Seremeta na ujawnienie taśm. On od razu uznał, że nie ma w tej sprawie cech przestępstwa. Po czym prokuratura warszawska umorzyła śledztwo. W tej sprawie zapowiadano również przesłuchanie premiera...


Cała rozmowa na Stefczyk.info


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła