Rybińska w "Sieci": Fake wirus

opublikowano: 9 marca 2020
Rybińska w "Sieci": Fake wirus lupa lupa
PAP/EPA/Fratria

Broń biologiczna, antyirański spisek CIA, a może epidemia celowo wywołana przez Billa i Melindę Gatesów?

Broń biologiczna, antyirański spisek CIA, a może epidemia celowo wywołana przez Billa i Melindę Gatesów? Fake newsy i teorie spiskowe rozprzestrzeniają się jeszcze szybciej niż sam koronawirus. Na dodatek chińskie władze robią co w ich mocy, by przekonać świat, że COVID-19 powstał poza granicami Państwa Środka i przedostał się do niego w niewyjaśnionych okolicznościach – o spiskowych teoriach na temat koronawirusa pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Aleksandra Rybińska.

Dziennikarka analizuje największe mity i teorie dotyczące epidemii koronawirusa, które pojawiają się w różnego rodzaju mediach i wypowiedziach światowych polityków i urzędników. Niektóre są wręcz tak absurdalne, że trudno uwierzyć, iż znajdują zwolenników. A jednak. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Jedną z najpopularniejszych teorii jest ta o wycieku z laboratorium w Wuhanie. Według jej głosicieli koronawirus to część elementu tajnego chińskiego programu rozwijania broni biologicznej. Zwolennicy tej tezy to m.in. senator Tom Cotton i dziennikarz Rush Limbaugh. Według tego ostatniego COVID-19 to wynalazek, za pomocą którego Chińczycy chcą wywołać medialną histerię w celu „obalenia prezydenta USA Donalda Trumpa”. Biolog molekularny Richard H. Elbright z uniwersytetu Rutgers postawił natomiast tezę, że choć nic nie wskazuje na to, że koronawirus stanowi broń biologiczną, to i tak „mógł uciec z jednego z chińskich laboratoriów”.

Kolejna przedstawiana w mediach teoria mówi o tym, że koronawirus to amerykańska broń biologiczna. Niedługo po wybuchu epidemii koronawirusa chiński portal wojskowy Xilu.com opublikował artykuł, z którego wynikało, że COVID-19 to broń biologiczna stworzona przez USA, by „osłabić Chiny”. W ślad za portalem poszło wiele innych, szczególnie rosyjskich witryn – czytamy. W podobnym tonie wypowiada się kontrowersyjny polityk Władimir Żyrinowski.

Niektórzy twierdzą też, że rozprzestrzenianie się koronawirusa ma związek z antyirańskim spiskiem. W tym bliskowschodnim kraju jest już ponad 2 tys. zarażonych. Irański kleryk Sayyed Mohammad Saeedi, imam w mieście Kom, najbardziej dotkniętym przez epidemię koronawirusa, oskarżył prezydenta USA Donalda Trumpa o to, że celowo rozsiał wirus w jego mieście, by „zniszczyć jego kulturę i honor”.

Inna teoria głosi, że koronawirus pojawił się z powodu spożywania przez Chińczyków nietoperzy. Szybko pojawiła się seria nagrań wideo rzekomo pokazujących Chińczyków jedzących nietoperze. Miało to swoje uzasadnienie. Niektóre poważne media, w tym amerykańskie CNN, spekulowały bowiem o możliwym pochodzeniu wirusa od tych właśnie ssaków, stanowiących „dosłownie nieograniczony rezerwuar patogenów” – czytamy na łamach „Sieci”.

Więcej na temat przeróżnych teorii na temat koronawirusa w „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 9 marca, także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.

Zobacz także: ,,Sieci”: Wina Trumpa


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła