Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Rządem kierują media

opublikowano: 12 marca 2015
Rządem kierują media lupa lupa
Fot. wSieci

Platforma traci kontakt z  tradycją. Potrzebna jest głęboka zmiana polityczna.

 

Platforma traci kontakt z tradycją. Potrzebna jest głęboka zmiana polityczna.

Nie było jeszcze w III RP władzy tak bezwolnej, prowadzonej za rękę przez media, podatnej na naciski grup interesów, jak rząd Ewy Kopacz – mówi Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł PiS, minister kultury w latach 2005–2007, w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskim.

W rozmowie z byłym ministrem kultury na łamach tygodnika „wSieci” nie mogło oczywiście zabraknąć pytania o „Idę”. Co na temat obrazu Pawła Pawlikowskiego mówi Kazimierz Michał Ujazdowski? - Moim zdaniem ten film nie przyniesie Polsce niczego dobrego. W żadnym razie nie można więc mówić, że promuje on polską kulturę. Z pewnością to dzieło udane pod względem artystycznym, tego nie można negować. To swego rodzaju powrót do kina „starego”, a więc takiego, które nie atakuje widza mnóstwem efektów oraz zdarzeń i które ma swój wielki urok. W tym wypadku jednak te zalety schodzą na plan dalszy, bo to obraz po prostu całkowicie nieprawdziwy.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości pokazuje szeroki kontekst filmu i swoistej zapaści kulturowej, która skutkuje promocją półprawd i kłamstw. Wszystko odbywa się oczywiście za przyzwoleniem władz: - Powtarzam: brak własnej polityki historycznej jest przyzwoleniem na kłamstwo – mówi Kazimierz Michał Ujazdowski.

- Nie ma Muzeum Historii Polski, nie ma kar za „polskie obozy”, coraz mniej też dotacji dla poważnych pism i książek, zwłaszcza tych konserwatywnych i patriotycznych. Pieniędzy nie dostała m.in. „Teologia Polityczna”. Środki płyną za to do „Krytyki Politycznej” czy „Kultury Liberalnej” – zauważają bracia Karnowscy. Jak to zmienić? - Potrzebna jest głęboka zmiana polityczna. Zwłaszcza teraz, w epoce premier Ewy Kopacz, Platforma jest partią bez aksjologii, która całkowicie traci kontakt z  tradycją. Górę w PO wzięli ludzie, którzy sprowadzają politykę do czystej techniki. Dla nowego pokolenia działaczy tej formacji świat wartości jest całkowicie obcy. Dochodzi do ustępstw tylko wtedy, gdy pojawia się presja społeczna – mówi Kazimierz Michał Ujazdowski.

Więcej o premier Ewie Kopacz, Donaldzie Tusku, Bronisławie Komorowskim i świadomie konstruowanej przez Platformę Obywatelską polityce uderzania w prawicę na polu kultury, ale także o szansach na zdobycie władzy i planach Prawa i Sprawiedliwości w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 9 marca br., także w formie e-wydania na  www.wsieci.pl/e-wydanie. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła