Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Schyłek systemu Tuska

opublikowano: 27 grudnia 2013

W najnowszym numerze „wSieci” Jan Rokita, który dołączył do grona publicystów „wSieci” ocenia system władzy stworzony przez Donalda Tuska. 

- System Tuska to w swoim rdzeniu pomysł na władzę, która nie niesie z sobą żadnego bagażu politycznej treści, a jej programem jest wyrzeczenie się jakichkolwiek – choćby średniookresowych – planów i celów. Poza jednym, który wobec tego staje się jądrem i sensem zarówno polityki partyjnej, jak i państwowej: codzienną i nigdy niekończącą się walką o osobistą dominację samego Tuska –stwierdza Jan Rokita.

W ocenie Rokity głównym filarem systemu Donalda Tuska były ludowe emocje i wyobrażenia na temat polityki. - Populizm Tuska bazował głównie na trzech ludowych emocjach. Po pierwsze na strachu przed powrotem do władzy Kaczyńskiego; w tej mierze Tusk skonstruował znany i sprawny mechanizm pobudzania wszelkich najgłupszych nawet obaw i najniższych zbiorowych namiętności. Po drugie na zadowoleniu, iż Tusk jako pierwszy w istocie premier po odzyskaniu wolności ostentacyjnie odcina się od znienawidzonej społecznie doktryny „bolesnych, lecz nieuchronnych reform”. I po trzecie – na tęsknocie za przywódcą, który trzymając za twarz swoich ludzi, potrafi dopilnować, aby ci nie obijali się i nie kradli, a w razie czego bez litości będzie ich karać. Pod tym względem Tusk bywał perfekcyjny: wygłaszał moralizatorskie mowy, pomiatał ostentacyjnie swoimi ministrami, mianował i wyrzucał ludzi ze stanowisk bez powodu, zaś realne afery korupcyjne w swoich szeregach (z aferą hazardową na czele) potrafił przekształcać w popisy swojej despotycznej władzy i surowości – analizuje publicysta.

Wnikliwa analiza systemu władzy Donalda Tuska według Jana Rokity – tylko w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już 27 grudnia, także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła