Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

,Sieci”: Abramsy, czyli o realizmie w polityce

opublikowano: 30 lipca 2021
,Sieci”: Abramsy, czyli o realizmie w polityce

Państwa frontowe, znajdujące się na wschodniej flance NATO, muszą budować swoje bezpieczeństwo, opierając się na realnych możliwościach, a to oznacza współpracę wojskową z USA. Dlatego nie może dziwić zakup przez Polskę abramsów, które są w stanie pokonać najnowsze rosyjskie czołgi. Marek Budzisz komentuje na łamach tygodnika „Sieci” plany zakupu 250 amerykańskich czołgów Abrams przez Polskę.

Publicysta zaznacza: Aleksandr Chramczichin, rosyjski ekspert w zakresie spraw wojskowych i strategii, napisał w „Kurierze Wojskowo-Przemysłowym” […], że Polska, nie zwracając uwagi na problemy, rozbudowuje swoje siły zbrojne, które „stopniowo stają się, nie licząc Turcji i Stanów Zjednoczonych, najsilniejsze w NATO”. W opinii rosyjskiego specjalisty nawet bez abramsów polska armia dysponuje liczbą 900 czołgów, co oznacza, że maszyn trzeciej generacji (takie posiada polska armia) więcej w świecie mają tylko Stany Zjednoczone.

Autor zauważa: Zdaniem rosyjskiego eksperta ostatnie posunięcia Warszawy są też dowodem na to, że polskie elity strategiczne doszły do wniosku, iż na NATO w razie konfliktu nie ma co liczyć i trzeba myśleć o tym, jak w większym stopniu bronić się samodzielnie, a także stawiać na współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreśla również: Nawet jeśliby, co w świetle podziałów i różnic zdań wydaje się mało prawdopodobne, Unia Europejska i tworzące ją państwa o 180 stopni zmieniły swą politykę i zaczęły się zbroić na potęgę, to będą potrzebować 10–15 lat, aby osiągnąć samodzielność w sprawach wojskowych. A wiele wskazuje na to, że tego czasu Europa już nie ma.

Budzisz wskazuje też, dlaczego zakup czołgów jest ważny akurat teraz: Premier Jarosław Kaczyński, informując o planach zakupu amerykańskich czołgów, powiedział: „Po prostu czasy, sytuacja i miejsce tego wymaga i dlatego też chcemy to uczynić” […]. Nieoficjalne źródła zbliżone do obozu rządowego mówią o przygotowywanej specjalnej Ustawie o obronie ojczyzny, która umożliwiłaby zaciągnięcie długu na potrzeby rozbudowy zdolności naszych sił zbrojnych. Obecnie trwają zabiegi w Komisji Europejskiej, aby tego rodzaju wydatków nie wliczała ona automatycznie do naszego zadłużenia. […] rysujące się zagrożenia rząd Zjednoczonej Prawicy traktuje poważnie. Polska nie ma czasu i […] Warszawa zdecydowała się na zakup abramsów, co spotkało się w środowisku polskich ekspertów wojskowych z […] mieszanymi odczuciami. Niezależnie jednak od trafności tych uwag […] trzeba postawić kluczowe pytanie o alternatywę dla zakupu amerykańskich czołgów, których pierwsze partie mogą trafić do Polski już w przyszłym roku. Takiej alternatywy nie ma.

Autor cytuje też wypowiedź Krisa Osborna, analityka wojskowego, który stwierdził, że „Rosja będzie nienawidzić tej decyzji”, bo nawet najnowszy model rosyjskiego czołgu T-90 M Proryv, jeśliby wierzyć rosyjskim doniesieniom na jego temat […], nie jest w stanie sprostać najnowszym abramsom. W opinii Osborna zmieniają one układ sił w naszej części kontynentu na korzyść NATO, które uzyskuje w ten sposób nowe zdolności odstraszania Moskwy.

Budzisz wskazuje także: Stanisław Stremidłowski z rosyjskiego portalu Regnum […] napisał […], że nie bez powodów amerykańskie abramsy mają trafić do 18 Dywizji Zmechanizowanej, odpowiadającej za obronę zarówno przedpola Warszawy, jak i granicy z Białorusią w rejonie Brześcia. Zwrócił jednak również uwagę, że jest to obszar nadgraniczny z Ukrainą i decyzje Warszawy można też traktować w kategoriach odpowiedzi na pogarszającą się sytuację w zakresie bezpieczeństwa Kijowa. To kolejna odpowiedź na pytanie, dlaczego czołgi mające wzmocnić polską armię winny się znaleźć na naszej ziemi szybko, a nie za kilka lat.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 26 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła