"Sieci": Atak z marszu

opublikowano: 24 listopada 2017
"Sieci": Atak z marszu lupa lupa

Maciej Świrski pisze o nagonce na odbywający się co roku 11 listopada Marsz Niepodległości

Pierwsze informacje na temat „marszów faszystów w Polsce” pojawiły się jeszcze przed 11 listopada. Wydaje się, że inicjalnym artykułem był tekst w „The Independent”, który jest własnością rosyjskiego oligarchy pisze Maciej Świrski o nagonce na odbywający się co roku 11 listopada Marsz Niepodległości, jego uczestników i sposób, w jaki potem są oni przedstawiani w mediach polskich i zagranicznych.  

Z punktu widzenia wizerunku Polski wszystko jedno, jaki jest stosunek działaczy narodowych do PiS i na odwrót, ponieważ odbiorcy zagraniczni widzą nie dyskusje ideowe i polityczne w kraju, lecz obrazki na ekranach swoich telewizorów. Skrajnie prawicowy wizerunek rządu, kreowany przez opozycję w kraju i za granicą, od lat sprawia, że dla amerykańskiego i europejskiego widza Marsz Niepodległości jest imprezą skrajnie prawicową, a więc rządową! Poprzez umiejętnie dozowaną propagandę medialną nastąpiło wizerunkowe sklejenie Marszu Niepodległości z rządem PiS. Zresztą właśnie to jest powodem, dla którego neofaszyści, a nawet neonaziści z zagranicy myślą, że na marszu w Polsce będą mile widziani. Dlatego też Antifa przybywa, aby przeciwstawić się zarówno im, jak i sponsorującym rzekomo faszystowskie wydarzenie Polakom.

Maciej Świrski wskazuje, kiedy zaczęły się pojawiać negatywne i zakłamane wpisy na temat Marszu Niepodległości. Opisuje emocje, które panowały parę dni przed marszem

W przekazie medialnym od piątku 10 listopada narastała atmosfera grozy i lęku przed faszyzmem, a wypowiedź Pławskiego postawiła kropkę nad i. Należy zadać kilka pytań: Dlaczego kampania nienawiści przeciwko Polsce i uczestnikom Marszu Niepodległości wydarzyła się akurat teraz? Dlaczego była taka sekwencja wydarzeń od początkowego sformatowania relacji o marszu po wypowiedź Pławskiego? Co takiego się dzieje w polityce międzynarodowej, w której uczestniczy Polska, że zniszczenie wizerunku naszego kraju akurat w tym momencie było tak ważne?

Publicysta wyjaśnia, że wynika to z działań polskich prowadzonych na arenie międzynarodowej, które są bardzo istotne z punktu widzenia wizerunku kraju i polskiej racji stanu. Wymienia m.in.:

Po pierwsze, w Stanach Zjednoczonych w nadchodzącym roku będą zapadały decyzje o przedłużeniu obecności kontyngentu amerykańskiego w Polsce. Po drugie, Polska starała się o EXPO. Po trzecie, dwa dni po Marszu Niepodległości miała się odbyć debata na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Po czwarte, Polska postawiła na agendzie politycznej kwestie reparacji wojennych od Niemiec.

Więcej w artykule Macieja Świrskiego w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 20 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła