Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Bardzo silny mandat

opublikowano: 24 października 2019
"Sieci": Bardzo silny mandat lupa lupa

Po czterech latach rządzenia każda partia zwykle się zużywa, a tutaj mamy przypadek odwrotny. Więcej o 7 proc. głosów, a w liczbach bezwzględnych o 2 mln wyborców. To zdecydowanie jest bardzo silny mandat do dalszego rządzenia, to nagroda za bardzo dobrą sytuację gospodarczą, rekordowo niskie bezrobocie, wzrost średniej płacy krajowej o 30 proc., wzrost płacy minimalnej o 25 proc. Michał Karnowski rozmawia na łamach „Sieci” z prof. Norbertem Maliszewskim (UKSW), psychologiem społecznym, specjalistą ds. marketingu politycznego, publicystą, komentatorem politycznym.

Wywiad w dużej części dotyczy oczywiście wyniku uzyskanego przez PiS w wyborach parlamentarnych. Profesor Maliszewski zauważył, że „ponad 8 mln głosów to jest historyczny sukces, silny mandat do rządzenia, zmieniania instytucji, utrwalania dokonań poprzedniej kadencji […]. Problemem może być faktycznie zarządzanie oczekiwaniami. Często mówiliśmy, że jedną kwestią są sondaże, a drugą mobilizacja […]. Bardziej zmobilizowali się przeciwnicy obozu rządzącego. Mobilizacja obozu pisowskiego była mniejsza ze względu na strukturę elektoratu. Jeżeli ma się poparcie na poziomie ponad 40 proc., to jest to grupa szeroka, zawierająca w sobie grupy bardziej i mniej zdeterminowane. Wielu wyborców było przekonanych, że wszystko jest już jasne, zdecydowane. Nie było lęku, że strona liberalna wygra, nie było zatem mobilizacji”.

Maliszewski wskazuje także na możliwe przyczyny uzyskania wyniku mniejszego niż oczekiwany: „Kluczowe były wspomniane czynniki mobilizacyjne, ale gdybyśmy mieli wskazać jakiś konkret, to była to zapowiedź rekordowego wzrostu płacy minimalnej. Projekt był długofalowy, zakładający rozwojowe podnoszenie tego wskaźnika, ale wybita suma 4 tys. zł i gorąca debata wokół tego stworzyła wrażenie, że to stanie się już, natychmiast. Stworzyło to poczucie zagrożenia wśród osób o poglądach wolnorynkowych”.

Jednocześnie profesor podkreśla, że „wynik PiS należy postrzegać jako sukces, efekt dobrych diagnoz i skutecznego działania. Tu zresztą dochodzimy do kolejnego ważnego wniosku z ostatniego czterolecia. W 2015 r. PiS było formacją postrzeganą w dużo większym stopniu jako partia ideologiczna, a dziś ma wizerunek formacji skutecznej, sprawnej, złożonej z profesjonalistów osiągających założone cele”.

Rozmówca Michała Karnowskiego wypowiada się również na temat możliwych trudności wynikających z poszerzania elektoratu: „Problemem jest to, że PiS za bardzo koncentruje się na wybranych grupach społecznych, opisanych jako młodzi z małych lub dużych miejscowości, zarabiający tyle lub tyle. A tymczasem po pierwsze ta rzeczywistość jest bardziej złożona, a po drugie partia Jarosława Kaczyńskiego znacząco przesunęła się i na Zachód, i do miast, i do grup zadowolonych z własnej sytuacji. Tego nowego wyborcę można opisać jako człowieka sukcesu, dobrze zarabiającego, o konserwatywnych poglądach, ale nie z metropolii. Często jest to duże miasto powiatowe. Formacja rządząca musi o tych ludziach lepiej pamiętać, ma tam zresztą jeszcze duże rezerwy. Realizując programy społeczne, nie może naruszać ich poczucia bezpieczeństwa”.

Profesor Maliszewski wyjaśnia też znaczenie, jakie mogą mieć te wybory dla wyborów prezydenckich: „Na pewno jedna kampania wpływa na kolejną. Tak jak majowa ustawiła październikową, tak ta wpłynie na prezydencką. Z tego punktu widzenia problem Zjednoczonej Prawicy w Senacie ma nie tylko negatywne, lecz i pozytywne strony. Kłopotem obozu rządzącego była bowiem słaba motywacja jego wyborcy, który często nie widział zagrożenia, wydawało mu się, że wszystko jest już rozstrzygnięte, a jedyne pytanie dotyczy skali zwycięstwa. Teraz każdy widzi, że to nieprawda. Że można nie zdobyć większości w Senacie, że prezydent Andrzej Duda też bez mobilizacji nie wygra”.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 21.10.2019 r., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła