”Sieci”: Cel uświęca środki

opublikowano: 3 lutego 2021
”Sieci”: Cel uświęca środki

Marek Pyza i Marcin Wikło porównują na łamach tygodnika „Sieci” obecne działania Szymona Hołowni z tymi sprzed lat.

Jeszcze niedawno jeździł po parafiach w całej Polsce i przemawiał niczym kaznodzieja. Dziś wspiera skrajnie antyklerykalny Strajk Kobiet. Pokazuje twarz, o jaką mało kto by go kilka lat temu podejrzewał. Kiedy jest prawdziwy, a kiedy gra, żeby politycznie zyskać? Co naprawdę sądzi o osobach homoseksualnych? Co kiedyś mówił o aborcji czy księżach pedofilach? Czego jeszcze nie wiedzą o Szymonie Hołowni jego sympatycy? 

Dziennikarze podają przykłady jego wypowiedzi (np. z 2013 r., w której określił aborcję jako zabójstwo w każdym przypadku), które świadczą o zmianie stosowanej retoryki. Autorzy stwierdzają, że Hołownia umie się sprzedać i zauroczyć innych. Ma energię, potrafi mówić, trochę zagrać aktorsko. Dodalibyśmy jeszcze, że wyczuwa nastroje społeczne, gdyby nie fakt, że to już nie jego osobista zasługa. Cały projekt Polska 2050 i jego start w wyborach prezydenckich opierał się na badaniach fokusowych, które miały wskazać, jakiego przywódcy chcą Polacy. I on do tego modelu błyskawicznie się dostosował […]. Mówi to, co ludzie chcą usłyszeć. […] mimo że granica między empatią a populizmem jest dosyć wyraźna, to kusi jej przekraczanie. I Hołownia z premedytacją, ale i sprytem, to robi.

Pyza i Wikło zauważają również: Przez lata był dyżurnym „katolickim publicystą”. Ma popularność, sympatię wśród sporej części księży […], a do tego jego kariera rozkwitła w TVN. […] przez lata sprytnie osadzał się w kościelnych realiach, uwiarygodniał jako gorliwy katolik. Pyza i Wikło opisują wygłaszane przez Hołownię wykłady w kościołach. Wskazują, że mówił wtedy z emfazą, która każe zapytać, dlaczego dzisiaj nie jest aż tak uduchowiony, dlaczego stara się Kościół sprowadzić do roli „jednej z wielu instytucji”, które działają w świeckim państwie? Zaznaczają: Tamtego Szymona już nie ma. Już nie występuje w kościołach ani salkach parafialnych […]. Na konferencjach prasowych, w transmisjach internetowych za każdym razem towarzyszą mu żółte grafiki […], logo jego politycznego ruchu i podstawowy przekaz: musimy zakończyć okres PiS u władzy, przejąć ją i zacząć naprawiać Polskę. Na czym ta naprawa ma polegać? Za największy problem trapiący nasz kraj uznał zbyt bliski, jego zdaniem, związek państwa z Kościołem. Na potwierdzenie autorzy cytują kilka z postulatów Hołowni.

Autorzy podkreślają: Lider Polski 2050 przejął sporą część programu Platformy (przynajmniej ideowego, jeśli w ogóle można o czymś takim mówić), na czele z postulatem numer jeden: odpowiedzialnym za wszelkie zło w Polsce jest Jarosław Kaczyński, więc za wszelką cenę należy odsunąć go od władzy. Stwierdzają także: Wsłuchując się w „kazania” Szymona Hołowni sprzed lat, można dojść do wniosku, że był wówczas taki, jak „powinien”. Miało się podobać i się podobało. Przyjemny młody człowiek, z taką pasją opowiadający o Bogu […]. Po kilku latach ta jego „wrażliwość” bardzo się przesunęła. Wsparcie proaborcyjnych protestów, pojawiające się na manifestacji Strajku Kobiet logo Polski 2050 i epatowanie tym w mediach społecznościowych to coś więcej niż „solidarność z kobietami” […]. Szymon nie daje za wygraną. Widzi, że to tam jest dziś największa antyrządowa energia.

W podsumowaniu Pyza i Wikło informują: Jak pokazują ostatnie sondaże Social Changes dla wPolityce.pl, to skuteczna droga, bo Hołownia wyprzedza już Koalicję Obywatelską i wyrasta na najpoważniejszą konkurencję dla Prawa i Sprawiedliwości w wyborach w 2023 r. Dla PiS dobra informacja jest taka, że w polityce dwa lata to dużo czasu, więc nie wiadomo, czy Hołownia utrzyma się na fali. Gorsza – dla wszystkich – że nie wiemy, do czego jeszcze jest zdolny ten grzeczny chłopak ze spotkań w parafii i jakie jeszcze talenty nam pokaże.


Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 1.02.2021 r., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła