Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Cham na wojnie z Polską

opublikowano: 3 września 2021
"Sieci": Cham na wojnie z Polską

Kiedyś uchodził za bohatera walki o polską wolność. Dziś stał się politycznym pyskaczem, któremu się wydaje, że może wszystko, włącznie z pluciem na mundur polskich żołnierzy. Marek Pyza i Marcin Wikło poruszają kwestię ostatniej wypowiedzi Władysława Frasyniuka w TVN24, gdy komentował on… obronę polskiej granicy przed hybrydową agresją reżimu Aleksandra Łukaszenki: „Mam wrażenie, że to jest wataha, wataha psów, która osaczyła biednych, słabych ludzi (…) Tak nie postępują żołnierze. Śmiecie po prostu, to nie są ludzkie zachowania. To antypolskie zachowania. Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu”.

Autorzy artykułu informują, że… zawiadomienie do prokuratury w związku z tą wypowiedzią złożył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Na Frasyniuka spadła fala krytyki, również ze środowiska Platformy Obywatelskiej […]. Większość stanęła jednak murem za Frasyniukiem. […] szef klubu PO umieścił Frasyniuka na półce ze świętymi krowami, których nie obowiązują cywilizowane ramy debaty publicznej ani podstawowy szacunek do własnego państwa. Pyza i Wikło zauważają: Dalej poszło już szerokim strumieniem, jak gdyby Frasyniuk otworzył śluzę z pomyjami wylewanymi na Polskę […]. Szybko też się okazało, które media są gotowe stanąć ramię w ramię z białoruskim dyktatorem i zagrać w jego grę. […] Piotr Maślak (Radio Tok FM): „Nie potrafię tego nazwać inaczej, strażnicy graniczni, którzy zabraniają dostarczyć wody i dopuścić lekarzy do uchodźców, mogą sobie przyczepić naszywki SS. Tamci też wykonywali rozkazy”.

Dziennikarze zaznaczają także: Wydaje się, że Tusk zrozumiał, iż numer, jaki wyciął Frasyniuk […] może poważnie zaszkodzić jego ugrupowaniu. Szkoda, że politycy PO nie dostrzegli tego wcześniej, gdy wzięli Frasyniuka jako taran do walenia w PiS i ochoczo podpisali się pod jego tyleż krótkim, co rynsztokowym programem: „J… PiS!”. Wszak to ten dawny działacz demokratycznej opozycji wprowadził to hasło do debaty ulicznej i publicznej. Cytują też wypowiedź Andrzeja Kołodzieja, współtwórcy Solidarności Walczącej: – To, co Władek ostatnio wyprawia, jest kompletnie nie do przyjęcia. Ale ja wiem, jak on postępował nawet ze swoimi najbliższymi, znam takie szczegóły z jego życia prywatnego, że jego chamstwo mnie nie dziwi. Całkowicie zatracił idee, wartości nurtu solidarnościowego lat 80.

Pyza i Wikło przytaczają stanowisko grupy dolnośląskich działaczy Solidarności, RKS i Solidarności Walczącej, która wystosowała oświadczenie. Piszą m.in.: „Jesteśmy oburzeni skandaliczną i haniebną wypowiedzią Władysława Frasyniuka. Obraził Wojsko Polskie i państwo polskie. Wojsko Polskie i Straż Graniczna to fundament naszego bezpieczeństwa, powinien to rozumieć każdy Polak. Władysław Frasyniuk przekroczył tą wypowiedzią wszelkie granice przyzwoitości. (…) Stanowczo potępiamy jego wypowiedzi i elementarny brak kultury”.

Jednocześnie dziennikarze wskazują: Koledzy Frasyniuka z lat 80. zwracają uwagę, że jego dzisiejsza „odwaga” może być swego rodzaju leczeniem kompleksów z przeszłości, gdy wcale tak radykalny nie był, gdy ostre formy protestów raczej hamował […]. Autorzy przypominają, że… był posłem trzech pierwszych kadencji Sejmu po 1989 r. Kandydował i później, także do Senatu, ale kierowana przez niego Unia Demokratyczna nie uzyskała mandatów. – Jego działalność konsekwentnie była daleka od ekstremizmu, aż przyszła dobra zmiana i Władkowi jakby ktoś włączył przycisk „start” – opowiadają jego dawni koledzy. W podsumowaniu Pyza i Wikło stwierdzają: Frasyniuk nie jest typem człowieka, który uczy się na błędach. Co więcej, pewna pobłażliwość nie wywołuje u niego refleksji, ale coraz bardziej go rozzuchwala. Czuje się bezkarny i przesuwa granice, których nie powinien przekraczać nikt. Co gorsza, znajduje licznych naśladowców, którzy – tak jak on – nie odróżniają wolnej Polski od PRL.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 30 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła