Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Dobra zmiana ciągle w planach

opublikowano: 29 grudnia 2020
"Sieci": Dobra zmiana ciągle w planach

Jaka przyszłość czeka Zjednoczoną Prawicę? Co musi zrobić PiS, by utrzymać poparcie w nadchodzącym 2021 r. i z optymizmem patrzeć w kierunku wyborów parlamentarnych za trzy lata? Wbrew pozorom ta perspektywa wcale nie jest tak odległa, jak mogłoby się wydawać, a wewnętrzne tarcia w koalicji i rzeczywistość covidowa nie ułatwiają snucia dalekosiężnych planów – piszą na łamach noworocznego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Dziennikarze w artykule piszą o kondycji Zjednoczonej Prawicy oraz trudnościach, jakie czekają koalicję rządząca przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. Ogólnoświatowa pandemia będzie wówczas zapewne przeszłością, ale pozostawi po sobie zgliszcza w gospodarce, a to już temat stricte polityczny, z którym władza będzie musiała sobie poradzić. Czy wie, jak to zrobi i czy nas na to stać? – zastanawiają się dziennikarze.

Pyza i Wikło podkreślają, że w dalszym ciągu pozycja lidera Zjednoczonej Prawicy należy do Jarosława Kaczyńskiego. W PiS jedno jest jasne. W perspektywie dni, przyszłego roku czy nawet wyborów za trzy lata nikt nie zamierza kwestionować przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Mimo zawirowań znów udało mu się skleić koalicję i przekonać partnerów, że jej rozpad mógłby oznaczać oddanie władzy. Po kolejnych z rzędu wygranych wyborach byłby to nonsens. Rozmówcy dziennikarzy reprezentujący obóz rządzący, podkreślają także rolę Kaczyńskiego w negocjacjach dotyczących perspektywy finansowej UE. Jednak uzyskanie realnej pomocy dla polskiej gospodarki musi zostać wzmocnione odpowiednią narracją na ten temat.

Walka o wyjście z kryzysu jest więc nie tylko bojem gospodarczym, ale – może nawet przede wszystkim – politycznym. – Jeśli zapewnimy trwały wzrost zamożności i pokażemy, że przeszliśmy suchą stopą przez COVID-19, że to nas nie uszkodziło, że rządy prawicy przynoszą nowoczesność oraz rozwój gospodarczy, to pewne grono wyborców, którzy będą kulturowo „zlewaczali”, jednak uzna, że na tych „strasznych” konserwatystów zagłosuje, bo dobrze dzieje się na ważniejszych polach – słyszymy. Ten skok do przodu nie może się jednak odbywać w oderwaniu od dotychczasowego elektoratu, choćby rolników. – Są pomysły na to, żeby racjonalnie, a nie w sposób rozdawniczy, działać z rolnikami i pokazać im, że rządy Prawa i Sprawiedliwości są dla nich niezmiennie korzystne – zapewnia jeden z członków rządu.

Pyza i Wikło widzą jeszcze jedno pole, które w najbliższym czasie obóz rządzący powinien dobrze zagospodarować. To młode pokolenie, które zaczyna się odwracać od prawicy. Przedstawiciele Zjednoczeniowej Pawicy widzą w tym miejscu ogromne zadanie.

Jeśli zostawimy wolną lukę, to ktoś w nią wejdzie, i to nie będą nasi przyjaciele. Jeśli odpuścimy wskazywanie młodzieży wzorców, to znajdą je w Netflixie, w TVN24 albo co gorsza w MTV Polska, które jest jednym wielkim ściekiem. Mamy tam Himalaje wulgarności i prymitywizmu kręcącego się wokół seksu. Obrońcy „wolności” w takim wydaniu dziwią się później, że mierzymy się z przemocą seksualną. Zadania dla ministra Czarnka nie ograniczają się tylko do szkół: – Inwestycją w przyszłość musi być poukładanie systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Teraz szkoły i uczelnie produkują absolwentów myślących kluczami, sztampowo, potrzeba pewnej dowolności, abstrakcji, możliwości wykorzystywania zasobów szczególnie uzdolnionych osób, które są ponad przeciętną. Bardziej niż o określony światopogląd czy pogląd polityczny w szkole chodzi o wyzwolenie potencjału, który obecnie jest blokowany, niepotrzebnie na siłę formatowany – wskazuje nam jeden z członków Komitetu Politycznego PiS.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” w sprzedaży od 28 grudnia br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła