Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

,,Sieci”: Dwa groby matki papieża

opublikowano: 6 marca 2020
,,Sieci”: Dwa groby matki papieża lupa lupa
Fratria/Sieci

Udało mi się odkryć nowe fakty na temat Emilii Wojtyłowej.

Udało mi się odkryć nowe fakty na temat Emilii Wojtyłowej. Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazłam dwa grobowce matki św. Jana Pawła II. Jeden pochodzi z 1929 r., a więc z czasu, kiedy umarła, drugi zaś z roku 1934, kiedy została ekshumowana i przeniesiona do nowego grobu. Jak to się stało? – próbuje wyjaśnić na łamach „Sieci” Milena Kindziuk.

Publicystka porusza kwestię dwóch grobów matki Jana Pawła II: Powszechnie uważa się, że Emilia Wojtyłowa spoczywa w grobowcu rodzinnym Wojtyłów i Kaczorowskich na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. […] podczas pielgrzymek do Polski Jan Paweł II zapalał tam znicze i się modlił. Ale to nie tutaj przywieziono z Wadowic Emilię Wojtyłową po jej śmierci.

Autorka pisze, że… Emilia Wojtyłowa, z domu Kaczorowska, zmarła 13 kwietnia 1929 r. Pozostawiła męża, Karola Wojtyłę oraz dwóch synów: starszego Edmunda i młodszego Lolka – przyszłego papieża. Kindziuk opisuje też okoliczności jej pogrzebu: Emilia nie została bowiem pochowana na cmentarzu w Wadowicach. Jej ciało przewieziono do Krakowa na cmentarz Rakowicki. […] wielu mieszkańców Wadowic do dziś jest przekonanych, iż Emilia Wojtyłowa spoczęła na cmentarzu parafialnym w Wadowicach, a dopiero po latach jej syn, bp Karol Wojtyła, miałby ją ekshumować i sprowadzić do Krakowa. […] „wadowicka” wersja pochówku Emilii Wojtyłowej utrwaliła się w rodzinnym mieście papieża na tyle mocno, że część mieszkańców nie chce nawet przyjąć do wiadomości, że mogło być inaczej. Trudno określić, skąd wzięło się w ogóle takie przekonanie. Być może stąd, iż rzeczywiście sąsiedzi, którzy uczestniczyli w mszy żałobnej w wadowickiej parafii, mówili później potocznie, że „byli na pogrzebie Emilii”, nie precyzując, że chodziło jedynie o samą liturgię w kościele. […] po mszy żałobnej w kościele w Wadowicach ciało Emilii zostało przewiezione do Krakowa, na cmentarz Rakowicki, gdzie […] została ona pochowana. Jak zauważa Kindziuk, świadczy o tym zachowana dokumentacja, m.in.… dokumenty, które znajdują się w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie […]. Karol Wojtyła pochował zatem Emilię w istniejącym już grobie należącym do krewnych żony […]. Udaje mi się go odnaleźć. Robi wrażenie, gdyż na pomniku mocnymi literami wyryte jest imię i nazwisko matki papieża: „Emilia Wojtyłowa, 26/03 1884– 13/04 1929”. […] nie usunięto z pomnika jej imienia i nazwiska po przeniesieniu ciała do innego grobu.

W podsumowaniu Kindziuk zaznacza, że… do dziś zatem na cmentarzu Rakowickim w Krakowie istnieją dwa nagrobki matki papieża: jeden w starej części cmentarza i drugi, na jego wojskowej części, gdzie znajduje się grób Wojtyłów i Kaczorowskich zbudowany w 1934 r. przez porucznika Karola Wojtyłę. Ciekawe, że nikt dotąd nie uświadamiał sobie tych faktów. Przynajmniej nie weszły one do świadomości publicznej. Natomiast musiał o tym wiedzieć sam Jan Paweł II, który przecież nawiedzał zarówno stary, jak i nowy grób matki. Papież jednak nigdy publicznie o tym nie wspominał.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 2 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła