Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Humanistyczna ofensywa Czarnka

opublikowano: 23 września 2021
"Sieci": Humanistyczna ofensywa Czarnka lupa lupa
Fratria/Sieci

Dziennikarz pochyla się nad problemami polskiej oświaty oraz stara się przybliżyć czytelnikom, jak rozwija się szkolnictwo pod rządami Przemysława Czarnka.

Przemysław Czarnek działa na lewicę jak płachta na byka. Przeciwnicy zarzucają mu w medialnej histerii, że wprowadza do polskich szkół i uczelni „katotaliban” i „średniowiecze”. Fakty przemawiają jednak za koniecznością zmian w szkolnictwie, a kierunek ministra Czarnka jest szansą dla polskiej humanistyki – ocenia na łamach tygodnika „Sieci” Jakub Augustyn Maciejewski.

Dziennikarz pochyla się nad problemami polskiej oświaty oraz stara się przybliżyć czytelnikom, jak rozwija się szkolnictwo pod rządami Przemysława Czarnka. Istotnymi wyzwaniami, które wyraźnie doskwierają obecnie nauczycielom są zbędne formalności, pochłaniająca sporo czasu papierologia oraz nie do końca rzetelne podręczniki.

Powołane przez ministra edukacji i nauki grono ekspertów przygląda się tym patologiom i wypracowuje projekt ustawy, która ma poprawić Gowinowską reformę i stworzyć nową podstawę programową. Późną jesienią lub w pierwszych tygodniach 2022 r. rozwiązania ustawowe mają być gotowe i przegłosowane przez Sejm.

Jak dowiadujemy się z tekstu, znacząco ma zmienić się opowiadanie o polskiej historii. Wyklinane przez lewicę wątki związane z Janem Pawłem II czy Żołnierzami Wyklętymi nie będą żadną szkolną rewolucją. Skandalem było to, że młodzi Polacy podczas edukacji nie poznawali dzieł Polaka, który został głową Kościoła katolickiego i przyczynił się do rozpadu bloku komunistycznego. Przeciwnicy Czarnka nie chcą czytać o żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego, ale w mainstreamie wiedza na ten temat bliższa jest artykułom Mariana Turskiego z „Polityki” lat 60., gdy ten polski bunt był postrzegany jako niedorzeczna wojna bratobójcza. Zbyt dużo dokonano odkryć na temat powojennej historii, by jej nie aktualizować – czytamy.

Autor publikacji wylicza także korzyści płynące z działań ministra i całego zespołu ekspertów. Planowana reforma będzie wpuszczeniem świeżego powietrza do skrępowanej poprawnością polityczną humanistyki, stworzy też dodatkowe programy ministerialne, a procedury awansu będą mniej zależne od kaprysów wąskiego grona. Dobrze by było, by w dyskusji nad tymi zmianami opozycja sięgała po poważniejsze argumenty niż wyzwiska i przekręcanie słów samego ministra – podsumowuje Maciejewski.

Więcej na temat polskiego szkolnictwa w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 20 września br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła