Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

„Sieci”: Jan Olszewski i „okrągły stół”

opublikowano: 21 lutego 2019
„Sieci”: Jan Olszewski i „okrągły stół”

Zmarł Jan Olszewski, polski patriota, socjalista niepodległościowiec, pierwszy premier III Rzeczypospolitej – na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” profesor Andrzej Nowak wspomina wybitnego polityka.

Zmarł Jan Olszewski, polski patriota, socjalista niepodległościowiec, pierwszy premier III Rzeczypospolitej – na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” profesor Andrzej Nowak wspomina wybitnego polityka.

Według prof. Nowaka obalenie rządów Olszewskiego 4 czerwca 1992 roku było wielkim doświadczeniem formacyjnym. I zobaczyliśmy wtedy, tak jak to powiedział tamtej nocy premier Olszewski: czyja jest Polska. Pod czyją „serdeczną kontrolą” się znajduje. To Jan Olszewski był znakiem sprzeciwu wobec domowej hańby – „transformacji” PRL.Za zablokowanie umowy, jaką prezydent Wałęsa chciał zawrzeć wiosną 1992 r. z Moskwą, kosztem polskiej suwerenności, i za próbę lustracji zapłacił błyskawicznym odsunięciem od władzy przez koalicję strachu (…).

Profesor przypomina wypowiedź premiera Olszewskiego na temat „okrągłego stołu”: Zobaczyłem zamęt, zobaczyłem, że my wchodzimy w coś, w co nas się wprowadza, ale nie wiemy w gruncie rzeczy w co. Sądziłem wówczas, że to jest sytuacja całej naszej ekipy przy Stole, że cała nasza strona podobnie, jak ja nie orientuje się do końca, w jaką grę jesteśmy wciągani. Zastanawiającą rzeczą było, jak przy Okrągłym Stole odnawiały się bliskie stosunki, odżywało ponad Stołem dawne koleżeństwo zetempowskiego pokolenia, tych ludzi, którzy kiedyś się podzielili; wydawało się, że są śmiertelnie skłóceni, a teraz okazywało się, że to są koledzy. Nagle odnaleźli się koledzy z dawnych lat, odżyły wspomnienia z lat młodości, wspólne doświadczenia z obozów wakacyjnych, wspólne dziewczyny itd. Stopień zrozumienia i współżycia wzrastał szybko, pogłębiała się dobra komitywa. To był dla mnie następny sygnał alarmowy, że coś tu jest niedobrze. (…) Wiedziałem, że proponuje nam się udział w naprawianiu czegoś, czego naprawić się nie da.

Więcej na temat śp. Jana Olszewskiego i jego rozważań na temat „okrągłego stołu” w najnowszym „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 18 lutego br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła