Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Katolików problem z Franciszkiem

opublikowano: 16 maja 2022
"Sieci": Katolików problem z Franciszkiem lupa lupa
PAP/EPA/Fratria

Dorota Łosiewicz pyta, jak słowa papieża Franciszka odbierane są przez członków katolickiej wspólnoty religijnej.

Nie pierwszy już raz słowa papieża Franciszka wzbudzają kontrowersje, emocje i prowokują wiernych do dyskusji. Nie pierwszy raz próbuje się je interpretować i tłumaczyć. Czy katolik, który fundamentalnie nie zgadza się z politycznymi ocenami papieża, ma prawo krytykować głowę Kościoła katolickiego? Dorota Łosiewicz pyta, jak słowa papieża Franciszka odbierane są przez członków katolickiej wspólnoty religijnej.

Dziennikarka opisuje falę krytyki, jaka spadła na papieża po jego wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”. W nieautoryzowanej przez Watykan publikacji czytamy, że… jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę mogło być „szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO”. Takie stanowisko poruszyło nie tylko publicystów, ale również księży, w tym m.in. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W wywiadzie dla Radia WNET stwierdził on, że: „Tak po prostu nie można mówić, bo rani się ludzi, którzy i tak są już bardzo mocno poranieni ze względu na skutki wojny”.Inny z duchownych zwraca uwagę, że osoby współpracujące z Franciszkiem powinny staranniej analizować, co może przedostawać się do prasy.

O. Stanisław Tasiemski OP przyznaje, że z naszej perspektywy słowa, o których mowa, trudno zrozumieć i zwraca uwagę, by odróżniać, co dotyczy nauczania Kościoła, a co nie. – Zauważmy, że kiedyś odnoszono się krytycznie do stanowiska Watykanu w sprawie tego, czy mamy heliocentryzm, czy geocentryzm, ale to nie jest przedmiot nauczania Kościoła. Tak trzeba traktować wypowiedzi papieża Franciszka dotyczące klimatu. To nie jest kwestia objęta nauczaniem Kościoła i katolik może nie zgadzać się ze słowami zawartymi w encyklice „Laudato si” – mówi dominikanin. I także zwraca uwagę na pewne uwarunkowania kulturowe. – Papież w innym języku pisze i myśli, a w innym się wypowiada. Jego wypowiedzi są zupełnie inne, gdy są starannie przemyślane i zapisane, a inne wtedy, gdy wygłaszane są na gorąco i na szybko. Tu jest ogromna rola Watykanu, by na przyszłość unikać takich sytuacji – ocenia zakonnik.

Autorka cytuje również wypowiedź ks. dr Bogusława Wolańskiego, dziekana Dekanatu Lubańskiego, proboszcza parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie, który odnosi się do postawy Franciszka względem państwa rządzonego przez Putina. – „My w tej części Europy wiemy, że ten dialog z Rosją jest niemożliwy. Nam, Polakom, trudniej mogłoby przyjść zrozumienie teologii wyzwolenia, czyli pomieszania religii z komunizmem, a papież w tym wzrastał. I może właśnie ta teologia wyzwolenia każe mu wierzyć w możliwy dialog z Rosją. My z kolei wiemy, że z bandytami się nie rozmawia. To opinia Polski, którą coraz lepiej rozumie świat. Ciężko sobie wyobrazić takie wypowiedzi w ustach Karola Wojtyły, który doskonale rozumiał, czym jest komunizm i Rosja. My wiemy, że mamy do czynienia z bandytami, z mafią” ­– podsumowuje ks. dr Wolański.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła