Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

,,Sieci”: Logika wojny

opublikowano: 19 marca 2020
,,Sieci”: Logika wojny lupa lupa
PAP/Jakub Kaczmarczyk

Zamknięte uczelnie i szkoły, kontrole na granicach i kwarantanny. W telewizji czerwony pasek, na którym biegną informacje o rosnącej liczbie ofiar. Nieoczekiwanie znaleźliśmy się w rzeczywistości znanej z filmów katastroficznych. Pewne jest tylko jedno: musimy spowolnić tempo rozwoju pandemii, ale nie uda się jej zatrzymać.

 

Maja Narbutt omawia na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” dotychczasowe okoliczności związane z ogłoszeniem pandemii.

Autorka cytuje wypowiedź prof. Krzysztofa Simona, ordynatora oddziału chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu we Wrocławiu:

− Nie wyobrażam sobie, że można wskazać, kto ma szansę na przeżycie i powinno się położyć go pod respirator, a kto nie. Każdy pacjent ma szansę na przeżycie, oczywiście z wyjątkiem tych w stanie terminalnym. – Odrzuca logikę wojny, która zaczyna już panować we Włoszech. Lekarze mówią tam otwarcie, że w walce z ogłoszoną przez WHO pandemią COVID-19 należy stosować selekcję i koncentrować się na tych, których na pewno można uratować– wskazuje autorka.

Narbutt podkreśla: Jeśli nie ma powikłań, zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może przebiegać łagodnie i tak jest zwłaszcza u ludzi młodych. Powikłania, przede wszystkim obustronne śródmiąższowe zapalenie płuc, okazują się często śmiertelne. Właśnie w wypadku ostrej niewydolności oddechowej niezbędny jest respirator. Zauważa także, że lekarze włoscy, którzy dziś mówią otwarcie, że kolejność przyjmowania do szpitala nie jest rozstrzygająca, gdy jest za mało respiratorów, też zapewne jeszcze niedawno nie wyobrażali sobie,że znajdą się w takiej sytuacji. Rzeczywistość czasów pandemii jest dramatyczna:w przepełnionym szpitalu, gdziezbyt wielu pacjentów czeka na ratunek,trzeba dokonywać brutalnych wyborów.

Autorka stwierdza, że… to wszystko na razie jest dla nas abstrakcją. Podobnie jak nierealny wydaje się w tej chwili scenariusz,że system opieki zdrowotnej mógłby się załamać pod naporem gwałtownie rosnącej liczby chorych.– Gdyby zachorował jeden procent społeczeństwa, cały system znalazłby się na krawędzi – uważa prof. Simon […]. Wprowadzone przez polskie władze kontrole na granicach mogą spowolnić rozwój epidemii, choć go nie zatrzymają.Nikt nie ma zresztą złudzeń i rządzący mówią o tym otwarcie – gra toczy się właśnie o to, by nowych zakażeń nie przybywało lawinowo.

Narbutt opisuje również zachowanie społeczeństwa w obecnych okolicznościach: Prepersi to ludzie, którzy określają się jako osoby samowystarczalne, przygotowane na przetrwanie w najtrudniejszych sytuacjach […]. W sytuacji pandemii większość osób odkrywa w sobie naturę prepersa, co udowodniają pustoszejące w szybkim tempie półki w supermarketach […]. Między paniką a racjonalnym działaniem jest cienka czerwona linia, którą łatwo przekroczyć.

Autorka zaznacza też, jakie wnioski można by wyciągnąć na podstawie przeszłych wydarzeń: […] chociaż społeczeństwa zapomniały o hiszpance, to pamiętali o niej zawsze wirusolodzy,obawiając się, że podobna epidemia znów się zdarzy […]. – Na szczęście koronawirus nie jest specjalnie zjadliwy, choć ma fatalną cechę, że jest bardzo zakaźny i szybko się rozprzestrzenia – mówi epidemiolog prof. Andrzej Gładysz. Narbutt wskazuje: […] historia uczy, że izolacja przynosi najlepsze rezultaty […]. A po drugie – i to jest mało optymistyczne– sytuacja epidemii czy też pandemii nie sprzyja zachowaniom altruistycznym. Zależność jest prosta – im zagrożenie biologiczne jest większe, tym bardziej ludzie nie chcą ryzykować, pomagając innym.Na szczęście koronawirusSARS-CoV-2 nie testuje nas tak bezlitośnie jak dżuma, więc wyglądana to, że można będzie liczyć na solidarność społeczną i gesty empatii.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 16 marca br., także w formie e-wydania - polecamy tę formę lektury, by przeczytać bieżące wydanie tygodnika, nie trzeba przecież wychodzić z domu, wystarczy kliknąć - http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl  i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła