"Sieci": Martwię się o Polskę

opublikowano: 21 października 2020
"Sieci": Martwię się o Polskę

Człowiek nie wierzy, że nie jest byle kim. Sam poniża siebie. Każdy, kto robi głupotę i daje się potraktować jak zwierzę, niszczy swoją godność. Jak mówił Karol Wojtyła: ty sam dla siebie jesteś trenerem działania. Nikt inny nie jest winien, że jesteś, jaki jesteś. Ty sam siebie tworzysz – mówi prof. Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych i była więźniarka obozu w Ravensbrück w rozmowie z Marzeną Nykiel na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Lekarka, uhonorowana Orderem Orła Białego, przyznaje, że Polacy zbyt mało wiedzą o dziełach napisanych przez Jana Pawła II i rzadko po nie sięgają.

Nie zrozumieli jego nauczania. Owszem latają na pielgrzymki, robią fotografie, ale nie mają pojęcia czego nauczał. I to jest głupota. Dlatego nie opowiadam żadnych anegdot o papieżu. Zdaniem profesor zapominamy, że Karol Wojtyła stawiał na świętość człowieka i personalizm.

Według Wandy Półtawskiej cała kultura Europy jest w fatalnej kondycji. Wspomina lata, kiedy szkoła nauczyła ją wartości, które pozwoliły przezwyciężyć szerzące się zło II wojny światowej. Uważa, że powinna przekazywać swoją mądrość kolejnym pokoleniom.

Uczę tych wszystkich młodych, kim są. Ojciec Święty mówił, że światu brakuje mądrości – mądrości Bożej, która jest inna niż ludzka. Są ludzie, którzy nie rozwinęli siebie, bo przeżyli kryzys ideowy. Bo zafascynowani materią, nie zauważają, kim są. A Ojciec Święty mówił: uczcie się, bo tylko to, co macie w sobie, ma dla was znaczenie. Nic nie weźmiesz z tej ziemi. Pójdziesz w wieczność nago – stwierdza profesor.

Uczona zauważa również, że nasze społeczeństwo zmieniło się pod względem przeżywania miłości i poluzowało normy moralne. Lekarka mówi o krzywdach, jakie wyrządził w tej kwestii komunizm.

Człowiek jest stworzony dla szczęścia i dla wieczności, czyli musi wiedzieć, że nie jest ciałem, ale ma ciało do dyspozycji. Sytuacja, którą nazywają „miłością seksualną”, to bzdura. Nie ma niczego takiego. Wychowanie seksualne to bzdura. Co to jest seks? Nigdy nie widziałam czegoś takiego. To nie jest tak, że tu stoi twój seks, a tu stoisz ty. Ludzie ogłupieli zupełnie. To głupie słowo „seks” jest tylko skróceniem łacińskiego słowa sexus: płeć. Nigdy przed wojną nie słyszałam tego słowa. Ludzie byli mądrzy, używali rozumu, bo wierzyli w Boga, który dał im rozum jako zadanie. Spełniali 10 przykazań, a dzisiaj nikt ich nie spełnia − czytamy.

Szczególnie dużo gorzkich słów profesor Półtawska kieruje w stronę osób krzywdzących dzieci.

Najgorsza wypowiedź Chrystusa dotyczy tych, którzy zdemoralizowali dzieci: „Lepiej by im było kamień młyński do szyi”, lepiej im się nie urodzić. A media, prasa telewizja cały czas demoralizują. Ojciec Święty cierpiał z tego powodu, bo wiedział, że człowiek jest stworzony dla nieba, dla szczęścia − czytamy.

Więcej na temat myśli Jana Pawła II oczami prof. Półtawskiej w najnowszym numerze „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 19 października br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła