Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Modlitwa kontra bluzgi

opublikowano: 3 listopada 2020
"Sieci": Modlitwa kontra bluzgi

Tak otwartych i agresywnych ataków na Kościół nie było jeszcze w Polsce od upadku komunizmu. Co one mówią o dzisiejszym społeczeństwie, a zwłaszcza o młodzieży, która wiodła prym w antykościelnych akcjach? - Grzegorz Górny omawia na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” sytuację Kościoła w kontekście ostatnich wydarzeń w Polsce.

Publicysta przypomina, na jakiej podstawie został wydany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej: zapis zawarty w konstytucji z roku 1997, że państwo „zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, nie pozostawiał im pola manewru. Ich zadaniem było nie tworzenie prawa, ale jedynie jego wykładnia oraz orzeczenie o zgodności bądź niezgodności z ustawą zasadniczą […]. Orzeczenie opierało się na konstytucji, której nie napisali sędziowie TK, politycy PiS czy biskupi. Została ona uchwalona 2 kwietnia 1997 r. przez Zgromadzenie Narodowe, czyli połączone izby Sejmu i Senatu, głosami SLD, PSL, UW i Unii Pracy. 25 maja 1997 r. społeczeństwo w referendum konstytucyjnym opowiedziało się za jej przyjęciem większością 53,45 proc. głosów. 16 lipca 1997 r. konstytucja została podpisana przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Górny wskazuje też na polityczny charakter strajku: Szybko się okazało, że w tych protestach chodzi o coś więcej niż tylko o zmianę prawa na proaborcyjne. Stwierdziła to wprost posłanka KO Aleksandra Gajewska: „Sorry za utrudnienia, mamy rząd do obalenia” […]. Wśród demonstrantów natychmiast znaleźli się politycy totalnej opozycji, którzy nie przegapią żadnej okazji, by uderzyć w obóz rządzący. To oni mobilizowali przeciwników obecnej władzy […] do wyjścia na ulice. Jednak to nie oni nadawali ton protestom. Przeważała w nich młodzież, głównie licealna, lecz także studencka”. Górny wyjaśnia: Dzisiejsza młodzież, jak każda zresztą, jest idealistyczna, pełna marzeń, dobrej woli, pragnąca zmieniać otoczenie i zbuntowana przeciw światu dorosłych. Wielokrotnie w dziejach te naturalne cechy młodych pokoleń ujawniały się podczas przełomów dziejowych. Były one jednak również wykorzystywane jako taran do przeprowadzania rewolucji. Zaznacza także, jakie znaczenie mogą mieć dla protestującej młodzieży wydarzenia pod kościołami: Już teraz trwa mitologizacja tych wydarzeń w świadomości ich uczestników. Mowa jest nawet o rewolucji październikowej 2020. Chodzi o to, by mieli oni swoje doświadczenie pokoleniowe, do którego będą mogli się odwoływać jako wydarzenia wspólnototwórczego. Tłumaczy retorykę używaną podczas strajku: Przekleństwa mają zakrzyczeć możliwość merytorycznej debaty na argumenty, mają ją unieważnić […]. Oczywiście ta strategia nie była spontaniczna, lecz starannie opracowana, hasła wcześniej przygotowane, operacje przeprowadzone według planu, cele wcześniej wybrane. To robili wyszkoleni ludzie, znający reguły wojny miejskiej […], doskonale wiedzący, jak skanalizować buntownicze nastroje i zarządzać emocjami.

Autor zastanawia się: czy Kościół w Polsce stracił wpływ na młodzież? Na pewno na sporą część, ale czy na większość? Odpowiedź przyjdzie, gdy opadnie kurz bitewny i skończy się pandemia. Już teraz widać jednak, że trwający od marca brak realnego kontaktu nastolatków z parafiami sprzyja ich oddalaniu się od Kościoła […]. Obecne starcie to na najgłębszym poziomie wojna o tożsamość duchową narodu. Po raz pierwszy od upadku komunizmu ujawniła się w Polsce na masową skalę siła manifestująca tak otwarcie swą nienawiść do Kościoła […]. Uderzenie w Kościół to uderzenie w porządek aksjologiczny i moralny, na którym opiera się ład cywilizacyjny, którego filarem jest chrześcijaństwo […]. Wiele razy już jednak w ciągu ostatnich 2 tys. lat grzebano Kościół ostatecznie, a mimo to zawsze potrafił się odrodzić.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 2 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła