Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Musimy wygrać maj, żeby wygrać jesień

opublikowano: 5 marca 2019
"Sieci": Musimy wygrać maj, żeby wygrać jesień lupa lupa

Projekty w ramach piątki Kaczyńskiego są precyzyjnie policzone, budżet państwa jest dobrze przygotowany na ich realizację w tym roku i – co ważne – w kolejnych latach. O ile oczywiście wyborcy pozwolą naszej formacji rządzić i wszystko, co zbudowaliśmy, nie zostanie zepsute – mówi Beata Szydło, wicepremier, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, kandydatka tej partii do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Michałem Karnowskim, na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Michał Karnowski w rozmowie z Beatą Szydło podejmuje temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz konfliktów na linii PiS-Unia Europejska. Zapytana o rzekome skłonności PiS do Polexitu, jakie przypisuje partii rządzącej PO, wicepremier odpowiada:

– Jest inaczej. Ci, którzy to głoszą,w ogóle nie chcą słuchać naszych odpowiedzi, wyjaśnień, zaprzeczeń.Nie interesuje ich, jak jest naprawdę.Uznano, że ten stereotyp wymyślony przez opozycję, wzmacniany przez niektóre działania Komisji Europejskiej,jak cała akcja z rzekomym zagrożeniem praworządności, jest opłacalny wyborczo i nikogo specjalnie prawda tam nie obchodzi. Narracja o rzekomym konflikcie z Unią Europejską będzie zatem podtrzymywana,pomimo oczywistej absurdalności.PiS jest w rzeczywistości jedną z najbardziej proeuropejskich partii,bo przecież zwracanie uwagi na to, co w tej konstrukcji warto by zmienić, dowodzi troski. A spotykamy się z pewnego rodzaju szantażem – albo w pełni akceptujesz wszystko, nawet największe absurdy i pokornie wypełniasz rozkazy, albo nie jesteś Europejczykiem.Odrzucamy takie stanowisko.Ale nie tylko my. W wielu krajach Europy do głosu doszły grupy, które chcą nieco innej,mniej ideologicznej Unii. Nie zawsze nam z nimi po drodze, ale powinien to być dla brukselskich elit sygnał ostrzegawczy, że pewnych reform Unia wymaga, bo gdzieś po drodze skręciła w złym kierunku. Brexit, nad czym boleję, jest tu najgłośniejszym z możliwych dzwonków alarmowych. To duże osłabienie naszej europejskiej wspólnoty – zauważa Beata Szydło.

Komentując niedawną prowokację, jaką była próba zniszczenia wizerunku Jarosława Kaczyńskiego, Szydło podkreśla, że w obecnej sytuacji szczególnie istotne jest zachowanie spokoju. Wskazuje, że obecnie Polska jest już nieco inna niż w roku 2015:

– Po pierwsze, Polska jest dziś krajem zamożniejszym, lepiej rozwiniętym.Po drugie, dołączyło do nas kolejne pokolenie wyborców, które nie przeżyło tak mocno, jako dorośli ludzie,rządów ekipy PO-PSL. Po trzecie,postępująca laicyzacja i odchodzenie od tradycyjnych wartości. To nie oznacza rezygnacji z naszych sztandarów,naszych zasad programowych. Gdyby tak miało się stać, to ja bym w takiej polityce być nie mogła. Natomiast na pewno musimy szukać adekwatnych do wyzwań naszych czasów sposobów,jak najskuteczniej opowiadać o tym, co proponujemy i dlaczego to proponujemy. Chcemy też pokazać,że nie spoczywamy na laurach, stąd ogłoszony przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego ambitny program pięciu propozycji.

Prorodzinna i prospołeczna polityka PiS spotyka się z zaciętą krytyką opozycji, która już teraz straszy, że Polska stanie się drugą Grecją.

– Straszyli tym samym, gdy zaproponowaliśmy program Rodzina 500+. Platforma zawsze przedstawiała się jako partia „znająca się na gospodarce”. A prawda jest taka, że PiS zna się na niej dużo lepiej. Nasz kraj się rozwija. Dobrze wykorzystujemy koniunkturę gospodarczą. Prowadzimy bardzo konserwatywną politykę finansową. Deficyt finansów państwa mimo poważnych transferów społecznych spada. Porównajmy to z sytuacją, kiedy PO, nawet przejadając OFE, miała deficyt dużo większy. Pamiętamy, że obowiązują nas unijne normy dotyczące finansów publicznych, jesteśmy stale oceniani przez agencje ratingowe. I te oceny są dobre – podsumowuje Szydło.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 4 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła