„Sieci”: Nie ma mowy o powtórce z Komorowskiego

opublikowano: 11 kwietnia 2019
„Sieci”: Nie ma mowy o powtórce z Komorowskiego
Fratria/Andrzej Wiktor

Wiceszef KPRP Paweł Mucha w rozmowie z Marcinem Fijołkiem.

Naszej rzeczywistości, co dostrzega prezydent Andrzej Duda, nie można oceniać tylko z perspektywy Warszawy czy dużych aglomeracji. Trzeba zrozumieć też Polskę lokalną i działać w jej interesie mówi Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta, w rozmowie z Marcinem Fijołkiem na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci”.

W wywiadzie Paweł Mucha mówi o prezydenturze Andrzeja Dudy, działaniach podejmowanych przez Prezydenta RP, skuteczności i odmienności stylu od prezydentury Bronisława Komorowskiego. Zapytany o to, czy sukcesy obecnego prezydenta w ostatecznym rozrachunku zostaną przypisane partii rządzącej, odpowiada:

– Wiele rzeczy, które mieliśmy w programie Andrzeja Dudy, było też w programie PiS. I nie można się dziwić, że jest to realizowane przez współdziałanie z rządem, to naturalne. Choć nie ma też sytuacji, w której prezydent przyjmuje bezkrytycznie wszystko, co proponuje PiS – nie pamiętam tak spektakularnych wet u prezydentów Komorowskiego czy Kwaśniewskiego, jakie widzieliśmy u nas przy decyzjach w sprawie sądów, przy RIO czy przy ordynacji do Parlamentu Europejskiego. To niezależna i merytoryczna prezydentura. Rozmawialiśmy o regularnych spotkaniach z Polakami, o konkretnych projektach ustaw, a są przecież ważne zagadnienia dotyczące kwestii wojska czy spraw zagranicznych (…).

Kwestią ważną dla czytelników tygodnika „Sieci” jest porozumienie pomiędzy prezydentem a prezesem Kaczyńskim oraz uczestnictwo w rozmowach na temat kierunku rozwoju dobrej zmiany.

– Prezydent siłą rzeczy nie uczestniczy w kampanii wyborczej, nie działa na rzecz jednego ugrupowania, ale mówi o pewnym sposobie postrzegania konkretnych spraw. Nie muszę jednak być Sherlockiem Holmesem, by powiedzieć, że są pewne sprawy, które prezydent stawia w centrum jako ważne, i to pokrywa się w ogromnym stopniu z tym, co robi PiS. W tej logice naturalny jest kontakt z liderem większości parlamentarnej – mówi Paweł Mucha.

Do palących tematów zaliczyć można również referendum. Jak stwierdza publicysta „Sieci”, Marcin Fijołek, prezydent okazał się na tym polu nieskuteczny.

– Nie okazał się nieskuteczny. Nie zgadzam się. Jedno wiemy na pewno – dzisiaj nikt nie zmieni konstytucji bez pytania narodu o tę zmianę. Prezydent debatą wokół referendum doprowadził do tego, że projekt zmian w konstytucji nie będzie przygotowywany wyłącznie w gabinetach polityków. Wymaga uzgodnienia ze społeczeństwem. (…) W pałacu nie kończy się refleksja nad zmianą konstytucji. Temat nie upadł, prezydent zdania nie zmienił. Szkoda, że Polakom nie dano możliwości wypowiedzenia się w tej sprawie. Ale prezydent nie jest jedynym decydentem w tej kwestii. Nie udało się po prostu uzyskać większości w Senacie – wyjaśnia wiceszef Kancelarii Prezydenta.

W wywiadzie poruszona zostaje także kwestia relacji prezydenta i PiS, stwarzająca wrażenie „lukrowanej”. Mucha, komentując temat, wskazuje:

– Relacje z dobrą zmianą i PiS są dobre. Prezydent wyszedł z pewnego obozu, ale dziś – co oczywiste – nie może rozumować zawężająco tylko w kategoriach tego obozu. Co nie zmienia faktu, że dzięki tej dobrej współpracy PiS i prezydenta Polska zmienia się, tak jak tego oczekiwali wyborcy. Prezydenta z jego obowiązków rozlicza naród, a zwłaszcza dzieje się to, jeśli prezydent podejmie decyzję o starcie na kolejną kadencję.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 8 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl  i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.

Tygodnik „Sieci” dostępny również z fascynującą książką o Całunie Turyńskim w cenie 9,90 zł, w wybranych punktach sprzedaży, m.in.: Salony i Saloniki Prasowe „Kolportera”, salony Tabak, Świat Prasy, salony Empik , Relay, Inmedio, 1-Minute.

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła