Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

„Sieci”: Obława na Trumpa

opublikowano: 18 sierpnia 2022
„Sieci”: Obława na Trumpa
Fratria/M.Czutko

Jan Rokita na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”

Na przełomie lipca i sierpnia stało się jasne, że Donald Trump nie tylko zamierza znów ubiegać się o prezydenturę, ale też jest zdecydowanym faworytem do zyskania prezydenckiej nominacji republikanów. Na zmasowaną reakcję demokratów nie trzeba było długo czekać – czytamy w artykule Jana Rokity.

Publicysta analizuje jak przeciwnicy byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych starają się utrudniać mu ewentualny start w wyborach prezydenckich. Opisuje jak wiele kontrowersji budzą ostatnie działania podjęte przez służby podległe Joe Bidenowi.

Przeszukano prywatny gabinet Trumpa, jego biurko, bibliotekę i otworzono domowy sejf. To zdarzenie postawiło na nogi amerykańską prawicę i natychmiast znalazło się na czołówkach mediów całego świata. Jak zgodnie twierdzą analitycy amerykańscy – jest to bowiem precedens w dziejach USA, w których toku prokuratura (w Ameryce tak jak w Polsce podległa ministrowi sprawiedliwości) nigdy nie zdecydowała się na rewizję w prywatnym mieszkaniu urzędującego bądź byłego prezydenta. Pretekstem do dokonanej rewizji miał być fakt, iż Narodowe Archiwum USA nie było pewne, czy Trump przekazał mu zgodnie z regułami obowiązującymi w Ameryce wszystkie dokumenty państwowe i prywatne powstałe w Białym Domu w okresie jego prezydentury. Autor tekstu przytacza także komentarz byłego prezydenta do tych wydarzeń. Jak czytamy sam Trump w charakterystycznym dla siebie stylu poinformował swoich zwolenników na platformie Truth Social (Facebook i Twitter są dla niego zablokowane), że jego „piękny dom jest oblężony, najechany i okupowany”, co jest jeszcze jednym świadectwem „mrocznych czasów, które nastały dla naszego narodu”.

Zdaniem Rokity wszelkiego rodzaju ataki na Trumpa, wzmacniają jednocześnie jego popularność i szansę na zwycięstwo w kolejnym starciu wyborczym. Nawet zaciekle wroga wobec Trumpa telewizja CNN zauważa, iż efektem wielu akcji podjętych przeciwko byłemu prezydentowi stało się nadanie rozmachu jego kampanii prezydenckiej, którą Trump chciał rozpocząć już od paru tygodni. O ile dotąd front zwolenników Trumpa trochę się już wykruszał, zwłaszcza pod wpływem kongresowych przesłuchań w sprawie ataku na Kapitol, to teraz nastąpiła nowa konsolidacja. […]Donald Trump jest już dziś ludową legendą milionów Amerykanów i charyzmatycznym wojownikiem z dominującą lewicową elitą władzy. Dlatego nawet obława na Trumpa nie rokuje wielkich nadziei na powstrzymanie jego ponownego marszu po władzę.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła