Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

,,Sieci”: Pekin poluje w Warszawie

opublikowano: 23 stycznia 2019
,,Sieci”: Pekin poluje w Warszawie

Aresztowanie szpiegów jest niewątpliwym sukcesem. Ale w tej sprawie jest dużo więcej niejasności, niż się wszystkim wydaje. Tym razem służby milczą nie tylko dlatego, by nie zaszkodzić śledztwu w wyjątkowo wrażliwym obszarze. Wciąż nie wiadomo, jak bardzo Piotr D. i Weijing W. mogli narazić na szwank bezpieczeństwo Polski – piszą na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Pyza i Wikło opisują sylwetki szpiegów: obywatel ChRLD Weijing W. używał polskiego imienia Stanisław, znajomi zwracali się do niego Staszek. Był najprawdopodobniej oficerem prowadzącym Polaka Piotra D. 8 stycznia br. do mieszkań obu panów weszli funkcjonariusze ABW. »Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce« – czytamy w komunikacie wystosowanym przez Stanisława Żaryna, rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych. Dowody przedstawione sądowi musiały być przekonujące, aresztowano ich na trzy miesiące.

Tak autorzy omawiają okoliczności aresztowania: Cała operacja była bardzo skomplikowana, opierała się na misternej pracy operacyjnej i śledzeniu powiązań podejrzanych. Nie złapano nikogo na gorącym uczynku, np. w momencie przekazywania materiałów, ale poszlaki i analiza drobnych wątków pozwoliły pójść właściwym tropem – mówi nam osoba związana ze służbami. Nigdy wcześniej nie zatrzymano u nas oficera pod zarzutem pracy na rzecz chińskiego wywiadu. Podkreślają przy tym, że jest to sukces polskich służb: polskie służby mają dodatkowy powód do dumy, bo na sukces zapracowały samodzielnie, nie jest prawdą, że szpiegów »wystawili« nam agenci USA.

Pyza i Wikło przybliżają osobę Piotra D.: – To człowiek łatwo nawiązujący kontakt, robiący świetne wrażenie. […] w środowisku specjalistów od cyberbezpieczeństwa był uważany za jednego z lepszych fachowców. Z dzisiejszej perspektywy niepokoi to, że miał dostęp do Sieci Łączności Rządowej, czyli systemu niejawnego przekazywania informacji najważniejszym osobom w państwie. Jego departament nadzorował rządowy zespół specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy monitorują rządowe komputery. To dla szpiega wymarzone uprawnienia. Czy już wtedy Piotr D. zdradzał Polskę? – pytają autorzy artykułu.

Dziennikarze „Sieci” przytaczają słowa byłego szefa Agencji Wywiadu Grzegorza Małeckiego: Postępowanie karne powinno znaleźć dowody współpracy. Ale to postępowanie powinno dostarczyć także wiedzy na temat skali wyrządzonych szkód. Powinniśmy ustalić, jak długo trwała współpraca, jakie informacje zostały przekazane itd.

Autorzy zaznaczają, że w sprawie jest jeszcze wiele niewiadomych. I choć samo zatrzymanie szpiegów można nazwać sukcesem, trudno miarodajnie oszacować, jaka była skala ich antypolskiej działalności. Nawet jeśli to tylko spekulacje, że chiński sprzęt może umożliwiać inwigilację użytkowników, to z daleka czuć, że mamy do czynienia z aferą, której efekty mogłyby być nieobliczalne. Cytują wypowiedź informatora związanego z kontrwywiadem: Chodziło o przejęcie, a co za tym idzie, kontrolę nad łącznością w urzędach państwowych: wyposażanie w telefony, huby oraz, co najgorsze, przejmowanie przesyłu sieci. Zatrzymani mieli dostęp do niemal wszystkich kluczowych informacji z zakresu polskiego cyberbezpieczeństwa.

W podsumowaniu Wikło i Pyza wspominają o nowej technologii 5G: Ktoś nam tę sieć autostrad do poruszania się w świecie 5G udostępni. Ktoś będzie odpowiadał za przesyłane po nich dane, a zatem będzie mógł je gromadzić, co prowadzi do wniosku o czyhającej na nas nieuchronnej megakontroli.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 21 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła