"Sieci": Polacy mogą to zrobić sami

opublikowano: 9 sierpnia 2018
"Sieci": Polacy mogą to zrobić sami

PLL LOT zainicjowały powstanie koalicji na rzecz zniesienia wiz do USA. To najbardziej sensowny pomysł na udrożnienie szlaku do USA od 1989 roku – pisze w najnowszym tygodniku „Sieci” Kajetan Kutnowski.

Zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków, którzy chcą odwiedzić Stany Zjednoczone, stało się już niemal świętym graalem stosunków polsko-amerykańskich. To marzenie każdego rządu i każdej partii rządzącej Polską po 1989 r., bo jego realizacja byłaby jednym z największych sukcesów dyplomatycznych, których w historii III Rzeczypospolitej nie mieliśmy zbyt wiele. To także oczekiwanie wobec każdego kolejnego prezydenta USA, który deklaruje się przyjacielem Polski i tytułuje nasz kraj ważnym sojusznikiem Ameryki – zauważa dziennikarz.

Dziennikarz zwraca przy tym uwagę, że nawet bez wsparcia amerykańskich decydentów czy zaangażowania dyplomatów, Polska może dołączyć do grupy państw objętych ruchem bezwizowym. Kutnowski tłumaczy jak możemy do tego doprowadzić i ocenia, że jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko osiągnięcia celu: - Do 30 września zostało jeszcze niemal dwa miesiące. To okres, w którym Polacy mogą w sposób istotny wesprzeć ideę przyłączenia Polski do Visa Waiver Program (VWP), czyli programu amerykańskiego rządu, który pozwala obywatelom z innych krajów na maksymalnie 90-dniowy pobyt w USA w celach turystycznych lub biznesowych bez konieczności uzyskania wizy. W tym celu Polskie Linie Lotnicze LOT zainicjowały kampanię społeczną, do której szybko dołączyli kolejni partnerzy, a która ma na celu zachęcać Polaków do składania wniosków o wizy w sposób właściwy i rzetelny, tak by odsetek odrzuconych podań był jak najmniejszy - tłumaczy Kutnowski.

Z wizami do USA wiąże się wiele emocji i mitów, co powoduje, że Polska nadal jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, której obywatele w podróży do USA potrzebują wiz. Naszym celem jest obalenie tych mitów i zachęcenie Polaków, by w ciągu najbliższych tygodni występowali o wizę, ale jednocześnie robili to rzetelnie, gdyż każde niewłaściwe aplikowanie kończy się odmową - wyjaśnia Rafał Milczarski, prezes LOT.

Więcej o koalicji na rzecz zniesienia wiz do USA w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 6 sierpnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła