Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Polacy zasługują na Nobla

opublikowano: 21 czerwca 2022
"Sieci": Polacy zasługują na Nobla
Sieci/Fratria

"Dziś nikt nie może mieć wątpliwości, że wizja, którą roztoczył w Gruzji polski prezydent Lech Kaczyński, była słuszna" - mówi Georgette Mosbacher na łamach tygodnika "Sieci".

Dziś nikt nie może mieć wątpliwości, że wizja, którą roztoczył w Gruzji polski prezydent Lech Kaczyński, była słuszna. Proszę zobaczyć, co dziś przeżywamy. Jest wojna! Cała Europa jest teraz zagrożona przez Rosję, jej ambicje. Prezydent Lech Kaczyński próbował wszystkim powiedzieć: „Uważaj, Europo, Rosja to zło!” - mówi Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 2018–2021, z którą na łamach tygodnika „Sieci” rozmawia Dorota Łosiewicz.

 

Podczas rozmowy Georgette Mosbacher ocenia zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie: Polska jako pierwsza ruszyła Ukrainie z pomocą i dziś jest niekwestionowanym liderem, jeżeli chodzi o niesienie wsparcia […]. Właściwie wszystko, co robimy my, sojusznicy, dzieje się we współpracy z Warszawą. Polska jest naszą bramą wejściową do pomocy Ukrainie. Polsce należą się podziękowania za to, co robi i jak inspiruje innych.

 

Była ambasador podtrzymuje również swoje słowa dotyczące tego, że Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla: To, co wydarzyło się w Polsce po wybuchu wojny, nie ma na świecie ani w historii precedensu. Proszę mi wskazać, czy kiedykolwiek jakikolwiek kraj zachował się tak jak Polska i Polacy […]. Polacy otworzyli swoje domy, swoje serca […]. Bez żadnego przymusu, nikt im nie kazał, nie padł żaden rozkaz, wszystko działo się bez koordynacji ze strony rządu. To wszystko działo się oddolnie, wypływało z ludzi. To był niezwykły akt solidarności. Inspiracja dla całego świata […]. Jestem pełna podziwu dla Polaków i dlatego uważam, że cały naród zasłużył na Pokojową Nagrodę Nobla.

 

Georgette Mosbacher komentuje też fakt, że Polska nie otrzymała niemal żadnego wsparcia ze strony Unii Europejskiej: Unia Europejska niezwykle nieszczęśliwie padła ofiarą dezinformacji, fali fake newsów i propagandy ze strony Rosji […]. Ta dyskusja, która toczy się w Unii Europejskiej odnośnie do Polski i praworządności, jest zwyczajnie niesprawiedliwa […]. To są absurdy i szkoda, że Unia daje wiarę tym kłamstwom […]. Obawiam się, że to ciągłe czepianie się Polski wynika z niezrozumienia tego kraju, który w Europie Środkowo-Wschodniej jest liderem. Ambasador podkreśla także, że Polska już wielokrotnie ostrzegała świat przed Rosją: Ale nikt nie chciał słuchać […]. Polscy politycy bili na alarm, ale było to ignorowane. Prorosyjskie lobby było silniejsze. A Unia Europejska powinna wreszcie uniezależnić się od Rosji i przestać ją karmić. Wojna rozpętana przez prezydenta Rosji Władimira Putina powinna wszystkim otworzyć oczy, uświadomić, jak ważna jest niezależność energetyczna. Dziś widać, jak bardzo Unia Europejska myliła się w sprawie Rosji.

 

Mosbacher zwraca również uwagę na to, że opinia publiczna nie podejmuje dyskusji na temat sytuacji po zakończeniu wojny: Cały czas słyszę, że Ukraina musi wygrać, musi odzyskać całe swoje terytorium. Ale musimy też myśleć o tym, co będzie dalej […]. Proszę mnie dobrze zrozumieć, ale co będzie, jeśli Rosja stanie się satelitą Chin? Co się stanie po zwycięstwie Ukrainy? Jakie są nasze oczekiwania? A jeśli Putin pozostanie u władzy? Czy Rosja nadal będzie zagrożeniem? Przecież nie możemy po prostu zignorować 150 mln ludzi w największym kraju świata. Musimy znaleźć sposób na uczynienie Rosji dobrym, bezpiecznym sąsiadem. Musimy znaleźć sposób na wprowadzenie Rosji do krajów świata, które chcą pokoju. Nie słyszę, żeby gdziekolwiek o tym mówiono. Jak to zrobimy? Nie wiem. Nie wiem, czy ktokolwiek ma pomysł na to, co będzie po tej strasznej wojnie. Dopóki Rosja będzie miała broń nuklearną, chemiczną, biologiczną, wciąż będzie potęgą, z którą trzeba będzie sobie poradzić.

 

 

 

 

 

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl.

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła