Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!
nie pamiętam hasła

"Sieci": Poligon wyborczych łgarstw

opublikowano: 22 października 2018
"Sieci": Poligon wyborczych łgarstw

"Kampania pokazała niespotykaną dotąd skalę manipulacji".

Haki, taśmy i nieczyste zagrania zdarzały się w polityce nieraz. Ale ta kampania pokazała niespotykaną dotąd skalę manipulacji. Opozycja, grając na najniższych instynktach, testowała, jak daleko może się posunąć w kłamstwach. Analizujemy rozpędzającą się technologię wyborczego hejtu, którego kumulacja dopiero przed nami – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Publicyści „Sieci” analizują mechanizmy hejtu i medialnych szykan, jakie nieoficjalnie wspiera opozycja. Wskazują, że najskuteczniejszym sposobem szerzenia kłamstw i manipulacji są modne ostatnio memy – błyskawicznie rozchodzące się wśród użytkowników Internetu, a także dedykowane tym działaniom profile na facebooku, m.in. „Jaki naprawdę jest #Jaki2018”, „Ugryź PISowca”, „SokzBuraka”.

„SokzBuraka” atakował bez opamiętania do tego stopnia, że w pewnym momencie nie wytrzymała nawet „Krytyka Polityczna”: „Czy bezrefleksyjnie rzucając w Patryka Jakiego błotem fejków i manipulacji, da się wygrać z PiS-em?”. Czarę goryczy przelał post, w którym do starego zdjęcia z profilu Jakiego doklejono psa i opatrzono komentarzem sugerującym, że zamieścił go sam polityk: „Ja i mój rablador”. To poziom piaskownicy, ale ktoś najwyraźniej uznał, że warto i tak się zniżyć, by zaszkodzić politycznemu oponentowi. „Sok” działa szerzej – atakuje nie tylko pisowskiego kandydata na prezydenta Warszawy (jednocześnie mocno promując Rafała Trzaskowskiego), lecz cały obóz Zjednoczonej Prawicy. Bardzo często sięgając po regularne kłamstwa, tworząc wulgarne grafiki. Sztabowcy Jakiego próbowali interweniować w Facebooku (złożyli też w tej sprawie doniesienie do prokuratury). Pracownicy FB jednak bezradnie rozłożyli ręce, argumentując, że w Polsce – inaczej niż w wielu krajach Europy Zachodniej czy USA – firma nie uruchomiła tzw. zespołów konsultacyjnych, które oceniają prawdziwość publikowanych informacji. Nie przejęli się również tym, że „Sok” narusza standardy społeczności FB, ani tym, że w ten sposób Facebook za pieniądze lansuje kłamliwe treści, które mogą wpłynąć na wynik wyborów – komentują publicyści.

Zauważalna jest także popularność wspomnianych fanpage’ów wśród członków Platformy Obywatelskiej. Najbardziej groteskową część tej sytuacji stanowi fakt, że opozycja manipulację próbuje przypisać partii rządzącej.

„Ta kampania jest niezwykła. Analizowaliśmy po jednym dniu z poprzedniej kampanii parlamentarnej i prezydenckiej.Dziś poziom hejtu i manipulacji jest na poziomie 300–400 proc. Każdego dnia” – to słowa zatroskanego o debatę publiczną Rafała Trzaskowskiego z wywiadu dla Interii. Kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy dokonuje dalej jeszcze bardziej ekwilibrystycznego zapętlenia rzeczywistości, gdy jest pytany o produkowanie kłamstw i płatne promowanie ich na Facebooku. „To jest właśnie bezczelność PiS-u. Oni coś robią, a oskarżają o to drugą stronę. Po tamtej stronie jest machina propagandowa oparta o telewizję publiczną,która bez przerwy produkuje manipulacje.Kiedy przychodzę na spotkanie i mówię, że nie znam tak dobrze wszystkich dzielnic w Warszawie,ale Rembertów znam świetnie, a ktoś wycina zdanie »nie znam wszystkich dzielnic Warszawy« i Wiadomości TVP robią o tym 20 materiałów. To to nie jest wpadka, to jest manipulacja. My robimy filmiki, które pokazują brak wiarygodności Patryka Jakiego. Natomiast nie dokładamy ręki do zorganizowanego hejtu” – twierdzi Trzaskowski. W świetle opisanych wyżej przykładów to ostatnie zdanie brzmi, delikatnie mówiąc, mało poważnie, włącznie z tłumaczeniem, że„nikt w PO nie wymyśla memów”, że czasem są tylko podawane dalej – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło.

Więcej na temat oszczerstw, kłamstw i manipulacji stosowanych przez opozycję w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 22 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła