Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Polityka w cieniu wirusa

opublikowano: 20 marca 2020
"Sieci": Polityka w cieniu wirusa

W nowym numerze tygodnika „Sieci”: o wpływie rozprzestrzeniania się koronowirusa na kampanię prezydencką oraz możliwym przełożeniu wyborów piszą Marek Pyza i Marcin Wikło. Jak rozprzestrzenianie się koronawirusa wpłynie na kampanię prezydencką? Czy możliwe jest jej przełożenie aż do jesieni?

Koronawirus rozprzestrzenia się w takim tempie i w tak niekontrolowany sposób, że nawet najbardziej restrykcyjne przepisy nie dają gwarancji uchronienia się przed nim. Na to wszystko nakłada się jeszcze temperatura kampanii wyborczej, która formalnie wciąż się toczy. Przed politykami – zarówno rządzącymi, jak i opozycyjnymi – naprawdę trudny test na dojrzałość. Niektórzy już go nie zdali. Sprawiają wrażenie, jakby ich celem było wywołanie chaosu – piszą Pyza i Wikło.

Dziennikarze przywołują wypowiedź prof. Rafała Chwedoruka, zaczerpniętą z wywiadu z portalem wPolityce.pl: − Każdy kryzys powoduje, iż ludzie skupiają się wokół władzy. – Społeczeństwo niekoniecznie chce wtedy ryzykować i eksperymentować. I to może uderzać w mniejszych kandydatów. W naszych realiach na pewno zyska dwoje największych kandydatów, którzy mają najsilniejsze zaplecze

Pyza i Wikło streszczają także medialne spekulacje dotyczące możliwego przełożenia wyborów:

Gdyby wybory odbyły się jednak za dwa miesiące, to seniorzy, którzy są naturalnym elektoratem PiS i Andrzeja Dudy, mogliby się przestraszyć i nie pójść na nie. Sztabowcy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej mają inny kłopot, ich elektorat to bowiem głównie wielkie miasta. A skoro zagrożenie koronawirusem w dużych ośrodkach jest z oczywistych względów większe, to mogłoby się ono przełożyć na poparcie dla kandydatki KO.

Dziennikarze cytują również współpracownika prezydenta, komentującego wpływ bieżących działań rządu na wizerunek Andrzeja Dudy: − Gdyby rząd popełniał błędy, przylepiałoby się to również do prezydenta. Teraz wszystko funkcjonuje dobrze, minister Szumowski działa jak szeryf, przygotowywana jest specustawa mająca pomóc przedsiębiorcom, organizowane są środki na zasiłki dla rodziców, którzy zostają w domach z dziećmi, resorty edukacji i szkoły wprowadzają rozwiązania przydatne do nauki zdalnej. Andrzej Duda może dostojnie tym działaniom patronować.

Autorzy artykułu wskazują także na postępowaniu marszałka Senatu, Tomasza Grockiego zaraz po powrocie z feralnego wyjazdu do Włoch: Najpierw nie chciał wypełnić karty lokalizacyjnej pasażera, następnie zamiast na kwarantannę prosto z lotniska pojechał do Senatu, gdzie spotkał się z wieloma osobami. Dopiero później poddał się testowi na obecność koronawirusa, mógł więc w międzyczasie zarazić innych. W dodatku, aby przeprowadzić badanie, udał się na szpitalny SOR – co jest absolutnie niedopuszczalne.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 16 marca br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html. Polecamy tę formę lektury, by przeczytać bieżące wydanie tygodnika, nie trzeba przecież wychodzić z domu, wystarczy kliknąć - http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła