„Sieci”: Polska jest na dobrej drodze

opublikowano: 22 listopada 2019
„Sieci”: Polska jest na dobrej drodze

Prezes Fundacji Republikańskiej w rozmowie z Jackiem Karnowskim na łamach tygodnika „Sieci”.

Prawdziwa polityka to jest takie prowadzenie spraw, żeby coś załatwić dla dobra wspólnoty. Z tego punktu widzenia rząd dobrej zmiany jest najbardziej republikański spośród wszystkich rządów III RP. Bo myśli na serio, bo robi prawdziwe rzeczy, a nie „harata w gałę” – mówi Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej w rozmowie z Jackiem Karnowskim na łamach tygodnika „Sieci”.

Marek Wróbel porusza kwestię obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Opowiada też o ideach, które przyświecają funkcjonowaniu Fundacji Republikańskiej:

Nasze cele mają charakter ciągły i stale towarzyszy im ruchomy horyzont. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie i poprawę jakości państwa […]. Fundację założyli ludzie ściślej lub luźniej związani z tzw. pierwszym PiS, czyli – jak to się wówczas mówiło – z IV RP. Byliśmy rozczarowani. Bo projekt IV RP nie dość, że wówczas nie wygrał, to do tego był skromny i mało ambitny. […] Postanowiliśmy więc wyciągnąć wnioski i wziąć się do roboty systemowej. Chcieliśmy tworzyć środowisko, wymyślać projekty, porządkować pewne sprawy, na nowo nazywać zjawiska i problemy. Przyjęliśmy też nowatorską, jak na polską prawicę, formułę interoperacyjności. To była nasza odpowiedź na poważną chorobę po naszej stronie sceny politycznej, którą ówcześnie było sekciarstwo czy jakiś rodzaj zamknięcia.

Prezes Fundacji przytacza również trzy zasady republikańskie, zgodnie z którymi działa organizacja: Po pierwsze, zasada dobra wspólnego, przeciw interesom grupowym. Po drugie, zasada podmiotowości państwa polskiego w wymiarze zewnętrznym i, co podkreślam, wewnętrznym. Po kilkunastu latach transformacji było już jasne, że elita rządząca Polską nie zawsze dla Polski działa […]. I trzecia zasada, czyli ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci […]. W naszym ujęciu republikanizm to przede wszystkim dobro wspólne. My się zajmujemy przede wszystkim siłą i podmiotowością polskiego państwa.

Marek Wróbel wyraża także swój stosunek działań patriotycznych podejmowanych przez obywateli: Nie ma takiej potrzeby, by wszyscy stawali do walki czy do pracy dla ojczyzny. Nie ma nawet takiej możliwości […]. Treścią życia nie jest walka. Walka jest niezbędna, by ochronić życie, ale nie ona jest celem. I jednak zachowajmy proporcje, bo nawet narzekając na odchodzenie młodzieży od Kościoła czy na rosnący konsumpcjonizm, pamiętajmy, jak wygląda młodzież niemiecka czy brytyjska. […] zagrożenia oczywiście są. Ale też uważajmy, żeby nie przesadzić. Na przykład nasza propaganda patriotyczna jest trochę zbyt toporna. Jeśli będziemy wszystkich wokół nadmiernie epatowali żołnierzami wyklętymi, to w końcu naprawdę nastąpi reakcja. Ale generalnie z dziesięciolecia na dziesięciolecie sytuacja się poprawia […]. Myśmy się mocno »odlewakowali« w ciągu ostatniego 30-lecia”.

Prezes Fundacji wskazuje również na pozytywne aspekty rządzenia przez PiS: Jeśli PiS »daje 500+«, to włącza do życia narodu ludzi, którzy dotychczas w nim nie uczestniczyli […]. Wielkie programy społeczne przywracają ludzi właściwie nieobecnych wśród nas już od całego pokolenia albo i dwóch. Widać już wyższy stopień integracji społecznej […]. A jeśli jeszcze część tych ludzi zaczyna głosować, to mamy republikanizm w najlepszym wydaniu […]. Zjednoczona Prawica nie jest pozbawiona wad. Ale po pierwsze, wszyscy inni mają tych wad znacznie więcej, a po drugie, spośród sensownych sił tylko PiS ma szansę na rządzenie. Po tych czterech latach sprawy, na których nam zależy, a więc troska o dobro wspólne czy podmiotowość państwa, mają się lepiej […]. W sumie ewidentnie poszliśmy do przodu i ludzie to widzą”.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 18 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła