Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!
nie pamiętam hasła

"Sieci": Polska – kraj bez lewicy

opublikowano: 20 sierpnia 2021
"Sieci": Polska – kraj bez lewicy lupa lupa
Fratria/Sieci

 Sytuacja lewej strony sceny politycznej w Polsce stała się co najmniej trudna.

Gdy w 2005 r. SLD otrzymał 11 proc. poparcia w wyborach, francuska prasa pisała o Polsce jako o „ziemi bez lewicy”. Dziesięć lat później lewicy w ogóle nie było w Sejmie, a dziś czołga się na granicy progu wyborczego – pisze Jakub Augustyn Maciejewski na łamach nowego numeru tygodnika „Sieci”.

Sytuacja lewej strony sceny politycznej w Polsce stała się co najmniej trudna. Półtorej dekady po upadku rządów Leszka Millera i Marka Belki, polska lewica jest tylko cieniem samej siebie – zauważa Jakub Augustyn Maciejewski analizując wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny tego kryzysu.

Chodzi im tylko o stołki – komentuje polityk z otoczenia Czarzastego. – Trela chce być szefem partii i ciągle lata do TVN, żeby być bardziej rozpoznawalny, Senyszyn chce być europosłem i boi się, że obecne władze jej nie wystawią do Brukseli – przytacza wypowiedź członka SLD autor tygodnika Sieci.

Wewnętrznych podziałów w SLD jest niemało, bo – jak zaznacza Maciejewski – także Leszek Miller z nadzieją patrzy na współpracę z Donaldem Tuskiem. A przecież polska lewica to nie tylko Sojusz. To również Partia Razem, która nie może znaleźć swojego miejsca na scenie politycznej, przez co pogłębiają się podziały – zarówno te dotyczące idei, jak i bardziej pragmatycznych celów stawianych sobie przez polityków.

W SLD mają szacunek do rozmachu wystąpień Adriana Zandberga, ale to tym bardziej budzi chęć jego marginalizacji. Zresztą głośny konflikt w SLD sprawia, że to stara lewica jest w mediach, udziela wywiadów, występuje w programach telewizyjnych, a dziennikarze coraz mniej oglądają się na razemków – zauważa Jakub Augustyn Maciejewski dodając, że równie nieskuteczne są zabiegi Roberta Biedronia.

Personalne animozje, spory o stanowiska, wzajemne złośliwości i kryzys ideowy – nierozwiązywalne problemy na lewicy piętrzą się coraz bardziej – pisze w artykule Maciejewski. Czy ten stan rzeczy może się zmienić?

Więcej o kryzysie polskiej lewicy, w najnowszym numerze „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 16 sierpnia br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła