Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

”Sieci”: Prawda ekranu Szymona

opublikowano: 14 grudnia 2020
”Sieci”: Prawda ekranu Szymona

Marek Pyza i Marcin Wikło omawiają obecną polityczną pozycję Szymona Hołowni

Teoretycznie powinni się go obawiać wszyscy, bo według badań zabiera elektorat każdej ze „starych” partii. Praktycznie nie ma żadnego wpływu na polską rzeczywistość, a walczy o tlen – czyli rozgłos i pieniądze. Bo nie wiadomo, co zostanie z jego planów, gdy o wyborach zaczniemy mówić na poważnie – piszą na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Dziennikarze omawiają obecną polityczną pozycję Szymona Hołowni: minął rok od przebranżowienia się celebryty TVN w polityka. 8 grudnia Szymon Hołownia napisał na Twitterze: „Rok temu, ogłaszając w Gdańsku decyzję o starcie w wyborach prezydenckich, stałem sam. Miałem tylko plan i nadzieję. Dziś są nas tysiące i już teraz realnie zmieniamy Polskę”. Zauważają: Jak widać, pozostało w nim sporo z telewizyjnego czarodzieja, który święcie wierzy w „prawdę ekranu”. Wszak Hołownia nie zmienia Polski, bo nie ma żadnego wpływu na rzeczywistość.

Autorzy wyjaśniają: Czy ma podstawy do samodzielnego umieszczenia się w politycznej ekstraklasie? Jeśli patrzeć na sondaże […] − tak, ale na tym sukcesy się kończą. W wyborach prezydenckich Hołownia miał być czarnym koniem, a nie wszedł do drugiej tury. W Sejmie reprezentuje go jedna osoba […]. Tyle w realu, a jak jest w sieci, którą Hołownia bez wątpienia w sporym stopniu podbił? Tam jest jedynym mędrcem, który uzdrowi każdą dziedzinę życia w Polsce. Pozuje też na niemalże lidera całej polskiej opozycji.

Pyza i Wikło zastanawiają się również: Co więc powinien zrobić, by jednak, jak zapowiada, zostać premierem? − Trzeba zacząć się modlić o cud - mówi nam półżartem prof. Rafał Chwedoruk. Na poważnie przypomina natomiast, że żaden z polityków, którzy błysnęli na scenie politycznej, czy to po udanych wyborach parlamentarnych, czy jako „nowa jakość”, nie wytrzymał dłużej w konkurencji, która nazywa się „budowanie struktur”. Jednocześnie zaznaczają jednak, że pewne dane wskazują na szanse projektu „Polska 2050”: W sondażu Ipsos […] czytamy, że „aż 62 proc. badanych uważa, że w razie przejęcia władzy od PiS opozycja nie jest gotowa, by dobrze rządzić”. Ale mowa tutaj o partiach, które znamy z Sejmu. Z podsumowania dowiadujemy się, że wyborcy bardziej byliby skłonni poprzeć jakiś nowy ruch lub partię. Autorzy zauważają, że wpisuje się to w działania Hołowni: ma tego świadomość, konsekwentnie odnotowuje kolejne sondaże na Facebooku […]. Bardzo ciekawy jest rozkład miejsc w Sejmie prognozowany na podstawie badania Kantar […]. Ale nie tylko to, że Hołownia zdobyłby 70 mandatów, lecz miejsce, w którym chciałby się widzieć na politycznej mapie. Na prawo od Koalicji Obywatelskiej, ale na lewo od PSL. To centralne położenie miałoby mu dać możliwość rozmowy ze wszystkimi, którzy chcą odsunięcia PiS od władzy.

Dziennikarze „Sieci” analizują znaczenie i możliwe konsekwencje działań lidera „Polski 2050”: Odległa perspektywa wyborów powoduje, że dla partii o ugruntowanej przeszłości Hołownia jest zagrożeniem tylko teoretycznym. Im bliżej rozstrzygnięć, walka się zaostrzy, a może nawet, jak twierdzą nasi rozmówcy, stanie się bezwzględna i brutalna. […] nakręcające Hołownię sondaże mogą sprawić, że Platforma Obywatelska się w końcu ocknie i będzie musiała wykonać jakiś ruch, by całkiem nie oddać pola nowej sile. […] Polska 2050 coś nieustannie robi. Z jednej strony konsekwentnie krytykuje Zjednoczoną Prawicę, ale nie wpisuje się w działania obecnej opozycji parlamentarnej […]. Aby stać się istotnym graczem, Hołownia musi przyciągać ważnych polityków, przejmować struktury innych partii. Ani teraźniejszość, ani przeszłość nie wskazują, by ten plan mógł się powieść.

Więcej w najnowszym podwójnym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 14 grudnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl  i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła