Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

,,Sieci”: Prawica musi się trzymać razem

opublikowano: 4 listopada 2021
,,Sieci”: Prawica musi się trzymać razem lupa lupa
Fratria

"Nie jesteśmy sami, Europa się zmienia politycznie".

Nie jesteśmy sami, Europa się zmienia politycznie. Możliwe są poważne zmiany w Hiszpanii, ale także we Francji czy Włoszech. W tym ostatnim kraju w sondażach prowadzi partia Braci Włochów, należąca do naszej grupy w europarlamencie, a więc do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – z Kacprem Płażyńskim, posłem Prawa i Sprawiedliwości na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy.

Kacper Płażyński reprezentował PiS podczas konwencji hiszpańskiej prawicowej partii Vox.

Ta konwencja pokazała coś bardzo ważnego: na Zachodzie, podobnie jak w Polsce, partia wyraziście prawicowa może być partią powszechną […]. Ale ważniejsze jest co innego: na konwencji, na której byłem, widać było szeroki przekrój społeczny: rolnicy, przedsiębiorcy, wolne zawody, prawnicy. Moim zdaniem to partia, która może walczyć o najwyższe stawki, o prowadzenie w sondażach. Sytuacja Hiszpanii, choćby gospodarcza, nie jest najlepsza, co także sprzyja zmianom.

Płażyński wskazuje na podobieństwo Vox do PiS-u:

To umiarkowane skrzydło europejskiej prawicy […]. O ich sile świadczy to, że na wydarzenie w stolicy byli w stanie zmobilizować 20 tys. swoich członków i sympatyków, którzy przez dwa dni rozmawiali o przyszłości Hiszpanii i wspólnie się bawili […]. Partia Ludowa, czyli „popularsi”, jest w pewnym sensie dogadana z socjalistami. Te partie tworzyły duopol, na zmianę rządzący krajem. Teraz ten system się chwieje. Dla konserwatystów na całym świecie to bardzo dobrze.

Poseł PiS mówi także, jaką rolę odegrała Polska w mobilizacji konserwatystów nie tylko w Hiszpanii:

To wszystko zaczęło się od naszego kraju. Polska jest dla tych ludzi symbolem, nadzieją, przykładem. Zresztą to dotyczy nie tylko Hiszpanii. Mieliśmy […] w zeszłym tygodniu spotkanie z delegacją młodych polityków konserwatywnych z Ameryki Środkowej. W ich oczach Polska to kraj, który był w stanie oprzeć się potężnym presjom, mimo braku wsparcia wielkiego biznesu czy mediów. Kraj, który coś ważnego dziś proponuje w sferze politycznej, kulturowej. To, co robimy, ma więc znaczenie nie tylko krajowe czy regionalne. To ma szersze echo.

Poseł mówi też o zachodzących zmianach w ruchach prawicowych:

Prawica w Europie zmienia swoje podejście do współpracy międzynarodowej, przestaje się zamykać w swoich państwach. To są ruchy patriotyczne, które tradycyjnie skupiały się na swoich krajach. Teraz zaczynają rozumieć, że wyzwania są wyjątkowe, szczególne, globalne i trzeba ten izolacjonizm przełamywać […]. Dziś prawica musi się trzymać razem, żeby nie przegrać. I widać, że to działa, choćby w Parlamencie Europejskim.

Kacper Płażyński mówi też, jak odpowiada na pytania przedstawicieli zagranicznych partii prawicowych dotyczące do roli partii rządzącej:

Prawdę. Sprzyjały nam oczywiście fatalne rządy opozycji, ale kluczem okazała się wiarygodność. Na czele partii stoją ludzie, którzy nie zmieniają co chwilę poglądów, którzy mają solidne fundamenty, którzy mają pomysł na Polskę. Umieliśmy też bezpośrednio dotrzeć do ludzi, do liderów opinii […]. Przekonaliśmy ludzi, że to, co mówią wielkie telewizje, to nie jest prawda […]. A później, po zdobyciu władzy, konsekwentnie realizowaliśmy swoje zapowiedzi.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 2 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła