Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

,,Sieci”: Strażnicy myślozbrodni

opublikowano: 25 listopada 2021
,,Sieci”: Strażnicy myślozbrodni lupa lupa
Fratria/Sieci

Trwa walka o ucywilizowanie i uregulowanie platform społecznościowych.

Trwa walka o ucywilizowanie i uregulowanie platform. Jest szansa, że to się uda. A jeżeli się uda, to zasady gry znów się wyrównają lub zbliżą się do wyrównania, bo jakiś przechył lewicowy zawsze będzie. To jest w istocie walka o wolność. O prawdziwą wolność, tak by Wielki Brat nie był w stanie wpływać na nasze decyzje i nie wskazywał jednego, „właściwego” sposobu myślenia – z dr. Patrykiem Jakim, europosłem Solidarnej Polski, byłym wiceministrem sprawiedliwości, wykładowcą akademickim, rozmawia Dorota Łosiewicz.

Wywiad na łamach tygodnika „Sieci” w dużej części dotyczy wpływu mediów społecznościowych na osoby, które z nich korzystają. Patryk Jaki podkreśla, że należy prawnie uregulować działanie dostawców usług społecznościowych:

Obecnie mają totalną kontrolę nad osobami, które korzystają z tych platform. W Polsce dotyczy to ponad 30 mln osób. Niemal każdy korzysta w jakiejś formie z mediów społecznościowych. Facebook i inne platformy stworzyły liczne algorytmy, które dokładnie profilują każdego użytkownika.

Europoseł powołuje się na zeznania byłej menedżer Facebooka Frances Haugen:

Dowiedzieliśmy się od niej, że Facebook przedkłada zyski nad dobro ludzi. Że celowo podsuwa użytkownikom treści, które mają w nich wzbudzić skrajne emocje, najlepiej negatywne – złość, strach czy irytację. Takie treści najbardziej angażują i przyciągają do serwisu. A im dłużej użytkownicy są do niego zalogowani, tym więcej Facebook zarabia na wyświetlanych im reklamach – zauważaJaki. Wskazuje także na konsekwencje takiej polityki platform społecznościowych ponoszone przez młodych ludzi: – Płacą za to frustracją, depresją, a to wiąże się w wielu państwach z ogromnymi środkami na leczenie.

Europoseł przybliża również historię firmy Cambridge Analytica: – Kupiona przez firmę aplikacja zapewniła dostęp do danych nie tylko ludzi, którzy ją ściągnęli, lecz także wszystkich ich znajomych. I to mimo tego, że nikt nie wyraził na to zgody […]. Na podstawie tych danych udało się tak wytworzyć algorytm profilowania wyborcy, by wygrywała konkretna oferta polityczna. W ten sposób osobom wahającym się były podsuwane takie treści, które naprowadzały, jak się potem okazało skutecznie, na konkretną decyzję polityczną. Mamy więc do czynienia z grupą firm, które mają większą władzę niż jakakolwiek firma kiedykolwiek.

Europoseł informuje też, jakie działania można podjąć: – państwa powinny uznać Facebooka i duże platformy społecznościowe za infrastrukturę krytyczną. Informacja jest bowiem zaliczana do przestrzeni infrastruktury krytycznej, czyli strategicznej i ważnej dla ludzkości […]. Przedstawiliśmy w Polsce taki projekt. On wzbudził zainteresowanie i entuzjazm w różnych częściach światach, gdzie jest podobny problem z cenzurą, profilowaniem pod konkretną liberalno-lewicową wizję świata, promowaniem negatywnych treści. Jednak Facebook, Twitter i TikTok razem wzięte to potęga. Potrzeba więc odwagi, by takie przepisy uchwalić […]. Pracujemy w Parlamencie Europejskim nad dwoma rozporządzeniami […]. Oba mają regulować funkcjonowanie największych platform […].Facebook i inni giganci czują, że mają władzę absolutną i mogą dowolnie manipulować ludźmi […]. I te firmy bezwzględnie z tego korzystają. Ich władza nie ogranicza się wyłącznie do zysku. Chodzi o wpływanie na poglądy i kształtowanie społeczeństw.

Podsumowując problem mediów społeczościowych Patryk Jaki zauważa: – Potrzeba dużej mobilizacji, organizacji, by móc walczyć w internecie i pokazywać, że nowy wspaniały świat jednak ma alternatywę. To jest w istocie walka o wolność […]. A politycy mają szczególną odpowiedzialność, by bronić rodziny, dzieci przed zakusami takiego ideologicznego potwora relatywizmu i indyferentyzmu moralnego.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 22 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła