Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!
nie pamiętam hasła

„Sieci”: Tajemnica nienarodzonych

opublikowano: 12 listopada 2020
„Sieci”: Tajemnica nienarodzonych lupa lupa
Shuterstock/Tygodnik 'Sieci'

aki jest pośmiertny los dzieci nienarodzonych, zwłaszcza tych, które zginęły podczas aborcji? To pytanie, które wciąż nurtuje ludzi Kościoła– pisze na łamach tygodnika „Sieci”Grzegorz Górny.

Publicystapodejmuje rozważania na temat stosunku teologów i samego Kościoła do tego, co może się dziać z duszami dzieci poczętych, które zmarły przed urodzeniem. Jego zdaniem żyjemy w czasach, kiedy możliwe jest poznanie prawdy. Czy jednym z etapów na tej drodze będzie Różaniec do Granic Nieba? Podczas tej akcji odmawiana była pierwsza w historii modlitwa skierowana do dzieci nienarodzonych, która oficjalnie otrzymała imprimatur Kościoła.

W tekście przedstawiono kilka hipotez, które przewijały się podczas wczesnego i późnego średniowiecza. Zakładały one, że Łaska Boża i chrzest są potrzebne do zbawienia. Znacząca zmiana pojawiła się dopiero w XX w., kiedy to wzrosła liczba aborcji. 

W encyklice „Evangelium vitae” z 1995 r. Jan Paweł II zwracał się do kobiet, które poddały się aborcji, w następujących słowach: „Z pokorą i ufnością otwórzcie się – jeśli tego jeszcze nie uczyniłyście – na pokutę: Ojciec wszelkiego miłosierdzia czeka na was, by ofiarować wam swoje przebaczenie i pokój w Sakramencie Pojednania. Odkryjecie, że nic jeszcze nie jest stracone, i będziecie mogły poprosić o przebaczenie także swoje dziecko: ono teraz żyje w Bogu”.

W 2007 r. pojawił się dokument, w którym teolodzy potwierdzili, że Kościół…nie ma pewnego poznania na temat ich losu po śmierci. Współcześnie pojawiają się inicjatywy, które otwarcie mówią o tym, że nowe życie, które nie wyszło z łona matki, zasługuje na szczególny rodzaj łaski. Kilka lat temu powstało we Włoszech Stowarzyszenie na rzecz Postulacji Nienarodzonych Dzieci-Męczenników. Jego celem jest rozpoczęcie procesu kanonizacji dzieci zabitych w czasie aborcji jako męczenników. Twórcy tego ruchu argumentują, że matki, które dokonały aborcji często się nawracają i żałują swego czynu.

Włoskiemu stowarzyszeniu przewodzi Giovanni Antonucci. Wskazuje on też na przykład niemowląt zabitych w Betlejem na rozkaz Heroda. Kościół czci owych Świętych Młodzianków jako męczenników, mimo że nie dostąpili łaski chrztu. Biskup Kwodwultdeus z Kartaginy w V w. pisał o nich: „O jak wspaniały dar łaski! Jakie zasługi miały te dzieci, które w ten sposób odniosły zwycięstwo? Jeszcze nie mówią, a już wyznają Chrystusa!”– czytamy.

Więcejna temat tego jak Kościół odnosi się do kwestii dzieci nienarodzonych w „Sieci” dostępnym w sprzedaży od9 listopada, także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl  i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła