Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

,,Sieci”: Toczy się wojna informacyjna

opublikowano: 26 lutego 2020
,,Sieci”: Toczy się wojna informacyjna lupa lupa
Fratria

"Każdy kraj może albo prowadzić politykę historyczną, albo pozwolić, aby prowadzili ją inni".

Każdy kraj może albo prowadzić politykę historyczną, albo pozwolić, aby prowadzili ją inni. Polska polityka historyczna musi być bardziej ofensywna. Jacek Karnowski rozmawia z Maciejem Świrskim, prezesem Reduty Dobrego Imienia.

Podczas wywiadu poruszona zostaje kwestia prawdy historycznej w przekazach dotyczących Polski. Maciej Świrski podkreśla, że Reduta Dobrego Imienia… powstała w czasach rządów PO-PSL, w pewnej mierze jako krzyk rozpaczy, w sytuacji gdy państwo polskie nie tylko nie broniło prawdy historycznej i dobrego imienia Polaków, ale także wspierało niektóre antypolskie przedsięwzięcia. Wskazuje, że nadal jej istnienie jest potrzebne, ponieważ państwo nie może – ani nie powinno – wszystkiego robić. Wolność polega również na tym, że wiele rzeczy jest pozostawionych obywatelom. Są działania, które należą do organizacji społecznych, takich jak Reduta.

Prezes organizacji przytacza kilka przykładów takich działań:

chodzi o zwalczanie stalinowskiej dezinformacji w stosunku do Polski. To stało się jasne w czasie ataków Putina na Polskę przed rocznicą Auschwitz. Ciekawe, że autorzy antypolskiej narracji historycznej zamilkli w czasie ataków Putina. Chyba zrozumieli, że mówią dokładnie to samo co on [...]. Organizacje społeczne, takie jak Reduta, od dawna apelowały o uchwalenie prawa, które dawałoby im tzw. legitymację czynną do walki o dobre imię Polski.

Świrski komentuje również retorykę Rosji wobec Polski:

Dziś atakowana jest prawda historyczna, ale skutki mają być podobne do tych, jakie Rosja Sowiecka próbowała osiągnąć w latach 70. i 80., gdy wspierała RAF czy Czerwone Brygady. [...] długofalowym celem Putina jest zmiana świadomości Zachodu, tak by powielał narrację rosyjską, przede wszystkim kosztem Polski. Dalekosiężne plany rosyjskie zawsze zakładały likwidację Polski i Putin jest temu wierny: jego celem jest albo zniszczenie państwa polskiego, albo co najmniej podporządkowanie.

Opisuje też wsparcie udzielone Polsce przez inne kraje:

Zarówno Amerykanie, jak i Niemcy niemal równocześnie udzielili nam wsparcia, i to z pewnością był sukces Polski. Udało się pokazać światu, że toczy się wojna informacyjna. Prasa całego świata pisała o tym, że Putin przesadził. Prezydent Izraela, witając gości w Jerozolimie, poprosił o zostawienie historii historykom. Na świecie było to komentowane jako reprymenda dla Putina. Moim zdaniem to nie koniec ataków rosyjskich, co zresztą widać [...]. Opór Polski przeciwko dezinformacji powoduje agresję informacyjną. Nie możemy jednak się zniechęcać. Wręcz przeciwnie. Polska polityka historyczna musi być bardziej ofensywna.

Prezes Reduty stwierdza, że… po ataku rosyjskim musimy głośno mówić o zbrodniach sowieckich, o komunizmie, który przecież wciąż na świecie żyje. Komunizm jest równie ludobójczy jak nazizm, jest także antysemicki. Propaganda sowiecka, a później rosyjska, zamazała tę symetrię. Musi wyraźnie być słyszany głos Polski mówiącej prawdę i o komunizmie, i o prawdziwej roli Rosji w historii świata, Europy i Polski [...]. Żeby prawda o Polsce przebiła się do świadomości, potrzebne są tłumaczenia polskich archiwaliów, co już się dzieje, potrzebujemy dużego programu stypendialnego dla młodych naukowców z Zachodu [...]. To niezwykle ważne także dlatego, że na Zachodzie nie ma placówek, które uwzględniałyby polską narrację. No i oczywiście nie może nam zabraknąć odwagi, zarówno polskim decydentom, politykom, jak i naukowcom i ochotnikom. Lęk paraliżuje, a nie możemy sobie pozwolić na chowanie głowy w piasek lub przymilanie się do wrogów Polski.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 24 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.

Zobacz takЕјe: ,,Sieci”: Lombard Polska


 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła