"Sieci": Tryb awaryjny

opublikowano: 21 kwietnia 2020
"Sieci": Tryb awaryjny

W ostatnich kilku tygodniach państwo działa w trybie specjalnym. Narady, konsultacje, szybkie pisanie ustaw. Celem podstawowym, który udaje się realizować, przynajmniej na razie, było zapanowanie nad dynamiką zachorowań na COVID-19 na tyle, by dać systemowi ochrony zdrowia szansę na leczenie na bieżąco. To się udało − Marek Pyza i Marcin Wikło piszą na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” o politycznej walce z epidemią i nadchodzących zmianach w życiu obywateli.

Dziennikarze dotarli do urzędników zaangażowanych w walkę z epidemią i zadali im szereg pytań dotyczących funkcjonowania państwa i prowadzenia polityki.

Radzimy sobie, ale za dużo jest retoryki huraoptymizmu i sukcesu. Do tego nam jeszcze daleko. Trzeba stanąć w prawdzie, państwo nie jest przygotowane do działania w takim trybie – słyszymy od jednego z wysokich urzędników. Prosi o anonimowość, jak i pozostali nasi rozmówcy, bo chcą powiedzieć szczerze, jak jest, ale jednocześnie nie wszczynać kolejnych kłótni w obozie rządzącym. – Wielu rzeczy nie dało się przewidzieć, ale w niektórych obszarach sami sobie ściągnęliśmy kłopot na głowę, nie dbając o instytucje i procedury – dodaje.

Pyza i Wikło uzyskali także komentarz na temat problemów w Agencji Rezerw Materiałowych.

Owszem, była wpadka ze sprzedażą maseczek, ale można powiedzieć, że starali się je płynnie uzupełniać. Teraz wszystko się już udrożniło i dobrze funkcjonuje. Choć nie jest tajemnicą, że była to instytucja skostniała, kolos, który wszystko musi mieć atestowane. Gdy przyszedł kryzys, okazało się, że nie są w stanie podjąć decyzji. Zamiast szybkiego działania było długie planowanie, księgowanie… Dlatego wymiana prezesa była zasadna. To, czego zabrakło w magazynach Agencji, trzeba było sztukować po cichu przy pomocy spółek skarbu państwa. – Ale interwencyjne zakupy spółek obnażyły słabość dotychczasowego systemu. Bo gdybyśmy nie przeprowadzili tego w taki sposób, nieco partyzancki, bylibyśmy w czarnej… dziurze – zauważają Pyza i Wikło.

Dziennikarze przytaczają wypowiedzi na temat spółek skarbu państwa oraz wpływu pandemii na ich funkcjonowanie:

W naszych rozmowach pojawia się termin „silosowatości” w działaniu państwa, którą kryzys paradoksalnie zaczął rozbijać.

Dziś działania muszą być podejmowane bardzo szybko i w ścisłej współpracy pomiędzy różnymi resortami, ważnymi politykami. Decyzje muszą zapadać błyskawicznie. Te wszystkie narady, zespoły spowodowały, że duża część ministrów musiała wyjść ze swoich resortów i procesy decyzyjne dostały nagłego przyspieszenia w różnych obszarach, od przepisów po informatyzację. To jest pozytywne. Ale wcześniej? Niestety było tak, że duża część polityków i menedżerów zamykała się w tych swoich silosach, chroniła „teren”, okopywała się na niekorzyść pracy zespołowej. To jest zmora polskiej polityki od 30 lat.

Pyza i Wikło przytaczają także opinie, jak koronawirus wpłynie na politykę:

– Kryzys zresetował wszystko. I gospodarkę, i politykę – dzieli się z nami przemyśleniami jeden z ministrów. Jak dodaje, widzi w tym dużo szans: − Niektórzy nie rozumieją tego, co nas czeka już za kilka tygodni. Albo bezrobocie będzie mniejsze, niż zakładamy, albo się zwiększy i tego nie zapudrujemy. Polityka staje się więc realna. Decyzje, które każdy z nas podejmuje, będą miały natychmiastowy efekt. Jeżeli ktoś się pomyli, wylatuje. Nie tylko z rządu, lecz i z polityki. Ta fala nadchodzi bardzo szybko. Jesteśmy jeszcze mocno zamrożeni, ale za moment te wszystkie rzeczy wyjdą. Wielu uznawało, że okres koronawirusa jest okresem zastoju, ale to nieprawda. Zwłaszcza w gospodarce. Każda z osób, z którymi rozmawiamy, podkreśla, że sytuacja polityczna dziś jest wielką niewiadomą.

Więcej w nowym numerze „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 20 kwietnia br., także w formie e-wydania – polecamy tę formę lektury, by przeczytać bieżące wydanie tygodnika, nie trzeba przecież wychodzić z domu, wystarczy kliknąć: http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła