Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

"Sieci": Westerplatte. Specustawa jest niezbędna

opublikowano: 1 lipca 2019
"Sieci": Westerplatte. Specustawa jest niezbędna lupa lupa

Gdańsk jest dumnym miastem ściśle związanym z historią Rzeczypospolitej. W okresie jagiellońskim i królów elekcyjnych to była korona RP, okno na świat. Potem była dramatyczna historia rozbiorów oraz II wojny światowej. I agresywnego państewka antypolskiego – czyli Wolnego Miasta Gdańska. Gdańsk ma jednak niepodważalnie swoją wagę w historii Polski. I my to chcemy pokazać – mówi Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas wywiadu Edyty Hołdyńskiej z Jarosławem Sellinem, wiceminister kultury poruszono kwestię obecnej sytuacji Gdańska. Sellin skomentował spotkanie z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz: jestem zadowolony, że ta rozmowa się odbyła. Prosiłem o nią od dłuższego czasu. Chciałem rozmawiać spokojnie, żeby nie było wokół tego niepotrzebnego konfliktu, niepotrzebnego napięcia. Myślę, że to powinno nas łączyć. Żeby powstało narodowe, atrakcyjne, ciekawe, merytoryczne, plenerowe Muzeum Westerplatte. Zabiegamy o to od kilkunastu lat. Dziś chcemy je zbudować nie w konflikcie, tylko we współpracy z miastem. Wskazał również na niezbędność wprowadzenia specustawy dotyczącej oddania terenu Westerplatte pod władanie państwa: Postulatu pani prezydent, żeby wycofać się ze specustawy, nie przyjąłem. Aby zrealizować tę inwestycję, czyli postawić muzeum, ustawa jest niezbędna. Mamy tam problem z rozproszeniem właścicielskim […]. Tam jest kilka podmiotów, które mają współwłasność. I bez specustawy trudno będzie to muzeum wybudować. Podtrzymujemy wolę uregulowania tej kwestii przez specustawę.

Minister Sellin odniósł się również do stwierdzenia władz miasta, że nie chcą „oddać PiS-owi Gdańska”, a „Westerplatte należy do gdańszczanek i gdańszczan”:

Na spotkaniu z panią prezydent przytaczałem badania, które prowadziliśmy wśród Polaków. Pytani o to, z jakimi miejscami geograficznymi kojarzy im się II wojna światowa, na pierwszym miejscu wskazują Auschwitz-Birkenau, na drugim Westerplatte, na trzecim Warszawę […]. To oznacza, że [Westerplatte] jest to silny symbol, a jego zagospodarowanie to sprawa narodowa, państwowa. Nie przyjmuję retoryki, że Westerplatte to jest miejsce wyłącznie gdańszczan. Potwierdził również słowa wicepremiera Jacka Sasina o tym, że spór o Westerplatte jest wywołany sztucznie: Nie powinno być tego sporu. Gdańsk jest dumnym miastem ściśle związanym z historią Rzeczypospolitej. Nie rozumiem próby budowania takiej dychotomii i napięcia wokół celów polityki historycznej, którą chce budować polski rząd, i szukania różnicy wobec tej polityki wśród obecnych władz samorządowych w Gdańsku.

Sellin skomentował też sytuację gdańskiego ECS-u: Niestety na Pomorzu od ponad ćwierć wieku rządzi to samo środowisko polityczne. Przyznaję, że z mandatem społecznym. Ma ogromne poparcie. Miasto i marszałek są współorganizatorami ECS, ministerstwo także. Atmosfera jest tam taka, że ECS staje się ich siedzibą partyjną. Wskazał również, co według niego stało się z konserwatywnym niegdyś PO: Z tego konserwatywnego matecznika PO pozostały, jak to ujął wicepremier Jarosław Gowin, postrzępione pióra. Moim zdaniem, nawet z tych strzępów niewiele zostało […]. Liderów tej partii interesowała konsumpcja władzy, a nie idee. PO szybko stała się bezideową partią władzy (dziś bezideową partią tęskniącą do władzy), ale tę pustkę zaczęły wypełniać i narzucać jej agendę dobrze zorganizowane środowiska lewicowe i lewackie. I to w tę stronę ewoluuje cała Platforma. Jednocześnie podkreślił, że konserwatywny duch gdańszczan nadal istnieje: My tam, owszem, wybory przegrywamy, jednak 1/4, czasem 1/3 mieszkańców głosuje na PiS i prawicę. Zawsze podkreślam ludziom, którzy mają skłonność do obrażania się na wyniki wyborów, że spacerując po moim pięknym mieście, trzeba pamiętać, że średnio co trzecia osoba mijana w mieście to nasz zwolennik.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 1 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła