Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

,,Sieci”: Wielka manipulacja Tuska

opublikowano: 19 lipca 2021
,,Sieci”: Wielka manipulacja Tuska
Fratria/Sieci

W swoim artykule Kamil Kwiatek komentuje ostatnie wypowiedzi Donalda Tuska

Donald Tusk obiecał, że nie odbierze Polakom programu 500+. Przeprosił również za podniesienie wieku emerytalnego. Ale jednocześnie stwierdził, że „rozdawnictwo jest zabójcze dla nas wszystkich”, a rząd Zjednoczonej Prawicy określił mianem „3D”, czyli „dług, daniny i drożyzna”. Który Tusk jest zatem prawdziwy? Ten obiecujący zachowanie sztandarowego programu PiS, czy ten krytykujący „rozdawnictwo”? Ten godzący się na miliardowe transfery społeczne, czy ten oskarżający rząd PiS o rosnący dług publiczny?

W swoim artykule Kamil Kwiatek komentuje ostatnie wypowiedzi Donalda Tuska. Zauważa: Zdaniem publicysty Rafała Wosia deklaracja Donalda Tuska jest potwierdzeniem tego, że „PiS lepiej zna się na gospodarce niż liberałowie”. Zastanawia się również: Ale czy były premier rzeczywiście zmienił zdanie na temat programów społecznych wprowadzonych przez Zjednoczoną Prawicę? Tusk najwidoczniej próbował sprawić wrażenie, że lata spędzone na europejskich salonach zmieniły jego liberalne przekonania.

Autor stwierdza, że… świadczyć o tym mogą jego zaskakujące słowa o tym, że rząd Ewy Kopacz przygotowywał program „podobny do 500+”. Problem w tym, że nie ma żadnych śladów po takim projekcie […]. Czy Donald Tusk tę całą historię po prostu wymyślił […]? Czy stały za tym jakieś konkretne intencje, a może to zwykły polityczny błąd?

Kwiatek cytuje słowa politologa prof. Rafała Chwedoruka: – Problem jest głębszy i nie można redukować go do kwestii PR-owych. Wynika on z tego, że sam elektorat opozycyjny – w tym nawet istotna część elektoratu Platformy Obywatelskiej – jest istotnie podzielony w kwestii programu 500+. Trzon tego elektoratu to wyborcy integralnie liberalni, bardzo mocno rynkowi i bardzo niechętni wobec tego świadczenia – podkreśla politolog. Jednocześnie zauważa, że ostatnie lata pokazały, że aby wygrać z obozem Jarosława Kaczyńskiego, nie wystarczy „zmobilizować tych, co zawsze”.

Kwiatek wskazuje: Czy deklaracja Tuska jest więc próbą sięgnięcia po tych wyborców, którzy być może zagłosowaliby na opozycję, gdyby byli tylko pewni, że ta nie zabierze im świadczeń, które wprowadziła Zjednoczona Prawica? Platforma będzie musiała balansować w sprawie programu 500+. To jednak nie będzie łatwe, bo […] PO przez lata nie wypracowała skutecznej strategii w tej kwestii. Nie dziwi więc, że Tusk z jednej strony mówi o „niebezpiecznym rozdawnictwie”, a z drugiej strony, że 500+ zostaje […]. Czy więc Donald Tusk, który nigdy nie ukrywał, że jest liberałem, a zaledwie dwa lata temu przyznał, że nie żałuje niewprowadzenia 500+, zmienił swoje nastawienie?

Autor zwraca też uwagę na sprzeczności w wypowiedziach byłego premiera, których zestawienie… pokazuje, że Tusk zależnie od sytuacji mówi co innego. To jednak nie powinno nas dziwić. Kwiatek przytacza słowa prof. Ryby, politologa, wyjaśniające, dlaczego Tusk… składa deklaracje, które tak mocno kontrastują z tym, co mówił wcześniej: – Każdy, kto by chciał odebrać 500+, będzie przez miliony ludzi traktowany jako szkodnik, jako ktoś, kto zagraża. Chodzi więc o to, aby nie odstraszać sobą. To jest główny cel tej wypowiedzi. Donald Tusk jest dzisiaj w stanie powiedzieć wszystko, co będzie potrzebne.

W podsumowaniu autor pyta: Czego możemy się jeszcze spodziewać? „Na razie Donald Tusk nie mówi za wiele o swoich planach gospodarczych. A jeśli neoliberał, który rządził, nie mówi o planach, to istnieje duża obawa, że będzie realizował to, co uskuteczniał, gdy rządził. Czas władzy Donalda Tuska to podwyższenie wieku emerytalnego, brak transferów socjalnych, zamrożenie progu dochodowego do otrzymania pomocy społecznej, co odcięło od świadczeń wiele polskich rodzin” – prognozuje Piotr Ikonowicz w wywiadzie opublikowanym na portalu salon24.pl. I to chyba najtrafniejsza diagnoza tego, kim jest dzisiaj Donald Tusk.

Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 19 lipca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła